Jak zrobic aparaturę do destylacji?

Your laboratory. Wszystko, co związane z konstrukcją lub kupnem wyposażenia, zaopatrzeniem, lokalizacją domowego (i nie tylko) laboratorium.

Moderator: #Chemia

Jak zrobic aparaturę do destylacji?

Postprzez Taczkaa » 22 sty 2019, o 17:00

Witam,
Mam problem z kupnem szkła i małym budżetem jak wykonać z ogolno dostępnych rzeczy aby zrobić aparaturę destylacyjna do kwasu azotowego aby nie przetopilo.
Taczkaa

Re: Jak zrobic aparaturę do destylacji?

Postprzez Xyzabcvmc » 22 sty 2019, o 19:27

Było na vmc w temacie jak otrzymać 100% kwas azotowy. Pamiętaj destylacja kwas azotowego jest bardzo niebezpieczna i jednak lepiej uzbierać na aparaturę do destylacji na szlify. Mnie to kosztowało 150 zł tak około. Wczoraj było u mnie abw na szczęście tylko w sprawie zakupu sporej ilości odczynników.
Xyzabcvmc

Postprzez Taczkaa » 22 sty 2019, o 20:04

Dzięki za odpowiedź a gdzie kupowałes aparaturę chodzi o szklo na szlify.
Taczkaa

Postprzez Xyzabcvmc » 22 sty 2019, o 20:18

Wiesz ja też oszczędzam na wielu rzeczach - szkło mam z chemlanda
Xyzabcvmc

Postprzez Generators » 24 sty 2019, o 13:55

W Chemlandzie bardzo ciężko jest skompletować cały zestaw do destylacji, sporo asortymentu brakuje i z tego co zaobserwowałem to nie uzupełniają braków bynajmniej na konkretne złącza. Łatwo można się nadziać że zabraknie jakiejś kształtki której nie dostanie się też w innych sklepach a jak będzie to w cenie nurtującej w jakiś szemrany monopol.

Też próbuję złożyć zestaw do destylacji tylko z tym że wikłam się z zagadnieniem chłodniczego obiegu zamkniętego i szukam odpowiedniej pompki (w razie czego podam co znalazłem dotychczas), oraz odpowiedniej chłodnicy wody samochodowej (chłodnica do chłodzenia chłodnicy :roll: ) i złącz/redukcji do tego.

Jeśli można i może ktoś wie, to mam pytanie jakiej średnicy wewnętrznej i zewnętrznej są dwa króćce szklane w chłodnicy od wyj/wej na doprowadzenie wody chłodzącej. Chłodnica Chemland z dwoma szlifami i długością płaszcza 400mm...?
Generators

Postprzez raymundo » 24 sty 2019, o 18:30

jaki masz problem w skompletowaniu czegokolwiek?
https://sklep-chemland.pl/pl/szklo-labo ... mland.html
https://sklep-chemland.pl/pl/nasadka-pr ... 24-14.html
https://sklep-chemland.pl/pl/szklo-labo ... 24-29.html
https://sklep-chemland.pl/pl/szklo-labo ... 24-29.html
https://sklep-chemland.pl/pl/oslona-ter ... 100mm.html

Pompę weź byle jaką o wymaganej wydajności do fontanny z allegro. I z chłodnicą samochodową się zastanów, będzie miała za małą wydajność, to już lepiej wiadro z wodą i wrzucać do niej lód, śnieg.

Średnice króćców za zwyczaj w ok. 8-10mm
Obrazek
raymundo
@MODERATOR

Postprzez Xyzabcvmc » 24 sty 2019, o 19:29

Mam prawie taki sam zestaw tyle, że mam inną chłodnice
Xyzabcvmc

Postprzez Generators » 24 sty 2019, o 20:31

raymundo.
Ja układałem zestaw pod chłodnicę ze spiralą a ta ma pozycję pracy pionową, i w sumie skleciłem podobny zestaw do Twojego ale z chłodnicą spiralną.
Licząc od kolby ogrzewanej:
Kolba do ogrzewania, trójnik z kątem 75*, kolano z kątem 105*, chłodnica spiralna, kolba dwu szyjna.
Myślę że w tym zestawie będą nieco za blisko siebie kolba i chłodnica, dlatego przy większej kolbie będę musiał pewnie załatwić
kawałek prostej przedłużki....u dmuchacza szkła laboratoryjnego. Nie istnieją na sklepach proste odcinki z szlifem męski-żeński.

Z tego wszystkiego nie ma osłony do termometru i chcę zastosować korki silikonowe lub gumowe z otworem, wziąłem jeszcze w razie czego redukcję w której mogę zalać na stałe termometr.
W linku do osłony który podałeś to nie ma tej pozycji na magazynie, nigdzie też nie mogłem znaleźć w normalnej cenie specjalnie do tego zestawu trójnika destylacyjnego (jest dłuższy i nie trzeba już do niego kolanka)

Chłodzenie lodem biorę pod uwagę ale jest ono myślę nieco kłopotliwe.
Chłodnica samochodowa odbiera dosyć spore ilości ciepła od silnika i daje radę, chcę do niej zamocować 2 lub 4 wiatraki od PC 12cm * 12cm. Koszt takiej chłodnicy jaką upatrzyłem to ok. 110 zł. W razie czego mogę więcej takich łączyć segmenty.
Generators

Postprzez Generators » 24 sty 2019, o 21:15

Znalazłem taką pompkę do akwarium lub oczek wodnych:
Pompa Cyrkulacyjna Hx-6520 Hailea 1400L/H
https://sklep.wodna-kraina.pl/pompa-cyr ... gI5ZvD_BwE
Jak myślicie, za duża ? za mała ?
Ja osobiście mam wątpliwości co do tego czy zbyt mała średnica/przepustowość króćców szklanych chłodnicy będzie stawiać
jej zbyt duży opór, doprowadzając ją do przegrzewania, chociaż raczej nie możliwe jest by doszło do całkowitego zatrzymania wirnika.
Generators

Postprzez Generators » 9 lut 2019, o 14:48

Zamówione części dotarły do mnie w komplecie, i niestety jest pewien szkopuł, mianowicie coś jest nie tak z kątami trójnika i kolanka. Trójnik powinien mieć kąt 75* a kolanko 105* co razem powinno dać zawrócenie o 180*, złożone elementy wyglądają jednak jakby miały z dobre 190* co jeszcze bardziej zbliża kolbę do chłodnicy i wygląda dosyć nieestetycznie. Nie wiem czy tak wszystkie trójniki i kolanka mają, czy to jakiś rozrzut tolerancji ??.
Puki co wymyśliłem by zrobić te elementy z kształtek miedzianych od instalacji C.O
Połączenia miedź-szkło chcę wypełnić silikonem wysokotemperaturowym z pewnym zapasem na dylatację termiczną i jest w tym bynamniej jedna zaleta, a taka że połączenie będzie w jakimś stopniu elastyczne co minimalizuje ryzyko pęknięcia szkła na wskutek nierównomiernych obciążeń i nacisków względem chłodnicy a kolbą (kolbą w której odbywa się parowanie).
Dodam że układ ma pracować tylko przy zbieraniu zawiesin/osadów z roztworu wodnego, co raczej wytwarza tylko gorące opary wody.

W związku z tym chciałbym spytać czy ktoś może dostrzega jakieś przeciwwskazania w użyciu miedzi ?
Generators

Postprzez Technet » 27 wrz 2019, o 01:22

Temat dotyczył destylacji kwasu azotowego a wy wspominacie o łącznikach miedzianych. Polecam obejrzeć na YT jakie piękne opary wydzielają się przy reakcji miedzi z azotowcem. Niech się jakiś dzieciak zatruje i będzie materiał na kolejny artykuł w gazecie
A kiedy ja dostanę gwiazdkę ? :D
Technet

Powrót do Twoje Laboratorium