Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ] 
Dym papierosowy w szklance 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 11 sty 2007, o 15:41
Posty: 7
Post Dym papierosowy w szklance
Ostatnio kiedy rozmawialem z moim wujkiem (który lubił swego czasu zabawy chemiczne), podsunął mi pewne doświadczenie, abym je spróbował wyjaśnić (jak miło że dba o mój rozwój :D ). Jednak nie mogę sobie z tym poradzić :/ Proszę Was o jakąś podpowiedź bądź wyjaśnienie tego dziwnego zjawiska.

A oto cała magia:
Bierzemy 2 szklanki (takie bez ucha, zwyczajne), prosimy jakiegoś palacza, aby wdmuchał do jednej z nich dym papierosowy. Przykrywamy szklankę z dymem dłonią, aby nam nie uciekł i stawiamy ją na pustej szklance. I tu zaczyna się mój problem - po "wypowiedzeniu magicznego słowa" :wink: dym powinien przemieścić się ze szklanki na górze(trzymanej przez nas) do szklanki pod spodem :szok:

Czyżby dym tytoniowy nagle zaczął przenikać przez szkło? Jako podpowiedź, wujek kazał mi się zainteresować związkami amoniaku i higroskopijnością. Jak dotąd nie mogę znaleźć wyjaśnienia....

Proszę wszystkich o pomoc

_________________
"Homo homini lupus est"


1 lip 2007, o 10:54
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2006, o 20:07
Posty: 251
Lokalizacja: Londyn
Post 
pewnie jedna szklanka uciapana jest HCl druga amoniakiem, i powstaje salmiak


1 lip 2007, o 12:00
Zobacz profil

Dołączył(a): 11 sty 2007, o 15:41
Posty: 7
Post 
nie, ponieważ pokazywał to kiedyś przy rodzinie i też nie chcieli mu uwierzyć, więc dawali swoje szklanki, myli je, sprawdzali czy nie ma dziur i za każdym razem efekt byl ten sam

_________________
"Homo homini lupus est"


1 lip 2007, o 12:13
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post 
a sproboj zrobic to doswiadczenie w lateksowych rekawiczkach
dokladnie tak jak pokazywal wujek
i czy doswiadczenie sie uda

jak sie nie uda to znaczy ze chodzi o sklad potu i sklad dymu papierosowego oraz to ze szklo na szklanki nie jest czyms co nie jest przenikliwe przez gazy

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


1 lip 2007, o 13:02
Zobacz profil

Dołączył(a): 11 sty 2007, o 15:41
Posty: 7
Post 
będzie problem, bo nikt u mnie w domu, ani w sąsiedztwie nie pali :/
Ale jak tylko znajdę jakiegoś palacza to spróbuje przeprowadzić to doświadczenie tak jak mówisz :)

_________________
"Homo homini lupus est"


1 lip 2007, o 18:34
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2006, o 15:46
Posty: 233
Lokalizacja: Łódź
Post 
poszukaj wśród kolegów ze szkoły... znajdziesz na pewno :D

_________________
gg 1616087... Powrót księcia ciemności, który uroczyście przysięga nie pisać siana i gromić off-top!
Obrazek


1 lip 2007, o 20:27
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 cze 2006, o 20:19
Posty: 1039
Lokalizacja: Warszawa
Post 
ale są wakacje :lol: Sulik dym tytoniowy to nie tylko gazy :wink:

Cytuj:
Jako podpowiedź, wujek kazał mi się zainteresować związkami amoniaku i higroskopijnością


no wiec kombinujemy pod tym kontem.. Przychodzi mi na mysl HCl/HNO3 + NH3. Z użyciem 65% HNO3 zamiast HCl dym bardzo przypominał tytoniowy. Hmm może Wujek to taki czarodziej ze "upaprał" szklanki tak że nikt nie widział :wink:


1 lip 2007, o 21:08
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post 
front i dlatego mowie o pocie w ktorym przykladowo jest mocznik
ale czy to bedzie dzialac ?


ale najgorsze jest to, ze zaden z nas procz autora watlu dokladnie nie wie jak to ma wygladac :(
a w ten sposob mozemy domyslac sie wielu roznych rzeczy a nic z tego moze nie wyniknac :(

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


1 lip 2007, o 21:12
Zobacz profil

Dołączył(a): 16 gru 2006, o 22:48
Posty: 105
Lokalizacja: Poznan
Post 
mam jedna prosbe. czy moglbys rozrysowac schemacik jak sa dokladnie ustawione szklanki? w jakiej odleglosci? zastanawiam sie nad przykryciem szklanki z dymem, czyms co gorzej przepuszcza dym jak tekturka albo zalaminowana karta do gry. Przy najblizszej okazji przetestuje!

powinnismy sie chyba zastanowic nad dokladnym skladem dymu tytoniowego i tego co odpowiada za jego wyglad, czyli "substancji smolistych".

_________________
- Zimno w ch**.
- A mi w rece!

Alternatywne Forum Gitarowe - www.gitara-online.pl


2 lip 2007, o 00:12
Zobacz profil

Dołączył(a): 11 sty 2007, o 15:41
Posty: 7
Post 
Proszę bardzo. Na życzenie zrobiłem zdjęcie mające przedstawiać całą aparaturę do doświadcznia. Brakuje jedynie dymu w szklance :(
Szklanki nie są trzymane w odległości od siebie tylko jedna przkrywa drugą (powinna uszczelnić dostęp powietrza do szklanki na dole), a szklanka na górze, także jest szczelnie zakryta dłonią.


Załączniki:
Komentarz: Oto schemat :) Prosty jak budowa cepa
szklaznki.JPG
szklaznki.JPG [ 160.93 KiB | Przeglądane 11100 razy ]

_________________
"Homo homini lupus est"
2 lip 2007, o 13:58
Zobacz profil
Post 
a jak to wyglada DOKLADNIE, gdy ten dym z gornej szklanki przenika do tej dolnej. widzisz, ktoredy przechodzi? bo te szklanki, ktore masz na fotce nigdy nie uszczelnia sie w pokazany sposob. a jak ja jeszcze palilem, to zauwazalem, ze schlodzony dym papierosowy tez opada. tylko jak twoj wujek moglby go schlodzic? rozne "probki" sie czasami robilo (po spozyciu) i rozne byly obserwacje... nie moge sobie jednak wyobrazic, aby dym przenikal przez szklo...


2 lip 2007, o 14:10

Dołączył(a): 11 sty 2007, o 15:41
Posty: 7
Post 
Przykro mi ale nie mogę tego doświadczenia poprzeć własnymi doświadczeniami, ponieważ ich nie posiadam :( Nigdy tego doświadczenia nie robiłem (jak już mówiłem nikt znajomy nie pali), znam tylko jego treść i pragnę wyjaśnić samo zjawisko rzekomego "przenikania" dymu przez szkło, co mi także wydaje się absurdalne.
Jednakże przy najbliższej okazji jak dorwe jakiegoś palacza to chętnie sam przetestuje to doświadczenie :wink:

_________________
"Homo homini lupus est"


2 lip 2007, o 15:29
Zobacz profil
Post 
w celach naukowo-edukacyjnych mozesz przeciez zapalic "na wiatr", czyl bez zaciagania sie. pytanie tylko czy to bedzie ta sama jakosc dymu, bo ten wydmuchany z pluc to juz ma inny pozion wilgotnosci i troche zmieniona zawartosc. musialbys raz wujka podpatrzec, bo w tym jakis trik jest ukryty. moze tak jak juz przedmowcy pisali, ze sklad potu, albo jakis sprytny "kieszonkowy" sopsob na niezauwazalne preparowanie szklanek...?


2 lip 2007, o 17:03
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post 
jak juz mowilem szklo w szklance nie jest w 100 % nie przenikliwe dla gazow
wiec moge sadzic, ze:
1. cieply dym papierosowy sie oziembia w szklance na gorze - a ze jest zakryta szczelnie za pomoca dloni to wytwarza sie delikatne podcisnienie
2. w szklance na dole jest delikatne nadcisnienie
3. dym papierosowy jest ciezszy nizeli powietrze
4. nastepuje przemieszczenie czasteczek dymu papierosowego rpzez pory w szkle do dolnej szklanki skad zasysane sa czasteczki powietrza do gornej
tak samo dzieje sie w komorkach ciala przy roznej zawartosci jonow w komorce i na zewnatrz (nie moge sobie przypomniec slowa jak to sie nazywalo :| )

V-Man - tak chodzilo mi o osmoze :)

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


Ostatnio edytowano 2 lip 2007, o 18:08 przez Sulik, łącznie edytowano 1 raz



2 lip 2007, o 17:41
Zobacz profil
Post 
hehe, wiem o czym mowisz, bo kojaze to z biologii. tlumaczyl nam to dawno temu nauczyciel i jeszcze troche mi zostalo. jest to oczywiscie opcja rozwiazania. a czy to slowo to nie przypadkiem osmoza?


2 lip 2007, o 18:01

Dołączył(a): 1 sty 2007, o 19:41
Posty: 28
Post 
Osmoza to przenikanie wody przez błonę komórkową do wnętrza komórki.
Ponieważ błona kom. nie przepuszcza na zewnątrz jonów soli i aby wyrównać potencjały chemiczne woda jest przepuszczana przez błone i stężenie jonów jest uregulowane.


2 lip 2007, o 18:15
Zobacz profil

Dołączył(a): 16 gru 2006, o 22:48
Posty: 105
Lokalizacja: Poznan
Post 
def osmozy pamietam, bo na tym stracilem pkt na olimpiadzie fiz. Osmoza to przenikanie substancji przez polprzepuszczalna blone.

zarazide sprawdzic to doswiadczenie, bo troche mi se wierzyc nie chce. jak sie uda to napisze!:D jak nie to tez napisze:D

///Post doswiadczenium

No i chyba dziala! W dolnej szklance pojawily sie smugi dymu, przypominajace dym tytoniowy, jednak nie majace tekiego zapachu i smaku a jedynie wyglad! szkleneczki byly czyste. prowadzilem rownolegle 2 doswiadczenia. druga szklanka byla przykryta karta do gry i sie nie udalo:/

_________________
- Zimno w ch**.
- A mi w rece!

Alternatywne Forum Gitarowe - www.gitara-online.pl


3 lip 2007, o 11:04
Zobacz profil

Dołączył(a): 11 sty 2007, o 15:41
Posty: 7
Post 
A więc jednak ma to związek z tym, że szklanka przykryta była dłonią. Dziękuje za przeprowadzenie pierwszej próby :]
Teoria Sulika zdaje się być poprawna ale wciąż nie mamy niezbitych dowodów. Ja wciąż kombinuje nad związkami amoniaku ale nic mi nie wychodzi :/

Chyba przycisne wujka do muru bo już mnie to męczy ;P

_________________
"Homo homini lupus est"


4 lip 2007, o 13:39
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post 
co do doswiadczenia reka/kartka :]

reka -> pot -> mocznik -> CO2 + 2NH3 → CO(NH2)2 + H2O
mocznik jest higroskopijny

wiec z reakcji tworzenia mocznika wynika ze to zwiazek tworzony z amoniaku, a sam zwiaek jest higroskopijny [ obie podpowiedzi Twojego wujka ]

a dalej ... hmmm... nie wiem pomysle :)

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


4 lip 2007, o 16:56
Zobacz profil

Dołączył(a): 16 gru 2006, o 22:48
Posty: 105
Lokalizacja: Poznan
Post 
Dzisiaj przed doswiadczeniem dokladnie umylem reke. musialem czekac o wiele dluzej,ale w koncu sie udalo. po odslonieciu szklanki mialem wilgotna dlon. (zaczela sie pocic)

no dobra... ale ja juz sie troche pogubilem... Skoro dym reaguje z mocznikiem w pocie to otrzymujemy jakis zwiazek. Ale co dalej? nie wiemy co reaguje z mocznikiem i jak "przenika" przez szklanke!

_________________
- Zimno w ch**.
- A mi w rece!

Alternatywne Forum Gitarowe - www.gitara-online.pl


5 lip 2007, o 22:34
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2005, o 19:18
Posty: 251
Post 
Skoro dym jest wydychany z płuc, czyli jest mocno wilgotny.
Skoro mocznik jest higroskopijny, to ściąga wilgoć z górnej szklanki, czyli dodatkowo zmniejsza ciśnienie przeprowadzając gazowe H2O w ciekłe.
Może w ten sposób?

_________________
Cytuj:
A teraz ucieramy kryształki NI3 w moździerzu, by pojedyńcze cząsteczki miały jak największą powierzchnię rea...

Idioci ciągle od nas odchodzą...


7 lip 2007, o 12:16
Zobacz profil

Dołączył(a): 11 sty 2007, o 15:41
Posty: 7
Post 
Ale jak ciecz (czy też gaz) może tak po prostu przeniknąć przez szkło :/ Dalej nie mogę tego pojąć...

_________________
"Homo homini lupus est"


7 lip 2007, o 14:09
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 22 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..