Badania siły detonacji

PiroPiaskownica jest miejscem gdzie możesz zadawać pytania z zakresu materiałów wybuchowych (i pokrewnych), a nie ma się jeszcze dostępu do działu Materiały Wybuchowe. Wykazanie się widzą lub umiejętnościami daje dostęp do odpowiednich komnat. Osoby piszące o konstrukcji bomb i urządzeń wybuchowych będą banowane bez ostrzeżenia.

Moderator: #Moderatorzy

Badania siły detonacji

Postprzez Kotan » 31 sty 2019, o 03:02

Czy któryś z Szanownych Kolegów bawił się w badania siły działania swoich wyrobów na bloku ołowianym ? Zaintrygowały mnie te nano-strukturalne mieszaniny żeli organicznych z utleniaczami......... niby składniki znane i "liche" a tu detonacja 8km/s......... Ciekawe jak by np. wyszedł Czarny Proch w wersji nano...
Trzeba by jakoś porównać to - tyle ,że test na ołowiu jawi mi się jako bardzo nieprecyzyjny....... choćby z powodu niesprecyzowania parametrów piasku przybitkowego czy też co to znaczy spłonka Nr 8 - jakaś znormalizowana czy jak ? to po pierwsze.
Po drugie zastanawiałem się jak wykonać Proch Czarny w wersji nano...... Trzeba by rozpuścić stałe składniki i wymieszać a później usunąć rozpuszczalnik.
Siarka rozpuszcza się w eterach a saletra pewnie w glikolu bądź glicerynie - tylko nie wiem czy one są mieszalne z eterami.... No i węgiel....... permanętne ciało stałe...... ale można by wymieszać amorficzny (znaczy się sadzę - kupną -taką do opon) z pewnością jest "nano" i mieszać blenderem podprowadzonym żonie z kuchni.... :lol: tylko jak później usunąć tę glicerynę/glikol.......odparować się nie da. ??
Kotan

Re: Badania siły detonacji

Postprzez tezcatlipoca » 23 lis 2019, o 17:08

Albo siła albo prędkość detonacji. Próba Trauzla (blok ołowiany) ma za zadanie określić zdolność do wykonywania pracy przez materiały wybuchowe, przez badanie wydęcia. Prędkość detonacji najprościej zmierzyć formując sobie chociażby prostopadłościan z wykonanego MW, wkładając z dwóch stron lont detonacyjny ze znaną prędkością detonacji i kładąc go na blasze metalowej. Jak kogoś interesują dokładne czynności do wykonania takiej próby zapraszam na priv.
tezcatlipoca

Powrót do PiroPiaskownica