eter z lat '90

Organic chemistry. Forum na temat chemii organicznej, z wyłączeniem materiałów wybuchowych.

Moderator: #Chemia

eter z lat '90

Postprzez hydrangea » 15 sie 2019, o 19:16

Znalazłam w domu eter dietylowy, data produkcji to 1992 rok! zamkniety w szklanej butelce z korkiem. Wyparowal prawie calkowicie, zostalo troszke na dnie, wciaz wyrazny zapach, ale nigdy nie byl otwierany. Powiedzcie prosze czy to jest bezpieczne?
hydrangea

Re: eter z lat '90

Postprzez Pit » 15 sie 2019, o 19:31

Nie jest to bezpieczne. Podczas takiego przechowywania mogły powstać wybuchowe nadtlenki, więc ta butelka może stanowić poważne zagrożenie.
Zapraszam na stronę:
https://www.facebook.com/Chemia.moja.pasja/
Pit

Postprzez hydrangea » 15 sie 2019, o 19:53

Czytam, ze nadtlenki wystepuja w formie plynnej i ze szczegolnie niebezpieczne sa te w formie stalej. W tej butelce jest maks 1 ml plynu i nic poza tym. Przetrwala podroz samochodem i przechowywanie 2 lata w dosc cieplym miejscu. Jako ze jeszcze nie wybuchla, zastanawialam sie czy jest szansa ze to wszystko po prostu wyparowalo, a stezenie niebezpiecznych gazow jest niskie? Przyznam szczerze, ze zachowalabym ta buteleczke jako okaz muzealny i zastanawiam sie czy jest jakis sposob na ograniczenie niebezpieczenstwa?
hydrangea

Postprzez hydrangea » 16 sie 2019, o 13:06

A jeśli to faktycznie stwarza ryzyko w jaki sposób się tego pozbyć bezpiecznie i bezpłatnie jako osoba fizyczna? Nie znalazłam bezpłatnych punktów zbiórki odpadow chemicznych stwarzajacych ryzyko wybuchu.. Tylko baterie, termometry, lodowki.. :( Dzwonić po strażaków, żeby to zabrali? Pytanie czy to bedzie bezpłatna usługa?
hydrangea

Powrót do Chemia Organiczna