Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Otrzymywanie urotopiny jako ciekawe doświadczenie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lut 2006, o 13:15
Posty: 129
Lokalizacja: z woli Demiurga Stwórcy
Post Otrzymywanie urotopiny jako ciekawe doświadczenie
Piękną reakcję przeprowadziłem ostatnio, i to nadspodziewanie tanio, a mianowicie otrzymałem urotopinę

potrzebne były:
-formalina [ HCHO ]
-woda amoniakalna [ NH4OH ]

Skąd wziąć?
Formalina - taniocha w aptece, wystarczyło powiedzieć, że łowię ryby i chciałbym zakonserwować - od razu wiedzieli o co biega :D
Woda amoniakalna - sklep chemiczny, może gdzieś indziej jeszcze jest, kto wie....

Nie pisałbym o tej reakcji tu gdyby nie fakt, że była niezwykle efektowna - po dodaniu obu składników substancje zaczęły reagować, wprawiając wodę w ruch - wyglądało, jakby całe naczynie ożyło. Myślę też, ze wodę amoniakalną dałoby się bez problemu zastąpić roztworem azotanu amonu. Mam rację?

_________________
Obrazek


2 mar 2006, o 23:24
Zobacz profil
Post 
mozesz cos bardziej opisac to , w jakich proporcjach to polaczyles


3 mar 2006, o 01:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lut 2006, o 13:15
Posty: 129
Lokalizacja: z woli Demiurga Stwórcy
Post 
wiadomo - jak wynika z reakcji

6 HCHO + 4 NH4OH -> C6H12N4 + 10 H2O

_________________
Obrazek


3 mar 2006, o 14:35
Zobacz profil
Post 
Nie ma takiego czegoś jak NH4OH! Mowiono o tym setki razy, jest NH3aq.
A propos: Czy otrzymywanie urotropiny jest az takie fascynujące?? :P Watpie


4 mar 2006, o 12:26
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2005, o 20:14
Posty: 122
Lokalizacja: bydgoszcz(zachem) :D
Post 
hmm dobre..tylko ze otrzymam 5 razy mnie tego co włorzyłem...no ale życie..dobre..nie powiem musze spróbować jak będe miał bide z uro...tylko co z czystością tej uro?

_________________
Do we get it? NO! Do we want it? YEAH! This is the new shit.Stand up and admit.
Obrazek
Obrazek


4 mar 2006, o 12:56
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 2 lut 2006, o 21:53
Posty: 179
Post 
hmm... z tym NH4OH jest tak:

1/ nie ma NH4OH
2/ jest NH4+ i OH- lub NH3 i H2O


4 mar 2006, o 21:12
Zobacz profil
Post 
Własciwie to chodzi o to, że nie udało sie otrzymać czystego NH4OH, wobec tego podaje sie albo NH3(aq) albo NH3*H2O
tak samo jest z kwasem węglowym: nie piszemy H2CO3 tylko CO2*H2O albo H2O+CO2
Chociaz naukowcy ostatni sie spieraja bo zestalili w niezwykle minusowej temperaturce czystu H2CO3, który jednak błyskawicznie sie rozpadał na wode i ditlenek węgla (IV)

// temat o uro a nie amoniaku itp... o.r.s.


4 mar 2006, o 22:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 sty 2005, o 11:14
Posty: 41
Lokalizacja: Cz.. a nie powiem :p
Post 
Brakuje nam jeszcze jednego. Mianowicie stężenia wody amoniakalnej. Moim zdaniem to jest bardzo ważne, bo bez tego całe proporcje można sobie wsadzić do probówki ;) .

_________________
...Killer behind you, his blood lust defies all his needs...


10 wrz 2006, o 18:13
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 wrz 2006, o 21:28
Posty: 64
Post 
Witam!!
Macie i cieszcie się :D
- roztwór formaliny (aldehydu mrówkowego) 40 %
- roztwór amoniaku 25 %
- papierek lakmusowy
- słoik
- talerz
- rondel
- termometr
Reakcję należy przeprowadzać tak, aby temperatura mieszaniny nie przekroczyła 12° C. Jeżeli temperatura zostanie przekroczona na skutek dodania zbyt dużej ilości amoniaku to można cały roztwór wylać do zlewu. Weź czysty słoik i wlej do niego 40 cm3 formaliny, umieść to w mieszaninie wody z lodem. Weź 30 cm3 amoniaku i wkraplaj powoli do chłodzonej formaliny. Po dodaniu całej ilości amoniaku całość dokładnie wymieszać. Roztwór wlej na talerz i umieść go na rondlu z podgrzewaną wodą. Roztwór należy zatężyć przez odparowanie wody. Podczas odparowywania należy badać odczyn roztworu - musi być cały czas alkaliczny . Jeśli nie będzie, to urotropina ulegnie rozkładowi. Aby temu zapobiec trzeba dodawać co jakiś czas parę kropel amoniaku. Po odparowaniu ok. połowy wody na dnie talerza zgromadzi się biały osad. Należy go odsączyć, przemyć bardzo małą ilością zimnej wody, a następnie przekrystalizować z alkoholu etylowego.
Pozdrowienia .


10 wrz 2006, o 18:33
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 sty 2006, o 20:40
Posty: 486
Lokalizacja: From Dead Eternity
Post 
dodam ze przepisane jest to z piroporatlu bodajrze...

ps. jak przepisujecie to mówcie ze przepisujecie i skąd :wink:

_________________
Life is brutal, a CTX bardziej...

Obrazek


10 wrz 2006, o 19:06
Zobacz profil
*******

Dołączył(a): 17 sty 2005, o 11:05
Posty: 375
Lokalizacja: katowice
Post 
Cytuj:
Reakcję należy przeprowadzać tak, aby temperatura mieszaniny nie przekroczyła 12° C.


Bzdura..;) pozatym temat o uro juz byl.... gestosc, procenty macie (a jak nie to google) tak wiec nie wiem co tu komplikowac uzyje sie 5-10% nadmiaru nh3 i napewno wyjdzie
a temp. utrzymujesz taką aby ci strumien nh3 nie buchnął hehe czyli wiadomo jak najnizsza ale jak czasowo sie przegrzeje do 40C to i tak nie zaszkodzi... nastepnie tygodniowe stanie mieszanki na balkonie bo nie ma sensu dymic nh3 w domu, po tym czasie r-r bardzo nieznacznie smierdzi nh3 i odparowywanie np. na tacce styropianowej (temp. pok./kaloryfer) w ten sposob aby sie utworzyly dendryty uro. i wtedy trzeba uwazac aby ich nie rozwalic/rozpuscic... takie "stwory" bardzo bardzo przyspieszaja krystalizacje no i jest co podziwiac 5cm konstrukcje hehe..


10 wrz 2006, o 19:10
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 wrz 2006, o 21:28
Posty: 64
Post 
Witam ten przepis jak i wiele innych znalazłem bardzo dawno temu na świetnej stronie o pirotechnice niestety stronka dawno już nieistnieje ale na samym początku jak ją znalazłęm to wszystko zgrałem da dysk i mam całość :) 8) Wykorzystałem kilka przepisów z tej strony i wszystkie były bardzo dobre tego nigdy niepraktykowałem więc niemoge nic powiedzieć. Ale myslę że autor tej strony nikogo niebujał no ale to tylko moja skromna opinia.
ps. To niebył piroportal.
Pozdrowienia.

_________________
My kingdom of heaven...
High Hopes


10 wrz 2006, o 21:06
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..