Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Ciecz o t.w. 40-60*C ? 
Autor Wiadomość
Post Ciecz o t.w. 40-60*C ?
Jak nazywa się ciecz która wrze w temperaturze nadpokojowej (jakieś 40-60 stopni), jest niepalna, nietrująca i nadaje się do heatpipe? Wiem że jest eter, ale on jest mocno wybuchowy. Znacie coś lepszego?

// heatpipe :
http://forum.dzikie.net/index.php?actio ... t&id=11170
http://cnd.pl/art_heatpipe1.htm
info: mysz. o.r.s.


11 wrz 2005, o 13:43
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2005, o 17:00
Posty: 1595
Lokalizacja: Skoczów
Post 
niepalny jest CCl4, ale wrze chyba przy 74 deg C


13 wrz 2005, o 12:19
Zobacz profil
Post 
Woda wrze w niskim ciśnieniu nawet w temp. 70C może nawet mniej to zależy od wspomianego ciśnienia :idea:


13 wrz 2005, o 13:52
Post 
Chemicy coś mało wiedzą i muszę się sam dokształcać. :D
Otóż woda wrze w 50 Celcjuszach jak mamy 0,13 atmosfery. :?
Jak gruba musi być rura by mi jej ciśnienie atmosferyczne nie zgniotło?


18 wrz 2005, o 16:45
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2005, o 13:17
Posty: 567
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Chodzi Mu o to, że jeżeli w rurze będzie ciśnienie 0,13 atm,
to jak gruba musi być ta rura, żeby się nie zgniotła z powodu
dużo większego ciśnienia panującego na zewnątrz rury.


18 wrz 2005, o 18:52
Zobacz profil
Post 
Fajnie, dorobiłem się komentatorów co mnie z dużej litery traktują.
To wie ktoś o czymś co wrze w 40-60 stopniach i nie wybucha i nie truje? Bo chyba te finezyjne rury cieplne które w różnistych radiatorach wystęþują to są wypełnione czymś innym niż woda?


25 wrz 2005, o 16:23
@GŁÓWNY MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2004, o 19:11
Posty: 1171
Lokalizacja: Warszawa
Post 
W tej rurze ciecz nie musi wrzeć. Wystarczy, jeśli ma duże ciśnienie par. Niepalna też nie musi być, o ile wyciągniesz stamtąd powietrze za pomocą pompki próżniowej. Ja polecałbym aceton. Można też spróbować z ciekłym amoniakiem, o ile masz suchy lód, ale wtedy musisz zastosować rurkę miedzianą powlekaną w środku (amoniak przeżera miedź, jeśli zawiera wodę).

_________________
Siła to ostateczność, do której uciekają się nieudolni.
Obrazek


25 wrz 2005, o 18:26
Zobacz profil
Post 
Dichlorometan (40C)? Różne freony też...

// hem, hem "niepalna, nietrująca", to raczej nie :P o.r.s.

o.r.s.: freony i dichlorometan są zasadniczo nietrujące, chyba że się celowo nawdychasz dużej ilości. Jeśli chodzi o "niepalne", to są całkowicie niepalne, niektóre wręcz używane do gaszenia pożarów.

DCM to bardzo powszechnie używany w chemii rozpuszczalnik, jak ktoś chce być chociaż chemikiem-amatorem to musi opanować taki elementarz jak radzenie sobie z nim.


4 paź 2005, o 17:18
Post 
A moze popularny eterek (tw. = ok. 34* jak pamietam).?


6 paź 2005, o 23:40
Post 
herbi: oh NO!!! tylko nie eter... delikatnie mówiąc, nie jest zbyt szczęśliwym wyborem, jeśli chodzi o niepalne ciecze chłodzące.


7 paź 2005, o 09:18
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post 
vert1go napisał(a):
o.r.s.: freony i dichlorometan są zasadniczo nietrujące, chyba że się celowo nawdychasz dużej ilości.


Hmmm, są wystarczająco trujące żeby mógł sobie zrobić krzywdę ktoś :/ Z palnością to tylko część cytatu była, nie miałem nic na myśli :P

_________________
Obrazek


7 paź 2005, o 16:27
Zobacz profil
Post 
o.r.s. napisał(a):
Hmmm, są wystarczająco trujące żeby mógł sobie zrobić krzywdę ktoś :/ Z palnością to tylko część cytatu była, nie miałem nic na myśli :P


Zdarzyło mi się kiedyś rozlać paręset ml DCM na stole (niezabezpieczonym, ceratę diabli wzięli w 5 min!). Potem to sprzątałem, śmierdziało w całej hawirze, ale żadnych efektów ubocznych nie zauważyłem. Tak bywało, jak się małym było. Poza tym w labach trzymanie otwartych naczyń z DCM to, z tego co zauważyłem, norma. (Oczywiście nikogo do tego nie namawiam).

Wiadomo, lepiej dmuchać na zimne i przeczytać co się da na temat (można np zacząć od MSDSów:

http://ptcl.chem.ox.ac.uk/MSDS/DI/dichloromethane.html
), ale no bez przesady, to paranoja bać się tego powąchać czy jak chlapnie na ciało (chociaż z tym ostatnim może być gorzej, bo podobno się dość dobrze wchłania przez skórę - co jest w ogóle dziwne, no ale cóż, tak piszą).


7 paź 2005, o 16:50
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..