Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Węglan miedzi 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 21 maja 2006, o 17:54
Posty: 2
Lokalizacja: Świętokrzyskie:)
Post Węglan miedzi
Takie małe pytanko jaki wzór ma węglan miedzi ? CuCO3*Cu(OH)2 czy CuCO3 ? Czy dobrze myśle że ten pierwszy jest poprawny ?


23 lis 2006, o 20:47
Zobacz profil
Post 
Ten pierwszy to zasadowy węglan miedzi.
Drugi to poprostu weglan miedzi (obojętny).


23 lis 2006, o 21:00
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2005, o 19:18
Posty: 251
Post 
Pewnie następny chce sobie zrobić kamień szlachetny, zgadłem?

_________________
Cytuj:
A teraz ucieramy kryształki NI3 w moździerzu, by pojedyńcze cząsteczki miały jak największą powierzchnię rea...

Idioci ciągle od nas odchodzą...


2 sty 2007, o 17:38
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 14 gru 2005, o 19:30
Posty: 693
Lokalizacja: Grudziądz / Gdańsk
Post 
A teraz pytanko dla ciekawskich, czym się rózni synteza zasadowego węglanu miedzi od syntezy węglanu miedzi ?

_________________
Dumny student Politechniki Gdańskiej i jej wspaniałego wydziału Chemicznego na kierunku Biotechnologia !


GG:3716505


2 sty 2007, o 17:50
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post 
Otrzymany węglan zadajesz małą ilością wodorotlenku :P (bodajże)

_________________
Obrazek


7 sty 2007, o 01:19
Zobacz profil

Dołączył(a): 27 lut 2004, o 01:13
Posty: 168
Post 
:mrgreen: to nie kwestia płukania :mrgreen:


Ostatnio edytowano 12 maja 2007, o 00:09 przez vauen0, łącznie edytowano 1 raz



9 sty 2007, o 19:10
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 paź 2006, o 18:30
Posty: 9
Post 
Otrzymac moza przez dodanie do r-r CuSO4 węglanu sodu - stronca się świetnie przy wysokiej z początku pianie. Trzeba dobrze przepłukać bo ja przepłukałem zdecydowanie za malo razy i choć wydawał sie zielony po wysuszeniu by niebieski.

Obrazek

Dla wiarygodnosci nowego użytkownika
A co do wzoru CuCO3*Cu(OH)2


10 sty 2007, o 21:33
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 mar 2007, o 11:35
Posty: 134
Lokalizacja: mam to wiedzieć?
Post 
Odświerze temat, chociaż jest on juz z przed roku :oops: ale nie będe zakładał nowego :P Dobra przejźdzmy do rzeczy. Zrobiłem ostatnio CuCO3 w wyniku reakcji CuSO4 z węglanem sodu no i wyszło tego całkiem dużo. Odsączyłem przes filtr na którym osadziła się gesta maź. Przełożyłem to na szalke petriego (zapełniła się calutka bardzo gęstym CuCo3) i na grzejnik. Rano wstaje z myślą wysuszonego CuCO3 a tu lipa. Zamiast węglanu miedzi stoi sam r-r jakby przed chwilą zrobiony :szok: Przesączylem to znowu przez filtr i wyszła 1 łyżeczka tego co było"Co sie co sie stało" z nim? :roll:


15 sty 2008, o 14:19
Zobacz profil
*********
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 sty 2006, o 13:38
Posty: 972
Lokalizacja: <*>
Post 
chmmmmmmmmm ciekawy watek bardzo ciekawy
najpierw ostatnie :
oczywiscie miszales roztwry o znanym stezeniu i wzioles konkretna objetosc roztworu, tak wiec jestes w stanie odpowiedziec jaka jest wydajnosc reakcji.
Slowo duzo ma wiele znaczen, najlepiej zwazyc.
Co do samego procesu mieszalniczeggo to proponuje zajrzec do supniewskiego (szukaj na forum w publikacjachnaukowych, SEKS tamze spis w ktorym mozna latwo znalezc substancje.
choc tekst "Zamiast węglanu miedzi stoi sam r-r jakby przed chwilą zrobiony Przesączylem to znowu przez filtr i wyszła 1 łyżeczka tego co było"Co sie co sie stało" z nim " traci magią .

Tak smo traci magia "A teraz pytanko dla ciekawskich, czym się rózni synteza zasadowego węglanu miedzi od syntezy węglanu miedzi " - robil wie i zaneca czy tylkO podpuszcza ??
Jakos tak skleroza podpowiada ze to cos nie tak no ale jak dodac .. poplukac .. pomieszac .... to moze, moze sie skleroza myli ;(
Poniewaz jestem ciekawski i sklerozie nei wierze to zaczolem sprawdzac.

Po pierwszym zalamaniu spowodowanym przez Bielanskiego ktory beszczelnei stwierdza
"Obojętnego węglanu miedzi(II) nie udaje się otrzymać. Po dodaniu do roztworu soli miedzi(II) odmierzonej ilości węglanu sodu lub potasu strącają, się natomiast zasadowe węglany miedzi (II) o zmiennym składze. Osad pozostawiony w zetknięciu z roztworem przechodzi stopniowo w krystaliczny zielony CuCO3.Cu(OH)2;. odpowiadający składem malachitowi"
Chmmm podejrzane skro na forum sugeruja ze wychodzi to pewnie sie biedny Bielan myli. Popatrzmy w preparatyki ... uuuuu fatalnie co za cieniasy zaden nie potrafi zrobic. Zdolowany rzucilem okiem tu i uwdzie i dalej nic. No przeca na forum widac ze wiedza jak.
No to do okularnika i nagle YES YES YES co prawda tylko na YouTube i tym podobnych padlinozercach ale wikipedia en radosnie stwierdza ze jest co prawda kreci co nie co i zawija jak by sie na polskim sejmie wzorowala ale w koncu rozroznila od basica ;)
Czyli nie tak zle. Szukamy dalej chmmm kilka osob na swiecie zapiera sie ze jest jako argument koronny podaja numer CAtSa jeden i drugi, toksycznosc rozmaita i dziwne cechy ;)
No jak kocura mamy to po kocurku szukamy. UUUuu cienko mityczny weglan niby numerek ma ale jak sie zacznei sprawdzac to robi sie maselko maslane bo na koncu i tak wszystko trafia do zasadowego.
Cienko cos to wyszlo ;(

Ale poniewaz ciekawosc dalej mnie zzera to pytanie ; czy ten puszczalski CuCO3 to tak zawsze tego tamtego z jakims czyms czy tez potrafi sie porzadnie zachowywac i wystepuje samodzielnie bez towarzystwa ?

Bo niby istnieje , znan jest jego toksycznosc, i inne dane fizykochemiczne co by sugerowało jego samodzielne istnienie a jakos sie za abrdzo na sugestie o sposobie otrzymywania nie natknolem ;(

_________________
posiadane odznaczenia i ordery :
snopeczek sianka z kokardką - dar od doznanie@MODERATOR
Obrazek


15 sty 2008, o 18:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2007, o 17:13
Posty: 266
Post 
Ale bierzcie też pod uwagę, że zasadowe CuCO3 istnieją co najmniej dwa :

CuCO3*Cu(OH)2

i

2CuCO3*Cu(OH)2

Ja to np zawsze otrzymuję niebieski zasadowy węglan miedzi ( czyli 2CuCO3*Cu(OH)2 ), przynajmniej ja tak wnioskuję z preparatyki Supniewskiego. Wielokrotnie próbowałem otrzymać CuCO3*Cu(OH)2, ale nigdy mi się nie udało, więc może wreszcie komuś uda się stworzyć dobry "przepis"

_________________
Obrazek

Zaszczytna ranga :
crazyuser napisał(a):
Moj ulubiony user !!!
:D


15 sty 2008, o 20:45
Zobacz profil
*********
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 sty 2006, o 13:38
Posty: 972
Lokalizacja: <*>
Post 
zeby tylko te dwa byly :):):):):):):):):):):):):):)
zmienny sklad oznacza ze jest tam cala gama i nei jestes w stanie tego okreslic ;)
a procedura opisana w supelku ma na cel zgodnei z tym co sugerowal bielanski przejscie w oczekiwany przez nas produkt ;)

I nie podniecaj sie ;))
Co tak naprawde otryzmujesz to nie wie nikt nawet supelek. Jesli popatrzyles w supelka i dowolna z porcyjki np ta co ci wskazalem przy poprzedniej okazji to podawany jest raz ten a ra tamten skald mimo takiego samego przepisu ;))
Pewnie zalezy wszystko od odstania bo w tamtym saczyc kaza i kuniec ;)

A tak naprawde jedyny sposob to oznaczyc Cu i po problemie ;)

Z tym ze generalna sugestia. Trzymajac sie przepisu z preparatyki (wazymy, robimy tak jak pisza = NIE polepszamy NIE rewolucjonizujemy przepisu i NIE upraszczamy - nie wazne ze wiemy lepiej robimy tak jak w przepisie) to wychodzi to co ma wyjsc ;)

Jak nie bedziesz kombinowal to otrzymasz to co powinno wyjsc.
Po to sa podawane na koncu sugestie analityczne ilosciowe aby sprawdzic a nei po to aby autor preparatyki byl postrzegany jako geniusz ;)
Pomyśl sobie jakie przyjemnosci czekaj cie w organicznej jak tu juz zaczynasz miec dylematy moralne ;)

_________________
posiadane odznaczenia i ordery :
snopeczek sianka z kokardką - dar od doznanie@MODERATOR
Obrazek


15 sty 2008, o 22:36
Zobacz profil

Dołączył(a): 2 lis 2011, o 21:12
Posty: 1
Post Re: Węglan miedzi
Witam,

Co do niebieskiego węglanu miedzi (zasadowego): 6 części Na2CO3 i 5 części CuSO4. Siarczan rozpuszczamy w minimalnej ilości ciepłej wody, w jakiej się rozpuści, po czym powolutku mieszając dodajemy węglan sodu (cały, mimo że pod koniec reakcja już nie będzie zachodzić w widoczny sposób). Polecam, aby ilość mieszaniny reakcyjnej zajmowała max pół naczynia, w którym reakcję przeprowadzamy. Jak już mamy naszą niebieską zupę, dolewamy do pełna wody, bełtamy bagietką i odstawiamy na jakieś 30 minut. Po tym czasie górną (na razie malutką) warstwę wody zlewamy, dolewamy czystej i znowu bełtamy bagietką i odstawiamy. Z każdą taką operacją dekantacja będzie szła szybciej i po 5-6 razie będziemy po odczekaniu mieli grubą warstwę osadu na dole i prawie klarowną niebieskawą wodę na górze. Wodę zlewamy (pipetą lub wężykiem, bo nam się zbełta), a powstałe niebieskie błotko dopiero sączymy. Jak już na sączku będzie w miarę gęste (jak np śmietana) to wywalamy nasz urobek np do pojemnika z tworzywa (takiego na sałatki) i suszymy (jakieś 2-3 dni).

Co do zielonego węglanu miedzi, to robimy wszystko jak wyżej, tylko: jak już mamy naszą mieszaninę reakcyjną i wsypane składniki w powyższych ilościach, to zaczynamy dalej dosypywać CuSO4, aż cały przereaguje z Na2CO3 i nasza zupka nie będzie się widocznie pienić. Bez obaw - jak dowalimy za duży nadmiar, to i tak go później wypłuczemy przy dekantacji. No i dalej cała zabawa z dekantowaniem, sączeniem i suszeniem dokładnie tak jak wyżej (mi sączył się dużo gorzej od niebieskiego przez to, że był bardzo drobny - ale to chyba przez cieplejszą wodę której użyłem). Wychodzi zieleniutki jak ta lala.

Pozdrawiam
theka


20 lut 2012, o 15:05
Zobacz profil

Dołączył(a): 13 lut 2012, o 19:06
Posty: 56
Post Re: Węglan miedzi
Ja wziąłem i zmieszałem na sucho 10g CuSO4 i 10g NaHCO3 nalałem do zlewki wrzątku i wsypywałem powoli mieszninę następpnie przesączyłem i przemyłem wodą destylowaną wysuszyłem i było oki piękny zielony kolor :)


20 lut 2012, o 19:39
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..