Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Węgla Disiarczek, CS2 
Autor Wiadomość
Post Węgla Disiarczek, CS2
<center>Disiarczek węgla
CS2
Obrazek</center>
- Postać: ciekla
- Kolor: czysty bezbarwny, zanieczyszczony lub tech. barwa slomkawa lub żółta
- Zapach: czysty przyjemny slodki, zanieczyszczony bardzo intensywny ostry
- Gęstość: 1,26 g/cm3 (20C)
- Rozpuszczalność w wodzie: nie rozpuszczalny 2,9 g/l (20C)
- Rozpuszczalność w innych rozpuszczalnikach: dobra etery, tiofen, gorsza benzen ,toluen, metanol,etanol
- Temperatura topnienia: -112°C
- Temperatura wrzenia: 46,5 °C)
- Palność: wysoce palny
- Toksyczność: toksyczny grupa T
- Higroskopijność: nie jest higroskopijny
- Przechowywanie: w szklanym pojemniku szczelnym w celu bezp. i minimalizacji parowania przechowywujemy pod warstwą wody ktora stanowi gorna warstwę
Własne spostrzeżenia:Disiarczek węgla niezwykle łatwo ulega samozapłonowi. Temperatura samozapłonu jest niższa niż 102°C, z możliwością wybuchu par, temperatura zapłonu: -30 C
Granice wybuchowości:
dolna: 1% obj.
górna: 60% obj.
z pow. atm. tworzy mieszaniny wybuchowe o tak szerokim procencie zaw.
Jest niewykle lotny wlasnie dla tego przechowywany jest pod warstwą wody by unikać parowania , jako jedyny rozp. potrafi rozpuścić P-biały w dowolnej ilości pozatym w/ dawniejszym/ przemyśle największe ilości disiarczku węgla były stosowane jako rozpuszczalnik do przędzenia włókien wiskozowych jest też stosowany w syntezie organicznej i rozpuszczalnik do flotacji minerałów, celowo napisalem dawniejszym bo obecnie nie posiadamy juz przemysłu wlókien syntetycznych takich jak anilana czy wiskoza :cry: Dawne zaklady produkcyjne uzywały ok. kilku milionow ton w skali roku co dawalo produkcję i zatrudnienie w Zakladch Państwowych produkujących CS2 na skalę masową ,przemyslowo produkowalo się go przez proste spalanie węgla w oparach siarki, w bardzo wysokiej temperaturze i przy dużym nadmiarze siarki w stosunku do węgla.
Jest zw. trującym z grupy T disiarczek węgla wykazuje też działanie rakotwórcze i mutagenne,NDS: 18 mg/m3, NDSCh: 30 mg/m3,
toksyczny dla organizmów wodnych.
Niebezpieczny dla wody pitnej, nie dopuścić do dostania się do wody pitnej, gleby i ścieków. Numer CAS: 75-15-0 , ciężar cząsteczkowy: 76,14
Przy pracy wymagane max. BHP ,zabezpieczenie drog oddechowych i skóry konieczne ze wzgl. na palnośc należy scisle przestrzegać przepisow p.poż .
pozdro.
eko

-------------------------------------------------------------------------------------
NVX napisał(a):
eko osiem napisał(a):
w Zakladch Państwowych produkujących CS2 na skalę masową ,przemyslowo produkowalo się go przez proste spalanie węgla w oparach siarki, w bardzo wysokiej temperaturze i przy dużym nadmiarze siarki w stosunku do węgla.


Wszystko spoko tylko że CS2 już od kilkudziesięciu lat nie produkuje się z węgla tylko z metanu. Dwusiarczek jest nadal produkowany w Polsce przez Siarkopol w Grzybowie.
A co do zamknięcia zakładów wiskozowych to metoda produkcji włókien celulozowych przy użyciu CS2 jest bardzo uciążliwa dla środowiska. Dlatego na świecie coraz częściej wykorzystuje się metodę produkcji włókien celulozowych przy użyciu tlenku N-metylomorfoliny jako rozpuszczalnika, a zakłady wykorzystujące metodę wiskozową budowane są w Chinach. Istnieje też polska technologia produkcji włokien z karbaminianu celulozy





eko osiem napisał(a):
Napisałem "produkowalo sie" bo chodzilo mi o dawniejsza produkcję !!
Co do Siarkopol-u w Grzybowie hee hee to chyba jedyny producent na taka skalę w kraju ,choć ostatnio maja focha co do zakupu :cry:
Jesli chodzi o zaklady produkujące włokna sztuczne z uzyciem CS2 to uważam że likwidacja nie była związana z ochroną środowiska lecz innym aspektem , jesli chodziło by o ochronę środowiska to po pierwsze dlaczego do tej pory niewydobyto metalowych zbiorników o poj. kilkaset ton kazdy z pozostalosciami CS2 z łazni wodnych na terenach zakladów wizkozowych i nie poddano ich utylizacji ??
Po drugie takie zbiorniki fizycznie istnieja a co do ilości zawartosci nikt nie posiada danych,wszelkie naziemne instalacje zostały zdemontowane lub rozkradzione bo z nierdzewki :wink: a całośc zasypana ziemią i po problemie !!
To że zakłady wizkozowe budowane sa w Chinach nikogo nie dziwi a Polskie technologie produkcji włókien uznawane były swojego czasu jako jedne z wiodacych na świecie, sam znam zaklady które za czasow swojej swietności zatrudniały 5tyś ludzi na terenie 5 km2 własnie produkujące włókna wizkozowe i mysle ze takich było dużo !!
pozdro.
eko.


Ostatnio edytowano 21 sty 2007, o 23:49 przez eko osiem[*], łącznie edytowano 1 raz



18 sty 2007, o 01:13
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..