ODCZYNNIKI:
-kwas siarkowy (38%)
-kwas mrówkowy (85%)
-oranż metylowy
-alkohol etylowy
-wodorowęglan sodu
SZKŁO I SPRZĘT LABORATORYJNY:
-probówka
-pipety
-statyw z łapą
-parowniczka
-palnik
-bagietka
WYKONANIE:
1. Przygotowanie kryształków wodorowęglanu sodu zabarwionego oranżem metylowym.
Do parowniczki wprowadzamy 10g wodorowęglanu sodu, 5g oranżu metylowego i 10ml wody destylowanej. Wszystko mieszamy i ogrzewamy aż do wyparowania całkowitej ilości wody. Otrzymany kryształ soli ze wskaźnikiem. Otrzymany kryształ "łamiemy" na drobne kawałki i umieszczamy w opakowaniu z napisem 'oranżowy wodorowęglan sodu'.
2.Wykonanie doświadczenia "chemicza winda"
Probówke umieszczamy w łapie i wprowadzamy do niej 3ml kwasu siarkowego o stężeniu 38%, 1ml kwasu mrówkowego o stężeniu 85%, tak aby nie zmieszał się z kwasem siarkowym, oraz 6ml akoholu etylowego (może być denaturat), tak aby nie zmieszał się z kwasem mrówkowym.
Następnie wrzucamy kryształek wcześniej otzrymanego 'oranżowego wodorowęglanu sodu' i obserwujemy zachodzące przemiany.
ODSERWACJE:
Kryształek soli zaczął "jeździć" w cieczy z góry na dół a roztwór zaczął się zabarwiać na czerwono dzięki obecności wskaźnika w soli sodowej. Reakcja ta będzie zachodziła aż do rozpuszczenia wodorowęglanu.
UWAGI:
38% kwas siarkowy można kupić w sklepach z artykułami samochodowymi około 3zł za litr, kwas mrówkowy można nabyć w sklepach ogrodzniczych około 20zł za litr, wodorowęglan sodowy to nic innego jak soda oczyszczona do nabycia w każdym spożywczaku za jakieś 0,70zł za 80g.
KWASY UŻYTE W TYM DOŚWIADCZENIU SĄ ŻRĄCE, (kwas mrówkowy jest kwasem stężonym) WYWOŁUJĄ POPAŻENIA I SZKODLIWIE DZIŁAJĄ NA UKŁAD ODDECHOWY, ZACHOWAJ WSZELKĄ OSTROŻNOŚĆ !!