"Nieudany" test silnika

Rocket engines. Budowa, osiągi itd., silników używanych do napędzania rakiet.

Moderator: #Modelarstwo Rakietowe

"Nieudany" test silnika

Postprzez Szymon » 25 sty 2011, o 13:49

Witam,
testowałem ostatnio swój pierwszy silnik rakietowy, wszystko poszło prawie zgodnie z planem, efekt był, ale nieznacznie różniący się od spodziewanego... Zbudowałem go na bazie prochu czarnego (20-25g) i około 2-3% izopropanolu aby, zespolić. Zakładam że wybuch nastąpił ponieważ powstało za dużo gazów w za krótkim czasie i nie zdążyły wydostać się przez dyszę. (bardzo odkrywcze)
Pytanie: co dodać aby spowolnić spalanie?
Filmik z testu: http://www.youtube.com/watch?v=wMgFrHa7yaQ
Szymon
Szymon

Postprzez Resset95 » 25 sty 2011, o 16:43

Nie spowalniaj spalania tylko powiększ średnice dyszy.
Resset95

Postprzez waldi » 25 sty 2011, o 17:38

Resset95 napisz coś więcej o tym silniczku, przyczyn rozerwania może być kilka nie tylko za mała średnica dyszy, mógł być za słaby korpus, mogło być źle (za słabo) sprasowane paliwo, pęknięcia ziarna paliwa.
Ja bym postawił właśnie na złe sprasowanie, na samym izopropanolu bez wody raczej nie wyjdzie.
"Bóg czuwa nad głupcami, dziećmi i chemikami" Michael Sveda
waldi
**

Postprzez Resset95 » 25 sty 2011, o 22:05

Jako paliwo do SR czarny proch powinien być stosowany w formię tzw. mączki prochowej. Prasować wyłącznie na mokro, do prochu dodać ok 2% dekstryny i dodać rr EtOH w wodzie 30/70. Wilgotną masę zaprasować dokładnie i wysuszyć. Po tym należy DELIKATNIE wywiercić kanał. Należy to robić wyjątkowo ostrożnie gdyż małe pęknięcia w ziarnie paliwa mogą doprowadzić do skoku ciśnienia.... patrz bum.

Korpus, papier/szkło wodne/wikol ręce z marmuru i dużo cierpliowści.

Średnica, najważniejszy parametr, jeżeli uznajemy że życie jest proste i nie istnieje coś takiego jak 'zacisk' to robisz silniczki z średnicą coraz mniejszą. Max D=D kanału.

Pozdrawiam i polecam karmelkę.
Resset95

Powrót do Silniki Rakietowe