Lawessona odczynnik, C14H14O2P2S4
<center>ODCZYNNIK LAWESSONA
2,4-bis-(p-metoksyfenylo)-1,2,3,4-ditiadifosfetan-2,4-disiarczek
C<sub>14</sub>H<sub>14</sub>O<sub>2</sub>P<sub>2</sub>S<sub>4</sub>
</center>
-
Postać: ciało stałe - proszek lub granulki
-
Kolor: kremowy lub lekko żółty
-
Zapach: charakterystyczny, intensywny, niezbyt przyjemny
-
Gęstość:
-
Rozpuszczalność w wodzie: nierozpuszczalny
-
Rozpuszczalność w innych rozpuszczalnikach: umiarkowanie rozpuszczalny w benzenie i innych węglowodorach oraz w eterze dietylowym i innych eterach (brak dokładniejszych danych)
-
Temperatura topnienia: 228 - 231 °C
-
Temperatura wrzenia:
-
Temperatura rozkładu:
-
Palność:
-
Toksyczność: szkodliwy w przypadku inhalacji. Może powodować podrażnienie oczu, skóry. Toksyczność związku nie jest do końca zbadana.
-
Higroskopijność: higroskopijny, chłonie parę wodną z powietrza
-
Przechowywanie: stabilny; ze względu na higroskopijność przechowywać w szczelnych opakowaniach, w chłodnym, suchym, dobrze wentylowanym miejscu
-
Własne spostrzeżenia: ze względu na intensywny, nieprzyjemny zapach i nie do końca poznaną toksyczność, należy pracować pod wysokosprawnym wyciągiem,
ODCZYNNIK LAWESSONA (LR) jest znanym w preparatyce organicznej czynnikiem siarkującym, stosowanym do przekształcenia grupy karbonylowej w tiokarbonylową. Stosowany był również do produkcji herbicydów. Po reakcji, neutralizowanie nieprzereagowanego odczynnika najlepiej jest przeprowadzić przy użyciu kilkuprocentowego roztworu węglanu potasu lub sodu. Po raz pierwszy został zsyntetyzowany przez Lechera i współpracowników w 1956 roku, zaś regularne prace nad zastosowaniem tego związku w syntezie organicznej rozpoczął uczony, imieniem którego powyższy odczynnik został nazwany. Otrzymywany jest zazwyczaj w reakcji anizolu z siarczkiem fosforu P4S10.
-
Inne informacje:
CAS No.: 19172-47-5