Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Pasmo wzbronione 
Autor Wiadomość
Post Pasmo wzbronione
W Bielańskim czytam:
"pasmo wzbronione- zakres stanów energetycznych, których elektrony nie moga przyjmować".
A potem odnośnie przewodnictwa samoistnego, że gdy elektron uzyska energię równą energii pasma wzbronionego (wystarczającą do zerwania wiązania) następuje przeniesienie elektornu na sąsiedni atom.
I na końcu jeszcze obrazek poziomów energetycznych dla centrów donorowych (e. przechodzą z pasma wzbronionego na p. przewodnictwa) i akceptorowych (z pasma podstawowego na p. wzbronione).
To jak to w końcu jest? Wychodzi na to, że elektron jednak przyjmuje te wartości energetyczne?


14 sty 2006, o 15:34
Post 
Według mnie:

Przeniesienie elektronu na sąsiedni atom może zajść w momencie dostarczenia energii co najmniej równej energii pasma wzbronionego, jednym słowem musi zostać dostarczona ta graniczna wartość energii, a najlepiej większa - spowoduje to zerwanie wiązania.

Biorąc pod uwagę centra donorowe i akceptorowe - wiąże się to z tym, że wprowadzony atom dostarczający bądź przyjmujący elektrony ma trochę inny rozkład pasm, w związku z tym w wyniku tego, że znajduje się on w układzie "dodaje" coś od siebie:
Obrazek
oraz
Obrazek

Wtedy odpowiedni poziom tego dodanego atomu mieści się w zakresie pasma wzbronionego danego półprzewodnika. A elektrony mogą "przeskakiwać" tylko na wartość tego dodanego pasma, czyli mieć określoną przez niego energię.

Taka moja opinia na ten temat. Jeśli namieszałam, proszę o sprostowanie :)


14 sty 2006, o 19:32
Post 
ok, zostaje dostarczona ta energia, elektron przeskakuje na sąsiedni atom, ale i na tamtym atomie jest taki sam rozklad poziomow energetycznych... więc tak czy siak elektron ląduje w pasmie wzbronionym? czy tez ta energia jest zuzywana tylko na jego przejście z jednego atomu na drugi i w końcu elektron zajmuje 1 poziom wyzej ponad pasmem Fermiego?


14 sty 2006, o 22:00
Post 
Nie znam sie, ale mi sie wydaje, ze to wyglada tak ( w uproszczeniu):

elektron dostaje energie.... wspina sie na wyzsze stany energrtyczne. Kiedy przekroczy pewnien stan ( czyli oosiagnie pasmo wzbronione) przeskakuje na sąsieni atom. Na ten przeskok zużywana jest oczywiście energia, którą otrzymał wpsinajac sie w poprzednim atomie.

Cytuj:
"pasmo wzbronione- zakres stanów energetycznych, których elektrony nie moga przyjmować".

Nie moga go zajmować, bo nie potrafią pewnie tak długo "wysiedzieć" w tak naładowanym stanie i momentalnie przeskakuja dalej......
De facto pewnie on je przyjmuje, tylko na baardzo krótkie okresy czasu, by mozna było uznac to za stan trwały..... :wink:

Ale to tylko moje wymysły, moze i herezje ;)


14 sty 2006, o 22:18
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..