Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
TEMP. WRZENIA A PANUJACE CISNIENIE...(?) 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 kwi 2005, o 20:32
Posty: 45
Lokalizacja: Mysłowice
Post TEMP. WRZENIA A PANUJACE CISNIENIE...(?)
helo :) mozecie mi wyjasnic, dlaczego dokladnie temp wrzenia danej substancji zalezy od panujacego cisnienia?

czy chodzi tutaj o energie kinetyczna czasteczek czy o cos innego?

_________________
pozdr, mata


25 cze 2005, o 14:21
Zobacz profil
*

Dołączył(a): 4 lut 2005, o 22:08
Posty: 32
Post 
?<&not;>?

Wydaje mi sie, ze tak. Czasteczka (np. wody) musi miec wystarczajaca energie kinetyczna aby zmienic stan skupienia z cieklego na gazowy (pare).

Musze pomyslec..


25 cze 2005, o 15:27
Zobacz profil
Post 
Tak, wiąże się to z energią cząstek, poza tym temperatura i ciśnienie to parametry krytyczne gazów, powiązane równaniem wirialnym Van Der Waalsa.


25 cze 2005, o 16:08
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2005, o 19:18
Posty: 251
Post 
wyobraź sobie, że cząsteczki to kulki i masz w misce kilkaset kulek. nad miską jest gaz o pewnym ciśnieniu, powiedzmy, że w pewnej jednostce jest 5 cząsteczek gazu. cząsteczki gazu zderzają się z cieczą i wbijają ją do środka utrudniając wyparowanie.
gdy ciśnienie jest większe (np. 10 cząsteczek w jednostce objętości) wtedy częstotliwość zderzania się cząsteczek gazu z cieczą jest dwa razu większa, czyli dwa razy trudniej jest wybić się z powierzchni. czyli ta temperatura (czyli średnia prędkość kinetyczna cząsteczek) musi vbyć większa, żeby mimo zderzeń z gazem możnabyło wyparować sobie w spokoju
może jak się czyta to nie przemawia, ale postaraj się wyobrazić tą sytuację - wtedy zrozumiesz (mam nadzieję, że nie zamieszałem jeszcze bardziej) :lol:

_________________
Cytuj:
A teraz ucieramy kryształki NI3 w moździerzu, by pojedyńcze cząsteczki miały jak największą powierzchnię rea...

Idioci ciągle od nas odchodzą...


25 cze 2005, o 19:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 kwi 2005, o 20:32
Posty: 45
Lokalizacja: Mysłowice
Post 
przemawia przemawia :) exra :D

_________________
pozdr, mata


25 cze 2005, o 19:35
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2005, o 19:18
Posty: 251
Post 
cieszę się - zawsze myślałem, że nie potrafię tłumaczyć, a już mam kilka opinii, że całkiem nieźle :wink:
fajnie, że mogłem pomóc

_________________
Cytuj:
A teraz ucieramy kryształki NI3 w moździerzu, by pojedyńcze cząsteczki miały jak największą powierzchnię rea...

Idioci ciągle od nas odchodzą...


25 cze 2005, o 20:10
Zobacz profil
Post 
Tak naprawdę to układ jest dynamiczny. Ciecz stale paruje i się skrapla. Szybkość parowania cieczy zależy praktycznie tylko od temperatury. Natomiast szybkość skraplania pary zależy od ciśnienia i temperatury. Tak więc jeśli temperatura jest niższa od temp. wrzenia, oznacza to, że prędkość skraplania jest większa niż parowania. Jeśli ciecz wrze, to wówczas te prędkości są sobie prawie równe.

To, że tak rzeczywiście się dzieje widać najlepiej kiedy temperatura otoczenia jest niższa niż temperatury wrzenia. Ciecz nie wrze, ale paruje. Dlaczego? Nie może wrzeć (proces w stałej objętości), bo ciśnienie wytworzonej pary w głębi cieczy będzie na tyle wysokie, że skraplanie będzie szybsze niż parowanie. Jednak "wrzenie" zachodzi na powierzchni cieczy - ciecz paruje. Dlaczego? Bo na powierzchni ma znaczenie, jakie jest ciśnienie cząstkowe pary cieczy, które tylko dla wody jest różne od zera na powietrzu. Zatem powierzchnia cieczy efektywnie czuje, że wokół jest... próżnia, o ile nie ma jej pary w powietrzu.


25 cze 2005, o 21:51
Post 
To prawda, ale w jakim kontekście był ten wywód ?? :)


25 cze 2005, o 21:54
Post 
W kontekście powyższej dyskusji. :wink:


25 cze 2005, o 22:10
******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 kwi 2005, o 16:49
Posty: 437
Lokalizacja: Poznań
Post 
Praktyczne zastowoanie tego jest że robiąc herbate na Mt Everest to morze ci nie wyjsć gdyż woda tam wrze w 80*C (nie jestem pewien ale w każdym razie mniej niż noramlnie)
Taka jak to ładnie wytłumaczył daniel90 :D
W skróce:
spadek ciśnienia pwoduje zwiększenie przestrzeni między cząsteczkami więc także łatwosć zmieniania stanów skupienia - ww. przykład herbaty :D

_________________
Pozdrawiam
2pio


25 cze 2005, o 22:32
Zobacz profil
Post 
Inne praktyczne zastosowanie jest takie, że pranie wywieszone do suszenia w tropiku (blisko 100% wilgotności względnej) będzie tam schło przez 3 dni mimo, że jest +30 stopni, a wywieszone w Polsce gdy jest kontynentalny wyż i tylko +20 stopni wyschnie w kilka godzin. :wink:

No i też jest odpowiedź dlaczego wszystkie rozpuszczalniki ograniczne typu etanol tak szybko parują, mimo, że mają niewiele od wody niższa temp. wrzenia. Po porstu nie ma ich par w powietrzu.


25 cze 2005, o 22:39
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2005, o 19:18
Posty: 251
Post 
Cytuj:
rozpuszczalniki ograniczne typu etanol tak szybko parują, mimo, że mają niewiele od wody niższa temp. wrzenia. Po porstu nie ma ich par w powietrzu.

w niektórych pomieszczeniach przy świętowaniu stężenie wymienionych wyżej rozpuszczalników organicznych jest takie, że w/w rozpuszczalniki wogóle nie parują :wink: :wink:

_________________
Cytuj:
A teraz ucieramy kryształki NI3 w moździerzu, by pojedyńcze cząsteczki miały jak największą powierzchnię rea...

Idioci ciągle od nas odchodzą...


26 cze 2005, o 15:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..