Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ] 
Chromowanie 
Autor Wiadomość
Post Chromowanie
Jaki związek nadaje się do chromowania (elektroliza lub chemicznie), w sklepie jest :
-Chromowy bezwodnik
-Chromu pikolinian
-Chromu III tlenek


31 paź 2004, o 10:52
Post 
Czy jest ktoś kompetentny na tym forum? Czy ktoś może udzielić mi odpowiedzi?! :evil:


1 lis 2004, o 14:57
****

Dołączył(a): 30 paź 2004, o 12:04
Posty: 174
Post 
Do chromowania nadaje się chromu (VI) tlenek, czyli chromowy bezwodnik.Wiem, bo otym czytałem, ale nie wiem jak to się wykonuje.Poszukam w książkach.Jak coś znajdę napiszę ci o tym.


1 lis 2004, o 16:47
Zobacz profil
Post 
To ja poczekam z zakupem jak coś znajdziesz, ale i tak dzięki.


1 lis 2004, o 17:49
****

Dołączył(a): 30 paź 2004, o 12:04
Posty: 174
Post 
Kąpiele do chromowania-kapiele galwaniczne do osadzania chromu,zawieraja bezwodnik chromowy(okło 300g/l.) z małą ilością kwasu siarkowego.Chromowanie przeprowadza się w temperaturze w 45- 60 stopni Celsjusza,przy gęstości prądu 10-60A/dcm2.


1 lis 2004, o 22:37
Zobacz profil
Post 
Wszystko ok, ale możesz coś więcej o prądzie tak jak do człowieka.


1 lis 2004, o 22:47
****

Dołączył(a): 30 paź 2004, o 12:04
Posty: 174
Post 
Przepraszam wdarł mi się błąd, w książce jest wszystko wyjaśnione.Napisane było tak: Natężenie prądu nie powinno być mniejsze niż 10A a nie większe niż 60A na 1 dcm2 danej powierzchni.To znaczy że jeśli weźmiesz 2 dcm2 danego przedmiotu to natężeni prądu nie może być mniejsze niż 20A a nie większe niż 120A


Ostatnio edytowano 2 lis 2004, o 00:27 przez chemik89, łącznie edytowano 1 raz



1 lis 2004, o 23:15
Zobacz profil
Post 
chemik89 nie chce sie wtracac ale tu chodzi o powiezcnie elektrody a nie o zawartosc naczynia dcm2 tzn kwadratowy a to oznacza powiezchnie przedmitu na ktorego naklada sie powierzcnie chromu , pojemnosc roztworu by sie oznaczalo dcm3


2 lis 2004, o 00:06
*******

Dołączył(a): 19 paź 2004, o 00:05
Posty: 180
Post 
a powiedzcie mi jak pokrywa sie powierzchnie szyby zeby otrzymac
lustro wydaje mi sie ze najlepsze jest srebro no chyba ze sie myle :roll: :D

_________________
niewazne jak wąską furtką przeciskac sie mam
co spotka mnie z litanii kar
sternikiem wlasnych losow jestem sam
wlasnej duszy kapitanem


2 lis 2004, o 00:34
Zobacz profil
Post 
najlepsze jest aluminiwanie w prozni z tego co wiem ale nie mam teraz w glowie przepisu na srebrzenie ale tak oprucz aluminium najlepsze jest srebrzenie musisz poszukac nie wiem teraz dokladnie ale albo azotan albo chlorek srebra potrzebujesz


2 lis 2004, o 00:37
*******

Dołączył(a): 19 paź 2004, o 00:05
Posty: 180
Post 
a czy srebrzenie tez bedzie sie odbywalo w prozni czy elektrolicie

z gory dzieki za pomoc

_________________
niewazne jak wąską furtką przeciskac sie mam
co spotka mnie z litanii kar
sternikiem wlasnych losow jestem sam
wlasnej duszy kapitanem


2 lis 2004, o 00:45
Zobacz profil
@GROŹNY WOŹNY
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2004, o 14:23
Posty: 389
Lokalizacja: CLK KGP
Post 
Cytuj:
a czy srebrzenie tez bedzie sie odbywalo w prozni czy elektrolicie


a jak chcesz zrobic z szyby elktrode zdradz nam swoj sekrtet :wink:

_________________
"dostałeś ostrzeżenie. trzy ostrzeżenia to ban. czytaj regulamin i używaj przeglądarki. witaj na forum"


2 lis 2004, o 09:51
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05
Posty: 410
Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Post 
Cytuj:
a jak chcesz zrobic z szyby elktrode zdradz nam swoj sekrtet

Nie takie cuda się robi, kolego. Ale szybki to faktycznie srebrzy się chemicznie, jak bąbki choinkowe.


4 lis 2004, o 00:33
Zobacz profil
Post 
AgNO3-azotan srebra to ci bedzie potrzebne do srebrzenia oczynnik nietani ale sprzedawany w odwazkach analitycznych wiec mozesz sie skusic ale ja bym wolal zrobic azydek srebra niz bawic sie w srebrzenie :lol:


4 lis 2004, o 12:36
*******

Dołączył(a): 19 paź 2004, o 00:05
Posty: 180
Post 
dzieki za pomoc :D
a o to srebrzenie to z czystej ciekawosci pytalem
ale wiedza napewno nie pojdzie w las :roll: :wink:

_________________
niewazne jak wąską furtką przeciskac sie mam
co spotka mnie z litanii kar
sternikiem wlasnych losow jestem sam
wlasnej duszy kapitanem


4 lis 2004, o 19:29
Zobacz profil
Post 
.......


Ostatnio edytowano 25 gru 2005, o 17:40 przez Anonymous, łącznie edytowano 1 raz



7 lut 2005, o 21:19
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lip 2004, o 16:22
Posty: 243
Post 
Roztwór do chropmowania
trójtlenek chromowy --- 40g
kwas siarkowy (VI) -----0,5g
woda ---------------------60cm3

Anodą, czyli elektrodą dodatnią, będzie pasek blachy ołowianej, zaś katodę, na której wystąpi wydzielenie chromu
, może stanowić blaszka miedziana lub mosiężnaPowierzchnia katody musi być mała, ponieważ jm wydziela się prawidłowo jedynie przy dużej natężęniu prądu. Licz się z tym, że na 1 cm2 powierzchni
y musi przypadać co najmniej 0,25 ampera. sporządzony roztwór ogrzej do temperatury 42-45°, !poczym zanurz w nim obie oczyszczone odtłuszczone ktrody i włącz prąd.
po 10 minutach, po uprzednim wyłączeniu prądu, katodę wyjmij. Stwierdzisz osadzenie się na niej szaroowego metalu. Jest nim właśnie metaliczny chrom. Ponieważ widzę, że taki wynik doświadczenia będzie i Ciebie niemiłym zaskoczeniem, gdyż zapewne spodzieewałeś się pięknej, lśniącej powłoki, pragnę Ci parę słów
powiedzieć o galwanicznym chromowaniu, acznę od sprawy najważniejszej. Chromowanie jest procesem bardzo trudnym, wymagającym wprawy, a przede wszystkim odpowiedniego wyposażenia. Aby powierzćhnia chromowana była lśniąca, musi być po .pierwsze bardzo starannie wypolerowane podłoże, 'powłoki chromowe, w zależności od przeznaczenia, dzielą się na dekoracyjne i techniczne. Dekoracyjne powłoki chromowe nakładane są zazwyczaj na warstwie nie tylko miedzi, ale i niklu, a nie bezpośrednio na , ze względu na to, że w ogniwach galwanicznych, fe tworzą się w miejscach odkrytych (pory, nieszczel-ć), żelazo w stosunku do chromu jest anodą. Ponad-rola zewnętrznej powłoki chromowej polega tutaj ko na zabezpieczeniu powierzchni przed zmatowieniem.
Nakładanie cienkiej warstwy chromu (do 1^im) podwarstwie miedź-nikiel stosuje się obecnie . wszechnie, np. przy chromowaniu dekoracyjnym częs samochodowych, motocyklowych, rowerowych, l przemyśle budowy wagonów kolejowych i tramwaj wych, przy budowie przyrządów pomiarowych (zwti szcza do laboratoriów chemicznych) oraz przyrządć' precyzyjnych, np. zegarków.


Również szerokie zastosowanie znalazło tzw. chr mowanie techniczne. W tym ce|u nakłada się grubs warstwy chromu (przeciętnie od 5 do 50 jun) bezf. średnio na stal w celu podniesienia twardości i wytr małości mechanicznej części chromowanych


7 lut 2005, o 21:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2005, o 12:09
Posty: 71
Post chromowanie
Co do chromowania to nie wiem,ale jak interesuje cię niklowanie to do litra wody daj 30 g krystalicznego siarczanu amonowo-niklawego,i30g salmiaku,wszystko wybełtaj i puść przez filtr do kawy.Póżniej trzeba to zagotować i wkładasz przedmioty na 2 min.A...Żeby nie złaziło to wcześniej wszystko do nikl. podgotuj w roztworze NaOH.

_________________
przemo


21 mar 2005, o 23:45
Zobacz profil
@GŁÓWNY MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2004, o 19:11
Posty: 1171
Lokalizacja: Warszawa
Post 
silvvester napisał(a):
CrO2 80g/l
Cr2O2 5,8g/l

Hm masz dostęp do niezwykłych, nieznanych człowiekowi związków chromu... Idź z tym na uniwersytet, opublikuj o tym artykuł to zostaniesz poważanym naukowcem
Na serio to chyba miało być CrO3 i Cr2O3 nie?

_________________
Siła to ostateczność, do której uciekają się nieudolni.
Obrazek


22 mar 2005, o 10:35
Zobacz profil
Post 
.............


Ostatnio edytowano 25 gru 2005, o 17:41 przez Anonymous, łącznie edytowano 1 raz



16 cze 2005, o 00:03
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post 
chemik89 napisał(a):
...przy gęstości prądu 10-60A/dcm2.


Może mi ktoś powiedzieć cóż to za fantastyczna jednostka jak decy[a może deka?]centymetry kwadratowe ? :PP
decymeetr = dm centymetr = cm

_________________
Obrazek


16 cze 2005, o 16:09
Zobacz profil

Dołączył(a): 22 mar 2005, o 01:08
Posty: 1
Post 
Witam może mi ktoś powiedzieć skąd wziąć niklową elektrode do niklowania i czy w tym procesie można ją zastąpić jakąś inną elektrodą ?


6 gru 2005, o 00:16
Zobacz profil
@GŁÓWNY MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2004, o 19:11
Posty: 1171
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Trzeba iść na skup metali kolorowych i spytać się czy można od nich kupić blachę niklową, inny pomysł nie przychodzi mi do głowy

_________________
Siła to ostateczność, do której uciekają się nieudolni.
Obrazek


6 gru 2005, o 01:34
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2005, o 20:10
Posty: 608
Lokalizacja: Kraków
Post 
Delta napisał(a):
AgNO3-azotan srebra to ci bedzie potrzebne do srebrzenia oczynnik nietani ale sprzedawany w odwazkach analitycznych wiec mozesz sie skusic ale ja bym wolal zrobic azydek srebra niz bawic sie w srebrzenie :lol:


Jesli chodzi o azotan srebra to mozna latwo zrobic samemu, ale trzeba miec do tego kwas azotowy i inne odczynniki (zapommialem jakie - musialbym zagladnac do ksiazki). Polega to chyba na rozpuszczeniu np. starych monet w kwasie azotowym, dodanie do tego NaCl i powstaly AgCl znowu rozpuscic w kwasie azotowym. (Jesli chcesz dokladnego przepisu to skontaktuj sie ze mna na pw). A co do posrebrzania to latwiejszym sposobem bedzie zrobienie lustra na blaszy stalowej. Czyli robisz sobie w duzym naczyniu elektrolize azotanu srebra i jako katody uzyj blachy stalowej (lub z innego metalu). Blacha powinna sie pokryc piekna srebrna powloka. Tylko problem w tym ze lustro takie bedzie dwustronne, a poza tym nie wiem czy wogole sa lustra na blaszy :roll: . Ale sprobowac nigdy nie zaszkodzi, najwyzej dostaniesz nobla za odkrycie nowego rodzaju lustra :D .

P.S. To co napisalem to tylko przypuszczenia [/b]


6 gru 2005, o 16:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 24 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..