Niewielkie środki wybuchowe.

PiroPiaskownica jest miejscem gdzie możesz zadawać pytania z zakresu materiałów wybuchowych (i pokrewnych), a nie ma się jeszcze dostępu do działu Materiały Wybuchowe. Wykazanie się widzą lub umiejętnościami daje dostęp do odpowiednich komnat. Osoby piszące o konstrukcji bomb i urządzeń wybuchowych będą banowane bez ostrzeżenia.

Moderator: #Moderatorzy

Niewielkie środki wybuchowe.

Postprzez MałyFanatyk » 11 maja 2018, o 22:31

Hejka. Potrzebuję pomocy w kilku rzeczach dotyczących pomniejszej pirotechniki.
1. Jak dokładnie wykonać proch fotobłyskowy? Ten który mi się udało zrobić nie wyszedł ( może był za mało sporszkowany?).
2. Jaka jest reakcja spalania (wybuchu) fotobłysku?
KMnO4 + Mg + S -> ???
3. Czy mogę bezpiecznie zmielić węgiel do prochu czarnego w ręcznym młynku do kawy?
Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi! Przepraszam jeżeli złamałem gdzieś regulamin.
Peace!
MałyFanatyk

Re: Niewielkie środki wybuchowe.

Postprzez DaKo » 14 maja 2018, o 08:58

1. Podaj skład i przepis to zobaczmy co poszło nie tak.
2. Nie pamiętam ale poszukam. Jak rozumiem chcesz cały wzór czy tylko produkty spalania ?
3. Możesz mielić bez problemu ale potem i tak musisz przesiać przez jakieś sito (lub pończochę ;)
Uważaj jak będziesz mielił saletrę jeżeli wcześniej w tym młynku mieliłeś węgiel i siarkę.
Szanuj admina swego bo ci wsadzi granat w dupę!
Za spam i gówno posty, ban.
DaKo

Postprzez MałyFanatyk » 14 maja 2018, o 16:11

DaKo napisał(a):1. Podaj skład i przepis to zobaczmy co poszło nie tak.
2. Nie pamiętam ale poszukam. Jak rozumiem chcesz cały wzór czy tylko produkty spalania ?
3. Możesz mielić bez problemu ale potem i tak musisz przesiać przez jakieś sito (lub pończochę ;)
Uważaj jak będziesz mielił saletrę jeżeli wcześniej w tym młynku mieliłeś węgiel i siarkę.

To było nadmanganian/siarka/aluminium.
Wszystko zmieszane, bez żadnych sztuczek.
Tylko produkty spalania.
MałyFanatyk

Postprzez Sulik » 15 maja 2018, o 00:43

MałyFanatyk napisał(a):

Tylko produkty spalania.

Opisz dokładnie jak została wykonana mieszanka (krok po kroku od przygotowania odczynników do zapłonu). Pamiętaj o podaniu mas poszczególnych odczynników.
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."
youtube.com/Sulikczek - czyli moim okiem na retro komputery i konsole
Sulik
@MODERATOR

Postprzez MałyFanatyk » 17 maja 2018, o 09:44

Sulik napisał(a):
MałyFanatyk napisał(a):

Tylko produkty spalania.

Opisz dokładnie jak została wykonana mieszanka (krok po kroku od przygotowania odczynników do zapłonu). Pamiętaj o podaniu mas poszczególnych
odczynników.

Nic specjalnego. 50% KMnO4, 25% siarka i 25% aluminium. Wszystko połączyłem i próbowałem odpalić 0.5 grama od zapalniczki. Aluminium było dosyć sproszkowane, siarka Mielona a nadmanganian w krzysztalkach.
MałyFanatyk

Postprzez Sulik » 17 maja 2018, o 11:27

MałyFanatyk napisał(a):Nic specjalnego. 50% KMnO4, 25% siarka i 25% aluminium. Wszystko połączyłem i próbowałem odpalić 0.5 grama od zapalniczki. Aluminium było dosyć sproszkowane, siarka Mielona a nadmanganian w krzysztalkach.

I dalej nie napisałeś czy te proporcje są odważane na wadze, czy może objętościowo (skąd te proporcje?)
Ale i tak pewnie problemem jest nadmanganian w kryształkach.
Nie odpalaj nic od zapalniczki, już lepiej kup sobie długie patyczki do szaszłyków i zapaloną końcówką odpalaj aby być odpowiednio daleko, ewentualnie przymocowaną na końcu rozgrzaną do czerwoności igłą.
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."
youtube.com/Sulikczek - czyli moim okiem na retro komputery i konsole
Sulik
@MODERATOR

Postprzez MałyFanatyk » 17 maja 2018, o 20:42

Sulik napisał(a):
MałyFanatyk napisał(a):Nic specjalnego. 50% KMnO4, 25% siarka i 25% aluminium. Wszystko połączyłem i próbowałem odpalić 0.5 grama od zapalniczki. Aluminium było dosyć sproszkowane, siarka Mielona a nadmanganian w krzysztalkach.

I dalej nie napisałeś czy te proporcje są odważane na wadze, czy może objętościowo (skąd te proporcje?)
Ale i tak pewnie problemem jest nadmanganian w kryształkach.
Nie odpalaj nic od zapalniczki, już lepiej kup sobie długie patyczki do szaszłyków i zapaloną końcówką odpalaj aby być odpowiednio daleko, ewentualnie przymocowaną na końcu rozgrzaną do czerwoności igłą.

Ups, sorka. Były to proporcje wagowe. Brałem ze strony http://vandroll.info/pirotechnika/mieszaniny01
Dzięki za rady!
MałyFanatyk

Postprzez JakaRR » 21 maja 2018, o 12:58

Najważniejsze są proporcje, możliwe ze tutaj popełniłeś błąd. Przy operowaniu małymi ilościami, mając słabą ( niedokładną ) wagę tym bardziej łatwo popełnić błąd. Ja używam 2/1/1 KMnO4/Al/S i pyka ładnie, jednak nie testowałem innych składów.
Drugim najważniejszym czynnikiem jest rozdrobnienie i wymieszanie - czym mniejsze ziarenka tym lepiej się mieszają i są bardziej równomiernie rozłożone, więc łatwiej je podpalić, spalają się też szybciej.
Jeśli chcesz odpalać FB od zapalniczki, to radzę kupić taką z "lufą" co by to łapek nie poparzyło. Pamiętaj aby nie odpalać od zapalniczki większych ilości FB od 2g ( mówię tu o zapalniczce z lufą ). Zwykłą zapalniczką nie radziłbym odpalać więcej niż 0,25g ( uwierz może nieźle poparzyć ).
JakaRR

Powrót do PiroPiaskownica