DEET działanie - na ubrania vs skórę

General chemistry. Wszystko co związane z chemią ogólną.

Moderator: #Chemia

DEET działanie - na ubrania vs skórę

Postprzez qweertyy » 12 maja 2018, o 13:22

Cześć, zastanawiam się dlaczego, z chemicznego punktu widzenia, DEET zastosowany na skore nie uszkadza jej, a wylany np. na buty czy inne ubranie uszkadza je albo rozpuszcza farbę? Wiem, o co mniej więcej chodzi, substancja nie będzie reagować ze wszystkim, ale zależy mi ma tym żeby dokaldnie zrozumieć dlaczego DEET działa właśnie tak.
qweertyy
 
Posty: 7
Dołączył(a): 20 kwi 2018, o 15:23

Re: DEET działanie - na ubrania vs skórę

Postprzez MałyFanatyk » 13 maja 2018, o 11:51

DEET zarówno u owadów, jak i u ssaków powoduje zablokowanie działania niezwykle ważnego enzymu ośrodkowego układu nerwowego, a więc acetylocholinesterazy (AChE). Esteraza acetylocholinowa aktywnie uczestniczy w reakcji hydrolizy acetylocholiny (jeden z podstawowych neuroprzekaźników, związków uczestniczących w transporcie impulsów nerwowych w mózgu), czyli powoduje jej rozkład na octan oraz cholinę. Taki mechanizm działania pozwala wyciągnąć wniosek, iż ubocznym efektem działania DEET jest neurotoksyczność.
Wnioskując - DEET jest szkodliwe dla skóry, ale nasza jest po prostu zbyt dobrze chroniona. Według niektórych źródeł (łącznie z dyrektywą europejską) nie powinno się stosować środków z DEET na noworodków i małe dzieci.
Pozdrawiam.
MałyFanatyk
 
Posty: 8
Dołączył(a): 11 maja 2018, o 21:49

Re: DEET działanie - na ubrania vs skórę

Postprzez kno3 » 6 cze 2018, o 19:39

Widocznie DEET, a bardziej mieszanina DEET - rozpuszczalnik organiczny rozpuszcza barwniki lub materiał z którego wykonany jest ubiór. Tu najczęściej nie ma reakcji, jest tylko rozpuszczanie, na zasadzie podobne lubi podobne.
kno3
 
Posty: 272
Dołączył(a): 18 sty 2010, o 20:03


Powrót do Chemia OgólnaKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość