Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Izotopy promieniotwórcze... 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 23 maja 2006, o 22:16
Posty: 23
Post Izotopy promieniotwórcze...
Mianowicie raz drążyłem z chemii z kolegą temat, myśleliśmy od czego jest uzależnione to że np. 1kg U2 (Uranu) rozpada się w krótszym czasie niż inne 1kg U2 ? Pytaliśmy nauczycielki to powiedziała że to jest uzależnione od budowy jądra atomowego! I pytam was tak co wy na to, nauczycielce wierze, ale to jest trochę dziwne, bo jest przecież Czas Połowicznego Rozpadu w którym jest wykazane co i jak... Nauczycielki teoria nawet jest dobra bo możliwe to jest gdyż wydaje mi się nie chce się zbłaźnić bo nie uważam się za jakiegoś mądrale, może to byś uzależnione od jakości U2! Nie wiem więc pytam =) Jest przysłowie kto pyta nie błądzi =) A próbować trza nawet żeby się zbłaźnić =)


25 lut 2007, o 12:50
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lis 2005, o 18:48
Posty: 507
Post 
a można prościej? poza tym uran występuje w postaci atomów nie cząstek
w postaci cząstek E<sub>2</sub> wystepują tylko
N, O, F, Cl, Br, I, H.
No więc spróbuj jaśniej.

_________________
"Uderzenie kolbą o zlew powoduje jej stłuczenie"
Obrazek


25 lut 2007, o 13:53
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 14 gru 2005, o 19:30
Posty: 693
Lokalizacja: Grudziądz / Gdańsk
Post 
Szybkość rozpadu atomów ( w zasadzie jader) zależy od danego izotopu. Masz kilka rodzajów jąder w których stosunek n do p jest rózny około 1, te jądra są trwałe, w których stosunek ten przekracza 1,6 maja skłonność do rozpadu. Ponadto wyróznia się jeszcze jadra parzysto-parzyste - trwałe, parzysto - nieparzyste mniej trwałe, nieaprzysto-nieparzyste nie trwałe. np jądro uranu 238 jest jądrem parzysto-parzystym i jest bardzije trwałe niż jądro uranu 235, kóre jest jadrem parzysto-nieparzystym.

_________________
Dumny student Politechniki Gdańskiej i jej wspaniałego wydziału Chemicznego na kierunku Biotechnologia !


GG:3716505


25 lut 2007, o 14:24
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24
Posty: 868
Lokalizacja: Opole
Post 
kubatron - czas połowicznego rozpadu jest przypisany do danego izotopu, i co za tym idzie czas rozpadu całej próbki jest zależny od jej składu izotopowego. Jak masz taką bryłkę uranu to może w niej byc np. 3% uranu -235 i 97% uranu-238, a w drugiej będziesz miał na odwrót (uran silnie wzbogacony), no i trzeba pamiętać że to nie bedzie czysty uran tylko są jeszcze zanieczyszczenia których jest mniej lub więcej i wystepują też wcześniejsze produkty rozpadu.


25 lut 2007, o 17:08
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 maja 2006, o 22:16
Posty: 23
Post 
Dzięki wielkie pomogliście bardzo i teraz bardziej przejrzałem na światło tej sprawy :D Ale jeszcze takie małe spostrzeżenie, kolega raz pisał do jakiegoś chemika i on mu napisał że w Izotopach promieniotwórczych, mogą zachodzić wszelakie reakcje i może praktycznie wszystko się stać. Czy to jest prawda?:)


25 lut 2007, o 20:51
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2005, o 15:13
Posty: 54
Post 
Cytuj:
i on mu napisał że w Izotopach promieniotwórczych, mogą zachodzić wszelakie reakcje i może praktycznie wszystko się stać. Czy to jest prawda?
Ta odpowiedź Czcigodnego chemika wydaje mi się oderwana od treści pytania. Reakcje chemiczne czy przemiany jądrowe?
Na wykresie liczby neutronów w funkcji liczby atomowej kolejne trwałe jądra tworzą "ścieżkę stabilności". Ścieżka nie układa się na lini N=Z lecz skręca w kierunku nadmiaru neutronów. Jądra znajdujące się poza tą ścieżką są niestabilne i ulegają przemianom promieniotwórczym. Te, które znajdują się w miejscu oznaczającym nadmiar neutronów w stosunku do liczby wyznaczonej przez "ścieżkę" oznacza, że jądro będzie miało skłonność do ulegania przemianom B-(beta minus). Jeśli natomiast jądro ma nadmiar protonów do przemian B+ i wychwytu K. Dodatkowo ciężkie jądra mają skłonność (odpowiednio) do rozszczepień i emisji alfa.

_________________
Wladza chce Twojego dobra, lepiej je ukryj!


25 lut 2007, o 21:33
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24
Posty: 868
Lokalizacja: Opole
Post 
kubatron, możesz przytoczyć dokładną treść, bo w sumie nie wiadomo o co chodzi. Ja nigdy nie słyszałem żeby stosować izotopy promieniotwórcze jako katalizatory czy coś w tym stylu..

Faktem jest, że podczas rozpadu może zostać wyemitowane:
-jądro helu
-elektron
-pozyton (antyelektron)
-neutrino
-antyneutrino
-promieniowanie gamma


25 lut 2007, o 23:42
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 maja 2006, o 22:16
Posty: 23
Post 
Dokładnie gadałem z kolegą dzisiaj i chodzi mi o to dlaczego jeden atom tego samego pierwiastku rozpada się np. 1 rok a inny atom 20 lat? Od czego to uwarunkowane jest?
Co do tego, to nie chodziło mi że izotopy prom. są używane w reakcjach jako katalizatory czy podobne rzeczy, tylko że w ich przypadku można się spodziewać wszystkiego :) tak napisał tamten chemik :)
A takie na marginesie pytanie, czy możliwe jest aby w kwasie pikrynowym grupe -OH ( jak mi wiadomo, i chyba dobrze wiadomo jest to grupa słabo przywiązana do pierścienia benzenu ) wyprzeć? Podobno tak, ale nie mam pomysłu jak :( Chodzi mi o wyparcie i podstawienie innej grupy :) Tak z ciekawości pytam bo mnie nurtuje to pytanie :)


28 lut 2007, o 00:58
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lis 2005, o 18:48
Posty: 507
Post 
czas poł. rozpadu zależy od izotopu! Uran 235 bedzie sie rozpadał w innym czasie niż U 238. Ot cała filozofia.

_________________
"Uderzenie kolbą o zlew powoduje jej stłuczenie"
Obrazek


Ostatnio edytowano 28 lut 2007, o 15:50 przez Panzerfaust_PL, łącznie edytowano 1 raz



28 lut 2007, o 14:55
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 14 gru 2005, o 19:30
Posty: 693
Lokalizacja: Grudziądz / Gdańsk
Post 
a na poparcie słów mojego przedmówcy podam CI wzór na czas połowicznego rozpadu, T<sub>1/2</sub>=ln2 : lambda, ln2 to około 0,693, a lambda to stała rozpadu charkteryzująca dany pierwiastek i jego izotop !

_________________
Dumny student Politechniki Gdańskiej i jej wspaniałego wydziału Chemicznego na kierunku Biotechnologia !


GG:3716505


28 lut 2007, o 15:39
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 maja 2006, o 22:16
Posty: 23
Post 
Oka dzięki chłopaki :) Teraz już więcej wiem :) A co do kwasu pikrynowego to macie może jakiś pomysł??:)


28 lut 2007, o 17:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..