Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Reakcje jonowe 
Autor Wiadomość
Post Reakcje jonowe
Powiedzcie mi proszę kiedy reakcja dysocjacji nie zachodzi


4 lut 2007, o 22:21
@ADMINISTRATOR

Dołączył(a): 10 gru 2003, o 00:09
Posty: 735
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Jesli cos sie nie rozpuszcza w danym rozpuszczalniku protycznym. No lub gdy substancja nie moze dysocjowac.

Pozdro
Tchemik

_________________
Obrazek
Tchemik.Pl


4 lut 2007, o 23:03
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24
Posty: 868
Lokalizacja: Opole
Post 
Sprecyzuj swoje pytanie bo coś mi mowi, że chodzi ci o "kiedy się nie rozpisuje cząsteczek na jony w równaniach" a to duża róznica. Np. słabych kwasów i zasad się nie rozpisuje, co wcale nie znaczy że nie dysocjują w ogóle..


4 lut 2007, o 23:06
Zobacz profil
**********

Dołączył(a): 28 lis 2006, o 14:14
Posty: 416
Post 
Albo taki jodek kadmu, o ile pamiętam rozpuszcza się w wodzie ale prawie nie dysocjuje.


5 lut 2007, o 00:41
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lis 2005, o 18:48
Posty: 507
Post 
cukry nie dysocjują. cała masa rzeczy nie dysocjuje. ;)

_________________
"Uderzenie kolbą o zlew powoduje jej stłuczenie"
Obrazek


5 lut 2007, o 14:17
Zobacz profil
Post 
No własnie mam rozpisac reakcje w formie cząsteczkowej i jonowej lub zaznaczyć ze dana rekacja nie zachodzi, ale nie wiem wlasnie kiedy moze zajsc a kiedy nie moze zajsc reakcja.


5 lut 2007, o 16:12
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2005, o 17:00
Posty: 1595
Lokalizacja: Skoczów
Post 
zasadniczo to wszystkie substancje jonowe dysocjują w wodzie. Sole prawie wszystkie całkowicie. Możliwość dysocjacji posiada też wiązanie kowalencyjne spolaryzowane, jak np w wodzie. Co do jodku kadmu to to różnica elektroujemności wynosi 0,8 w skali Paulinga, więc powinien to być związek walencyjny i słabo zdysocjowany, zazwyczaj związki tego typu są w wodzie słabo rozpuszczalne ale zdysocjowane, CdI2 jest jest całkiem nieźle rozpuszczalny ale słabo zdysocjowany :)

_________________
Sprzedam wodorotlenek sulfurylu SO2(OH)2, również w postaci r-rów o żądanym stężeniu. Cena do negocjacji.

Obrazek
weź udział:


5 lut 2007, o 16:42
Zobacz profil
Post 
a czy ktos mi moze udzielić konkretnie informacji kiedy reakacja zajdzie a kiedy nie w reakcjach jonowych??


5 lut 2007, o 23:17
@ADMINISTRATOR

Dołączył(a): 10 gru 2003, o 00:09
Posty: 735
Lokalizacja: Warszawa
Post 
1) Gdy jeden lub wiecej z tworzacych sie produktow jest gazem
2) Gdy jeden lub wiecej z tworzacych sie produktow sie wytraca
3) gdy zachodzi hydroliza z wydzieleniem slabo rozpuszczalnego zwiazku

To wlasciwie chyba na tyle :)

Pozdro
Tchemik

PS.
4) Reakcja nie zachodzi jesli wszytskie mozliwe do stworzenia sie zwiazki sa dobrze rozpuszczalne.

_________________
Obrazek
Tchemik.Pl


6 lut 2007, o 01:09
Zobacz profil
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2005, o 17:00
Posty: 1595
Lokalizacja: Skoczów
Post 
co do 4) to faktycznie nie zachodzi, ale z mieszaniny dwóch soli mozliwe jest wykrystalizowanie innej, która w tym ukladzie jest najmniej rozpuszczalna, np po zmieszaniu r-rów chlorku potasu i chloranu sodu najpierw wykrystalizowuje chloran potasu bo jest najmniej rozpuszczalny, czyli tak jakby nam reakcja zaszła i nawet można napisać równanie w postaci cząsteczkowej, choć tak naprawdę to fizyczne zjawisko :)

_________________
Sprzedam wodorotlenek sulfurylu SO2(OH)2, również w postaci r-rów o żądanym stężeniu. Cena do negocjacji.

Obrazek
weź udział:


6 lut 2007, o 13:08
Zobacz profil
**********

Dołączył(a): 28 lis 2006, o 14:14
Posty: 416
Post 
W tym kontekście problematyczne staje się definiowanie reakcji strącania osadów z mieszaniny jonów, jako reakcji chemicznych. Weźmy np:
AgNO3 + NaCl --> AgCl + NaNO3
Tu też mamy do czynienia ze słabą rozpuszczalnością osadu AgCl. Powstaje pytanie, czy tworzenie sieci krystalicznej tej soli jest reakcją chemiczną? Sytuacja jest taka sama, jak dla KClO4, tyle że wytrącanie osadu AgCl następuje przy znacznie niższych stężeniach jonów.


6 lut 2007, o 18:47
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2005, o 15:13
Posty: 54
Post Re: Reakcje jonowe
Agatkaaa napisał(a):
Powiedzcie mi proszę kiedy reakcja dysocjacji nie zachodzi
Jezeli energia przyciagania jonów jest większa niż energia solwatacji to oddziaływanie z cząsteczkami rozpuszczalnika będzie zbyt słabe aby rozerwać wiązanie jonowe. Wówczas cząsteczki są niezdysocjowane.
Wszysto ma charakter statystyczny i wydaje mi się że można to opisać rozkładem Boltzmana N1/No=e^(-deltaE/RT)

N1 - ilość zdysocjowanych
N2 - niezdysocjowanych
deltaE - różnica energii solwatacji i dysocjacji wiązania jonowego przeliczona na mol
R=8,314 J/(mol*kelwin)
T - temperatura bezwzględna

_________________
Wladza chce Twojego dobra, lepiej je ukryj!


15 lut 2007, o 18:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..