Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Hybrydyzacja... 
Autor Wiadomość
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, o 20:11
Posty: 230
Post Hybrydyzacja...
Witam.

Musze narysowac orbitale w kwasie siarowym. Jakos nie czaje tej calej hybrydyzacji czy mozecie mi sprawdzic czy zrobilem to dobrze a jak zle to jak to powinno wygladac:

Obrazek

CZERWONY - orbital sigma utworzony z orbitalu s i p
ZIELONY - orbital s
NIEBIESKI - wolne pary elektronowe
CZARNY - orbital sigma utworzony z dwoch orbitali p
RÓŻOWY - orbital Pi utworzony z dwoch orbitali p

Moze mi to ktos wyjasnic bede bardzo wdzieczny :wink:

_________________
ViValdis


27 sty 2007, o 14:59
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, o 20:11
Posty: 230
Post 
Naprawde nikt nie wie czy to jest dobrze zrobione?

_________________
ViValdis


29 sty 2007, o 22:56
Zobacz profil
**********

Dołączył(a): 28 lis 2006, o 14:14
Posty: 416
Post 
A bo diabli wiedzą, czy to jest dobrze zrobione. Po pierwsze, odpowiedzmy sobie na pytanie, co to jest hybrydyzacja. Ano, jest to metoda mieszania orbitali atomowych w celu odtworzenia kątów walencyjnych, jakie dany atom tworzy z innymi atomami. Przy tym mieszaniu powstają nowe orbitale zwane hybrydowymi. No to pomieszaj sobie orbitale siarki, tak aby uzyskać kąty walencyjne w O-S-O. Teraz pomieszaj sobie orbitale tlenu, aby uzyskać odtworzenie kątów we fragmentach H-O-S. Poskładaj to do kupy i jakaś tam cząsteczka wyjdzie.


30 sty 2007, o 00:16
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24
Posty: 868
Lokalizacja: Opole
Post 
Rysunek jest źle choćby z tego względu, że masz tam wiązanie pi pomiedzy siarką i tlenem, a wiązanie pi nie może powstać jeśli nie masz tam wcześniej wiązania sigma (wiazanie podwójne właśnie na tym polega, a nie ma czegoś takiego jak wiązanie pojedyńcze pi). Natomiast z tego co wiem to mamy tam wiązanie koordynacyjne sigma. Atom siarki ma hybrydyzację sp3, dwie wolne pary elektronowe tworzą wiązanie z atomami tlenu, który na intuicję tez ma pewnie sp3.. Nie wiem tylko jak tu wcisnąc to, że 2 elektrony na tlenie się parują a jeden z orbitali zostaje zajęty przez koordynacyjną parę od siarki..

Kod:
    _       _
H - O       O|
    - \   / -
        S
    _ /   \ _
H - O       O|
    -       -


30 sty 2007, o 01:46
Zobacz profil
**********

Dołączył(a): 28 lis 2006, o 14:14
Posty: 416
Post 
jaozyrys napisał(a):
Nie wiem tylko jak tu wcisnąc to, że 2 elektrony na tlenie się parują a jeden z orbitali zostaje zajęty przez koordynacyjną parę od siarki..

A nie dałoby się tego rozwiązać poprzez przyjęcie zasady oktetu, czyli że siarka ma ładunek +2, a niezwiązane z wodorami atomy tlenu ładunki -1 (co zresztą sugeruje rysunek)? Wówczas mamy hybrydyzację sp3 atomu siarki i elektrony rozłożone prawidłowo.


30 sty 2007, o 09:45
Zobacz profil
Post 
Można to wytłumaczyć inaczej. Mianowicie udziałem orbitali d do tworzenia wiązań kowalencyjnych, szczególnie w przypadku oksokwasów jakim jest np. kwas siarkowy.
Dla kawsu siarkowego można zaproponować elektronowy wzór Lewisa ( jak zrobił to jaozyrys ) gdzie zostanie spełniona reguła oktetu. Konsekwencją tego jest jednak zgromadzenie się nadmiernego ładunku na atomie siarki, +2 a to dużo. Tak duże przesunięcie ładunków jest bardzo mało prawdopodobne i dlatego też za bardziej prawidłową przyjmuje się koncepcje struktury Lewisa w które uczestniczą orbitale d siarki, puste w stanie w stanie wolnym.
W tym przypadku atom siarki nie jest otoczony przez 4 ale przez 6 par el. mających łącznie 12 el.! Siarka współdzieli 12 el. z 4 at. tlenu, dochodzimy do układu w którym koncentracja ładunku dodatniego nie ma miejsca.
Należy jednak pamiętać że rzeczywistą strukturę można najdokładniej wyznaczyć wzorami mezomerycznymi.

Obrazek wzór mezomeryczny jonu siarczanowego

pozdro


Ostatnio edytowano 5 lut 2007, o 17:20 przez Anonymous, łącznie edytowano 3 razy



4 lut 2007, o 23:31
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24
Posty: 868
Lokalizacja: Opole
Post 
Dobrze rozumiem, że wg twojego opisu pomiędzy atomami siarki (shybrydyzowanej sp3) i tlenu występują wiązania pi<sub>p-d</sub>? Wydaje mi się, że nie byłoby to możliwe z przyczyn sferycznych przy tetraedrycznej strukturze, zresztą jaka byłaby wtedy struktura jonu SO<sub>4</sub><sup>2-</sup>, siarka musiałaby wzbudzić dodatkowe dwa elektrony, żeby wszystkie atomy tlenu były równocenne..

Nie wiem co to wzory mezomeryczne, chętnie zobaczę..

Edit: Aha, chodzi o rezonans.. No to znam ;) Poczekamy, zobaczymy..


Ostatnio edytowano 5 lut 2007, o 01:08 przez jaozyrys, łącznie edytowano 1 raz



5 lut 2007, o 00:12
Zobacz profil
**********

Dołączył(a): 28 lis 2006, o 14:14
Posty: 416
Post 
Też czekam na wzory mezomeryczne. Po ich pojawieniu się podyskutujemy o modelu orbitalowym bardziej szczegółowo.


5 lut 2007, o 00:39
Zobacz profil
Post 
Gdy dobrze się przyjrzysz jonowi zauważysz że jest to jon SO42-
A co do tych dówch orbitali pi... one naprawdę istnieją tyle że jeden z nich jest orbitalem *pi (tzn. orbitali pi antywiążący) brakuje jedynie orbitalu sigma.

Orbitale są źle narysowane...
ps. za co wy te gwiazdki macie! ;/


Ostatnio edytowano 5 lut 2007, o 22:21 przez Anonymous, łącznie edytowano 1 raz



5 lut 2007, o 17:09
**********

Dołączył(a): 28 lis 2006, o 14:14
Posty: 416
Post 
tuna napisał(a):
Cytuj:
shybrydyzowanej sp3

Jeśli 2 orbitale d biora udział w hybrydyzacji jest to hybrydyzacja d2sp3 (kształt oktaedru) nie będzie tu zatem żadnym komplikacji z przyczyn sferycznych. A gdy dobrze się przyjrzysz jonowi zauważysz że jest to jon SO42-


Zaraz, czyli anion siarczanowy ma budowę oktaedru? Wydawało mi się, że tetraedru.... Mylę się?
Cytuj:
A co do tych dówch orbitali pi... one naprawdę istnieją tyle że jeden z nich jest orbitalem *pi (tzn. orbitali pi antywiążący) brakuje jedynie orbitalu sigma.


Zrobiłem obliczenia optymalnej geometrii kwasu siarkowego za pomocą metody MNDO-D. Rząd wiązania S-O wynosi 1.01, a to oznacza wiązanie pojedyncze, czyli sugeruje nieistotność udziału wiązania pi w tym wiązaniu. Co ciekawsze, ładunek na siarce +1.75 wskazuje, że struktura z formalnym ładunkiem +2 na atomie siarki jest bliższa wynikowi obliczeń niż ta z zastosowaniem formalnego ładunku zero i wiązaniem podwójnym S=O. No i struktura wyszła tetraedryczna a nie oktaedryczna.


5 lut 2007, o 17:59
Zobacz profil
Post 
Zacznijmy od tego że struktura wiązań jest źle narysowana u ViValdis.
Kwas nie będzie miał kształtu oktaedru! Rozłożenie orbitali w shybrydyzowaniej siarce ma taki kształt.


Ostatnio edytowano 5 lut 2007, o 22:21 przez Anonymous, łącznie edytowano 1 raz



5 lut 2007, o 18:12
**********

Dołączył(a): 28 lis 2006, o 14:14
Posty: 416
Post 
tuna napisał(a):
Pozatym zacznijmy od tego że struktura wiązań jest źle narysowana u ViValdis.

Możesz narysować tak, żeby było dobrze?


5 lut 2007, o 18:29
Zobacz profil
Post 
Kwas będzie miał kształt tetraedru z tym się zgadzam... można sobie to nawet VSEPR'em policzyć...
Chodzi mi tylko o to że orbitale d będą brały udział w wiązaniu i z tego powodu nie będzie nagromadzenia ładunku 2+ na atomie siarki (bo gdyby siarka tworzyła tylko 4 wiązania tak jak narysował to jaozyrys miała by wtedy ładunke 2+, to jest wiadome).
Myśle, że wynikły tu pewne nieporozumienia z mojej strony (zdarza się)... za co przepraszam...
A co do rysunku to nadal twierdze ze jest źle narysowany, postaram sie narysować lepszy.

Obrazek a tutaj mały wzór tegoż kwasu


5 lut 2007, o 22:20
**********

Dołączył(a): 28 lis 2006, o 14:14
Posty: 416
Post 
tuna napisał(a):
Chodzi mi tylko o to że orbitale d będą brały udział w wiązaniu i z tego powodu nie będzie nagromadzenia ładunku 2+ na atomie siarki


No właśnie - użyłem kwantowo-chemicznej metody obliczeniowej, która uwzględnia orbitale d siarki (czyli MNDO-D) i wynik pokazuje, że ich udział w niwelacji ładunku dodatniego na atomie siarki jest nieznaczny. Chyba, że ktoś użyje jakiejś innej metody półempirycznej albo metody ab initio albo DFT i mu wyjdzie co innego. Do tego czasu należy przyjąć, że model z formalnym ładunkiem +2 na atomie siarki jest lepszy niż z wiązaniami podwójnymi.


5 lut 2007, o 22:38
Zobacz profil
Post 
Tak duże przesunięcie ładunków elektrycznych jest bardzo mało prawdopodobne.
W literaturze też można sie z czymś takim spotkać.


ps. proszę o odp na moją PW


Ostatnio edytowano 5 lut 2007, o 23:03 przez Anonymous, łącznie edytowano 1 raz



5 lut 2007, o 22:51
**********

Dołączył(a): 28 lis 2006, o 14:14
Posty: 416
Post 
Mamy problem. Nie ma innej podstawy dyskusji niż wyniki obliczeń kwantowo-chemicznych. To z nich wynikają nasze orbitalowe wyobrażenia o cząsteczkach. Podręcznikowe obrazy są uproszczone do maksimum.


5 lut 2007, o 23:02
Zobacz profil
Post 
Tak. Wyniki obliczeń kwantowo-chemicznych potwierdzają to co pan mówił.
Pozostaje tylko jedno pytanie...
Dlaczego w lit. dla studentów (oraz obcojęzycznej) przyjmuje się udział orbitali d w tworzeniu wiązań ?? I jednocześnie podkreśla się iż tak duże przesunięcie ładunków jest bardzo mało prawdopodobne ??


5 lut 2007, o 23:06
**********

Dołączył(a): 28 lis 2006, o 14:14
Posty: 416
Post 
Autorzy podręczników mają tę wadę, że podają materiał do wierzenia bez podania źródeł tej wiary. Możliwe są dwie sytuacje: podręczniki opierają się na starych wynikach, albo moje wyniki są stare, a podręczniki opierają się na bardziej zaawansowanych metodach. Tej kwestii nie mogę rozstrzygnąć. Ale faktem jest, że trzeba się trzymać podręczników.


5 lut 2007, o 23:16
Zobacz profil
Post 
I za niedługo będziemy wierzyć, że Bóg jest bezkręgowcem w gazowym stanie skupienia... ;]


5 lut 2007, o 23:20

Dołączył(a): 29 sty 2006, o 17:11
Posty: 69
Post 
Ktoś tam wspomniał o orbitalach d na siarce znowu. Oczywiście, że nie ma udziału d, nie rozumiem problemu szczerze mówiąc za bardzo :P


6 lut 2007, o 21:54
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24
Posty: 868
Lokalizacja: Opole
Post 
Ja jeszcze wrócę do jednego posta tuny, którego teraz nie widzę (pewnie zedytowany). Było tam, że siarka miała by mieć hybrydyzację d2sp3, ja jeszcze raz spytam na jakiej zasadzie tak zhybrydyzowany orbital może utworzyć wiązanie pi z tlenem? Zresztą przy oktaedrycznym ułozeniu orbitali tetraedryczny kształt cząsteczki wydaje mi się niemożliwy (co najwyżej płaski kwadratowy). To już prędzej jestem skłonny uwierzyć we wspomniane wiązania pi<sub>p-d</sub>


Radziu - nie ma czegos takiego jak "oczywiście, że.." rzeczywistości nie znamy, mamy teorie które jak na razie się sprawdzają, ale jak widać własnie się staramy opisać nimi rzeczywistośc i wychodzi kilka możliwości..


7 lut 2007, o 12:27
Zobacz profil

Dołączył(a): 29 sty 2006, o 17:11
Posty: 69
Post 
W tym wypadku jest. Jeśli już posłygujemy się teorią orbitali to jest tak ja piszę (poza małymi subtelnościami). Są na to dowody obliczeniowe, a mi się nie chce po raz kolejny tego tłumaczyć, odsyłam do poprzednich wątków o kompleksach Sn:)


7 lut 2007, o 15:11
Zobacz profil
****
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 maja 2006, o 21:06
Posty: 142
Lokalizacja: Poznań
Post 
Tak, heh, o tym już była kiedyś wielka dyskusja :P
O związkach hiperwalencyjnych jest dość ciekawie napisane w ENCYCLOPEDIA OF INORGANIC CHEMISTRY, jak tylko skseruję postaram się to wrzucić na forum :wink:

_________________
Appfff:P


7 lut 2007, o 15:21
Zobacz profil
Post 
Co do tej hybrydyzacji siarki... to się pomyliłem z rozpędzenia.
Oczywiście siarka nie jest tam w hyb d2sp3 ( no co ty, chemicy by mnie powiesili za takie coś ). Gdy tylko to zauważyłem odrazu usunołem, a było to niestety po wciśnięciu WYŚLIJ :/

Wojetx mnie na tym zdążył złapać ;p
heh


7 lut 2007, o 18:15
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, o 20:11
Posty: 230
Post 
To jak w koncu powinna wygladac ta hybrydyzacja H2SO4? Czytajac te wszystkie posty juz calkiem zglupialem...;/

_________________
ViValdis


8 lut 2007, o 21:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..