Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
TEMP. TOPNIENIA = TEMP. KRZEPNIECIA :) ale...? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 kwi 2005, o 20:32
Posty: 45
Lokalizacja: Mysłowice
Post TEMP. TOPNIENIA = TEMP. KRZEPNIECIA :) ale...?
Dlaczego temperatura topnienia dowolnej substancji powinna byc taka sama jak jej temperatura krzepniecia? Jest na to jakies prawo chemiczne czy wyjasniamy to droga logiki?
;)

_________________
pozdr, mata


25 cze 2005, o 14:27
Zobacz profil
*

Dołączył(a): 4 lut 2005, o 22:08
Posty: 32
Post 
Tak. Temperatura krzepniecia i topnienia jest taka sama dla danego ciala. Na czym polega roznica?
Gdy sialo krzepnie oddaje ono cieplo do otoczenia. Gdy topnieja to pobiera cieplo z otoczenia. Jest to przawo fizyczne nie czemiczne. (nie zachodza zadne przemiany chemiczne)
Przyklad:
Woda po wlorzeniu do zamrazalnika zamarza. Zamrazalnik jest zimny i odbiera cieplo od wody (woda oddaje cieplo) i zmienia sie w lod. Lod po wyjeciu z zamrazalnika topnieje, pobiera cieplo z otoczenia (np. pokoju o tem 20*C).

Radze poczytac ksiazke do fizyki z gimnazjum. W razie niejasnosci prosze pisac :wink: .

PS: Cieplo- czesc energi ktora samozutnie przechodzi z ciala o wuzszej temperaturze do ciala o nizszej temperaturze.


25 cze 2005, o 15:22
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 20 sie 2004, o 09:48
Posty: 1084
Lokalizacja: /dev/nul
Post 
Poczytaj o czymś takim jak " punkt zerowy" (nie jestem pewny czy to sie tak nazywało..)
Ogólnie chodzi między innymi o to ze temp. topnienia na przykład wody jest troszke wyższa od jej temp. zamarzania


25 cze 2005, o 15:24
Zobacz profil
Post 
CTX napisał(a):
Poczytaj o czymś takim jak " punkt zerowy" (nie jestem pewny czy to sie tak nazywało..)

To się nazywa "punkt potrójny".


25 cze 2005, o 15:30
*

Dołączył(a): 4 lut 2005, o 22:08
Posty: 32
Post 
Przeprzaszam.
Nie jestew w stanie sobie poczytac bo nie mam co czytac (nie umiem czytac) Moge prosic o przyblizenie mi terminu "punkt potrójny", bo jakos nie mam pojecie czemu potrójny.

Z goru dziekuje.


25 cze 2005, o 15:34
Zobacz profil
Post 
http://pl.wikipedia.org/wiki/Punkt_potr%C3%B3jny


25 cze 2005, o 15:36
Post 
Punkt potrójny np. wody, to punkt o danych parametrach ciśnienia i temp. w którym 3 fazy (ciekła, stała i gazowa) istnieją w równowadze.


25 cze 2005, o 16:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 kwi 2005, o 20:32
Posty: 45
Lokalizacja: Mysłowice
Post 
hehe extra :P ale nie o to mi troche chodzilo ;) ale przyklad z punktem potrojnym jest dobry - dzieki.

_________________
pozdr, mata


25 cze 2005, o 16:16
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 10 lip 2004, o 11:25
Posty: 57
Lokalizacja: poznań
Post 
wspolistnienie faz jest tylko mozliwe w stanie rownowagi w scisle okreslonej temp (273,17 K) i pod scisle okreslonym cisnieniem (0,609 kPa) te parametry wlasnie okreslaja nam tzw punkt potrojny wody w ktorym zchodza sie krzywe rownowagi , zmiana jednego z parmametrow ( T lub P ) zmienia stan ukladu przy czym znika jedna z faz..
na wykresie wyglada to mniej wiecej tak :
Obrazek

hehe widze ze mnie ubiegliscie :P


25 cze 2005, o 16:16
Zobacz profil
Post 
Czyli dokładnie tak, jak powiedziałem, nie męcząc się z załączeniem wykresu potrójnego :wink:


25 cze 2005, o 16:18
******

Dołączył(a): 20 sie 2004, o 09:48
Posty: 1084
Lokalizacja: /dev/nul
Post 
Dzięki, że mnie poprawiliście ;) Coś kiedys o tym czytałem ale zapomniałem poprostu jak to sie dokładnie nazywa :P


25 cze 2005, o 16:50
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2005, o 19:18
Posty: 251
Post 
mata napisał(a):
hehe extra :P ale nie o to mi troche chodzilo ;) ale przyklad z punktem potrojnym jest dobry - dzieki.

to jest rzecz fizyczna i to bardzo.
wyobraź sobie:
masz trochę wody o temp. 10*C, ochładzasz ją czyli odbierasz jej energię w postaci ciepła (zmniejsza się energia cząstek); dochodzi do 0*C i wtedy jest jeszcze wodą. odbierasz jej ciepło (energię) i cząstki przestają się poruszać, ale zaczynają drgać (co obserwujesz jako zamiana w ciało stałe). temp jest cały czas taka sama i jak masz już lód o temp. 0*C i teraz odbierasz energię lodowi i jednocześnie spada jego temp. - poczytaj sobie o cieple właściwym, cieple topnienia, i cieple wrzenia, to powinno wyjaśnić. mam nadzieję, że pomogłem :wink:

_________________
Cytuj:
A teraz ucieramy kryształki NI3 w moździerzu, by pojedyńcze cząsteczki miały jak największą powierzchnię rea...

Idioci ciągle od nas odchodzą...


25 cze 2005, o 19:14
Zobacz profil
Post 
To można spróbować tak samo wyjaśnić jak próbowałem na wątku o wrzeniu.

Cytuj:
Tak naprawdę to układ jest dynamiczny. Ciecz stale paruje i się skrapla. Szybkość parowania cieczy zależy praktycznie tylko od temperatury. Natomiast szybkość skraplania pary zależy od ciśnienia i temperatury. Tak więc jeśli temperatura jest niższa od temp. wrzenia, oznacza to, że prędkość skraplania jest większa niż parowania. Jeśli ciecz wrze, to wówczas te prędkości są sobie prawie równe


Tutaj szybkość topnienia zależy praktycznie tylko od temperatury. Podoblnie szybkość krzepnięcia. Tylko w jednej temperaturze te szybkości są sobie równe. Wówczas współistnieje ze sobą ciecz i ciało stałe. Temp trochę do góry: szybkość topnienia rośnie, efekt = topnienie. Trochę w dół - odwrotnie.


25 cze 2005, o 22:22
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..