Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 
Troche litu 
Autor Wiadomość
Post Troche litu
Jeśli kupimy płaska baterię o mocy ok. 3V to po zużyciu (lub nie jak kto woli :D ) rozbieramy ją i na "nakrywce" (biegun ujemny) znajduje sie nieco (ździebko) litu...
tak mi sie przynajmniej wydaje bo nie robiłem testów, (bo szkoda go tracić na głupie testy...) a jedyne co pewne to, to że metal ten na powietrzu zrobił sie biały- winc z grupy I (pokrył sie tlenkiem, zdaje mi sie) a poza tym żeby taka bateryjka miała moc to najlepszy byłby lit zdaje mi sie??????
ale powtórzen...
;p


21 sty 2006, o 21:13
******

Dołączył(a): 20 sie 2004, o 09:48
Posty: 1084
Lokalizacja: /dev/nul
Post 
Pff. tam tego litu jest nawet nawet :) cały taki długi pasek.
Pomiędzy tą białą folią jest Li. Fajnie jak się tą baterie brzeszczotem tnie. Lecą iskry i się zapala alkohol czy co tam jest w tych bateriach. Można rozciąć obudowę i wyjąć lit. Namoczyć szmatkę naftą i przetrzeć go troszkę... Biała to tam też jest folia. kiedyś cały Li z tej baterii wyciągnąłem, zbiłem w kupkę i podpaliłem. Ładnie się paliło i został biały syf :)


21 sty 2006, o 21:18
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 20 sie 2004, o 09:48
Posty: 1084
Lokalizacja: /dev/nul
Post 
A ja mówię o tych bateriach do aparatu fotograficznego. Drogie są bo po 9zł chodzą


21 sty 2006, o 22:36
Zobacz profil
*******

Dołączył(a): 17 sty 2005, o 11:05
Posty: 375
Lokalizacja: katowice
Post ........
Kuba daruj sobie takie efekty wizualne to nie jest przedszkole tu nikogo to nie kreci.. hmm chyba.....
No ja tez wyciagalem ten lit z baterii do aparatu ale z takiej zuzytej to on jest niezle zzarty najlepiej by bylo z nowej. heh;)


22 sty 2006, o 14:42
Zobacz profil
Post 
a dlaczego mam sobie darowac???
poza tym dziele sie tym co odkrywam a ze nie mam super sprzetu to ciesze sie i tymi drobiazgami bo w spożywczym raczej litu nie kupie!!! poza tym nie wiem czy takie efekty nie są ciekawe, bo poruszają kwestię natury światła, która jest niesamowicie fascynujaca... a małe odkryci prowadzą do wielkich triumfów!!! :evil:


22 sty 2006, o 17:18
*****

Dołączył(a): 20 gru 2004, o 20:57
Posty: 35
Lokalizacja: Poznań
Post 
Mikorowi chodziło o te Twoje mrowie znaków zapytania w Twoim poście. Do niczego nie służą a zaśmiecają i utrudniają czytanie posta i tematu.


22 sty 2006, o 19:35
Zobacz profil
*******

Dołączył(a): 17 sty 2005, o 11:05
Posty: 375
Lokalizacja: katowice
Post .......
Czasami najprostsze znaczenie najtrudniej odkryc.. no coz trzeba pisac jasniej... dokladnie chodzilo mi o te "pytajniki"..;)


23 sty 2006, o 03:57
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2005, o 20:10
Posty: 608
Lokalizacja: Kraków
Post 
Ja rozebralem kilka baterii R14 albo R20 (nie wiem dokladnie, tutaj znalazlem oznaczenia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bateria_ogniw ). Wyjalem z nich czarny proszek (NH4Cl, MnO2 itd.), ale zamiast elektrody weglowej mialy taka szara goraca substancje zawinieta w woreczek. Czy to mogl byc lit?

EDIT: Jak rozpuscilem to w wodzie to roztwor mial odczyn zasadowy, ale czesc sie nie rozpuscila i zostala na dnie w postaci bialego osadu. Sprawdze jeszcze analiza plomieniowa, ale jesli bedzie ona pozytywna to nie oznacza jeszcze, ze to czysty lit/tlenek litu (wlasciwie wszystko mi jedno) - moze on posiadac jeszcze jakies zanieczyszczenia, dlatego niech ktos sie wypowie na ten temat, bo nie wiem czy moge z tym pracowac, czy raczej moge to wyrzucic spokojnie...


18 gru 2006, o 22:17
Zobacz profil

Dołączył(a): 5 lip 2006, o 13:25
Posty: 114
Post 
Z tego co wiem to w R14/20 nie używa się litu. W bateriach litowych jest też chyba chlorek tionylu.


23 gru 2006, o 15:53
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 gru 2006, o 08:37
Posty: 611
Lokalizacja: Średniowiecze
Post 
Być może są tam jakieś domieszki litu. W R14/R20 teraz stosuje się mieszaniny elektrolitów, które wychodzą taniej, jeśli chodzi o produkcję. Baterie litowe, chyba ok.97%, znajdują się w telefonach komórkowych - szkoda jednak takiego sprzętu, prawda?

Pozdrawiam Alchemik

_________________
ALCHEMICZNA KRUCJATA
Sapentiam, prudentiam et scientiam.
Z rtęcią reaguje dusza...

Obrazek

Eksperyment prowadzi do poznania. Teoria do wiedzy. Synteza tej pary - mądrością staje się w głowach najwytrwalszych.


24 gru 2006, o 12:00
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 14 gru 2005, o 19:30
Posty: 693
Lokalizacja: Grudziądz / Gdańsk
Post 
Z tego co pamiętam to w telefonach stosowało się kiedyś jeszcze baterie niklowo-kadmowe, czyli też, jak się ma trochę tego na stanie wyciągnąć trochę metalu.

_________________
Dumny student Politechniki Gdańskiej i jej wspaniałego wydziału Chemicznego na kierunku Biotechnologia !


GG:3716505


28 gru 2006, o 14:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 wrz 2006, o 18:48
Posty: 42
Lokalizacja: MMz
Post 
A nie lepiej pójść do sklepu i kupić?? Albo przez neta zamówić i ci przyniosą?? Taniej wyjdzie niż kupowanie baterii po 9 zł dla paru gram

_________________
Yo yo pozdro ;)
jak coś to gg=8653271 :D


28 gru 2006, o 23:54
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2005, o 20:10
Posty: 608
Lokalizacja: Kraków
Post 
Ale ja mam duzo zuzytych baterii. A raczej mialem, bo juz je rozebralem


29 gru 2006, o 15:53
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 gru 2006, o 08:37
Posty: 611
Lokalizacja: Średniowiecze
Post 
No to do roboty :D ja kiedyś też tam coś z tych bateryjek wyciągałem, syfu więcej jak roboty, ale dobre elektrody są, jakieś tam inne bajery. Zawsze można się pobawić.

Pozdrawiam Alchemik

_________________
ALCHEMICZNA KRUCJATA
Sapentiam, prudentiam et scientiam.
Z rtęcią reaguje dusza...

Obrazek

Eksperyment prowadzi do poznania. Teoria do wiedzy. Synteza tej pary - mądrością staje się w głowach najwytrwalszych.


29 gru 2006, o 16:20
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2005, o 19:18
Posty: 251
Post 
Mam książkę o ogniwach galwanicznych, bateriach i akumulatorach, więc jak macie jakieś konkretne pytania to dawajcie. Niestety nie mogę zeskanować, bo nie mam skanera.
Często używane są związki manganu np. MnO2 (głównie).
Jak coś to mile będą widziane konkretne pytania, to poszukam i powiem, bo mam część baterii co zawiera (standardy).
Kurde, gdzieś mi wcięło ją, jak znajdę, dam znać.

_________________
Cytuj:
A teraz ucieramy kryształki NI3 w moździerzu, by pojedyńcze cząsteczki miały jak największą powierzchnię rea...

Idioci ciągle od nas odchodzą...


2 sty 2007, o 17:59
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 paź 2004, o 17:32
Posty: 775
Lokalizacja: Gdańsk
Post 
chyba mamy na stanie tą samą książke.moim zdaniem wyciąganie metalicznego litu z takich bateryjek to nieuzasadnione postepowanie.w bateri o pojemnosci 1ah mamy max 0,5 grama litu.w świeżej.w wyczerpanej bedzie duzo mniej.po drugie do elektrolitu są dodawane zw typu borowodorek litu czy zw. arsenu

_________________
"Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły"
http://www.youtube.com/watch?v=tqtiIUEbiMQ


12 lis 2007, o 18:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 paź 2005, o 21:17
Posty: 75
Lokalizacja: Poznań
Post 
Cytuj:
a dlaczego mam sobie darowac?Question
poza tym dziele sie tym co odkrywam a ze nie mam super sprzetu to ciesze sie i tymi drobiazgami bo w spożywczym raczej litu nie kupie!Exclamation poza tym nie wiem czy takie efekty nie są ciekawe, bo poruszają kwestię natury światła, która jest niesamowicie fascynujaca... a małe odkryci prowadzą do wielkich triumfów


Masz sobie darować takie "odkrycia" bo to forum to nie "brainiac", gdzie z takich numerów, ze szczęścia w gacie robią. Tutaj otrzymasz poważną odpowiedź na (w miarę) poważne pytanie. To po pierwsze.

Po drugie jetem przeciwnikiem rozbierania baterii i innych ogniw, zwłaszcza przez nowicjuszy, którzy chcą dobrać się do jakiejś "substancji chemicznej" nic o niej nie wiedząc. Jakieś pół roku temu mieliśmy na forum takiego kolesia co gołymi łapkami ogniwa litowo-kadmowe rozbierał i dziwił się, że sie burzymy.

Ja jedynie rozbieram, zwykłe cynkowe ogniwa, celu pozyskania cennych elektrod grafitowych.


12 lis 2007, o 19:31
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 kwi 2007, o 15:26
Posty: 639
Post 
wg mnie szkoda gadac moze wyciagniecie lit a Eko osiem tez ma i nie drogo

_________________
<center>Obrazek
Obrazek
"...ale to już tak jest, że chemia jest the best i tyle..."</center>


12 lis 2007, o 19:55
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 18 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..