Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Srebro i Złoto 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 20 kwi 2006, o 09:49
Posty: 2
Lokalizacja: Wrocław
Post Srebro i Złoto
Hejka mam małą prośbe jeśli ktoś wie coś na temat bardzo ciekawych zwiąków złota i srebrta to proszę o kontakt.:)


20 kwi 2006, o 09:55
Zobacz profil
Post 
Związki złota na +3 stopniu utlenienia

halogenki złota(III) - znane są halogenki oprócz jodku. Fluorek otrzymuje się w wyniku reakcji pomiędzy chlorkiem złota(III) i fluorem. Chlorek i bromek powstają w wyniku bezpośredniej syntezy z pierwiastków w temperaturach 473K i 423K. Chlorek złota(III) rozpuszczony w wodzie tworzy [AuCl3(OH)]-. Halogenki złota(III) łatwo tworzą kompleksy tetrahalogenowe. I tak tetrafluorozłociany(III) MIAuF4 otrzymuje się w wyniku fluorowania mieszaniny chlorków metali. Tetrachlorozłocian(III) i tetrabromozłocian(III) powstają w wyniku rozpuszczenia trójhalogenków w roztworze zawierającym odpowiedni halogenek. Bromek tworzy również kompleksy typu: [AuBr5]2- i [AuBr6]3-. Chociaż nie istnieje trójjodek złota(III) to znane są tetrajodozłociany(III) typu MIAuI4.
wodorotlenek złota(III) - Au(OH)3 - po dodaniu wodorotlenku litowca do roztworu [AuCl4]- strąca się żółtobrunatny wodorotlenek, który można odwodnić przy użyciu pięciotlenku fosforu poprzez AuO(OH) do tlenku złota(III) Au2O3. Tlenek ten jest nietrwały termicznie i już w temperaturach powyżej 423K rozkłada się na pierwiastki. Wodorotlenek rozpuszcza się w nadmiarze ługu prawdopodobnie z utworzeniem kompleksu [Au(OH)4]-. Z roztworu można wydzielić złociany(III) typu; MIAuO2 i M3IAuO3.

Związki złota na +1 stopniu utlenienia

Związki złota na +1 stopniu utlenienia są mniej trwałe od połączeń na +3 stopniu utlenienia.
chlorek złota(I) - AuCl - powstaje jako produkt pośredni w procesie otrzymywania lub termicznego rozkładu chlorku złota(III). Jest związkiem trudno rozpuszczalnym w wodzie. W obecności wody ulega dysproporcjonacji:
3AuCl -> 2Au + AuCl3
jodek złota(I) - AuJ - daje się otrzymać zarówno w wyniku bezpośredniej syntezy z pierwiastków jak i przez redukcję związków Au(III) jodkiem. Jest trudniej rozpuszczalny od chlorku i trudniej też ulega dysproporcjonacji. W temperaturze pokojowej ulega powolnemu rozkładowi na pierwiastki.
tlenek złota(I) - Au2O - nie jest znany, ale istnieje złocian cezu CsAuO.
siarczek złota(I) - Au2S - powstaje w wyniku wprowadzenia siarkowodoru do roztworu K[Au(CN)2] w postaci trudno rozpuszczalnego osadu. W obecności siarczków litowców rozpuszcza się z utworzeniem tiozłocianów: MAuS

Związki srebra na +1 stopniu utlenienia

Jest to najczęściej spotykany stopień utlenienia wśród związków srebra. Są one najczęściej trudno rozpuszczalne i krystalizują w postaci soli bezwodnych. Do rozpuszczalnych związków Ag+ należą: fluorek AgF, azotan AgNO3, chloran AgClO3 i nadchloran AgClO4. Siarczan i octan srebra(I) są umiarkowanie rozpuszczalne.
halogenki srebra(I) - można otrzymać w wyniku bezpośredniej syntezy z pierwiastków, lub też, z wyjątkiem fluorku, w postaci osadów po dodaniu jonów halogenkowych do roztworu soli srebra. Fluorek otrzymuje się przez rozpuszczenie tlenku lub węglanu srebra(I) w kwasie fluorowodorowym. Z roztworu wydziela się sól solwatowana, którą przez odwodnienie przeprowadza się w bezwodną, żółtą substancję stałą. Przez rozpuszczenie proszku srebra w roztworze fluorku srebra(I) zakwaszonym HF daje się otrzymać Ag2F. Pozostałe halogenki są trudno rozpuszczalne w wodzie. Rozpuszczalność maleje od białego chlorku (2.10-10) przez żółtawy bromek (5.10-13) do żółtego jodku (8.10-17). Jednak halogenki srebra rozpuszczają się w roztworach zawierających jony halogenkowe z utworzeniem kompleksów typu: AgX2-, AgX42-, AgX43-. Wszystkie halogenki są wrażliwe na działanie światła. Promieniowanie UV rozkłada wszystkie halogenki srebra(I), a światło widzialne tylko chlorek, bromek i jodek. Jodek srebra ze względu na strukturę podobną do lodu znalazł zastosowanie przy zapobieganiu opadom gradu. Wystrzelenie AgJ w chmurę burzową powoduje, kondensację na jego kryształkach i opad deszczu.
tlenek srebra(I) - Ag2O - otrzymanie tego związku z pierwiastków jest trudne i udaje się przy zastosowaniu ciśnień tlenu powyżej 2MPa. Brunatnoczarny związek, zawierający wodę otrzymuje się w wyniku dodania wodorotlenku litowca do roztworu soli srebra(I). Powstający wodorotlenek w normalnych warunkach nie istnieje - z roztworu wypada uwodniony osad tlenku. Pełne odwodnienie otrzymanego produktu jest trudne gdyż w temperaturze powyżej 433K wydziela się tlen, a powyżej 473K następuje szybki rozkład. Tlenek już w temperaturze pokojowej ulega działaniu wodoru, tlenku węgla czy związków organicznych redukując się do srebra.
siarczek srebra(I) - Ag2S - ze względu na duże powinowactwo srebra do siarki można go otrzymać różnymi metodami. Najprościej jest strącić go z roztworów soli srebra(I) w postaci czarnego osadu. Rozpuszczalność siarczku jest rzędu 10-50.
azotan srebra(I) - AgNO3 - powstaje w wyniku rozpuszczania srebra w kwasie azotowym. Jest głównym związkiem srebra. Pod wpływem substancji organicznych lub światła redukuje się do srebra metalicznego. Działa żrąco na skórę powodując koagulację białek. W wyniku ogrzewania najpierw odszczepia tlen tworząc azotyn a potem rozkłada się całkowicie:

karboksylany srebra(I) - sole srebra i kwasów karboksylowych mają znaczenie preparatywne w chemii organicznej ponieważ w wyniku ogrzewania łatwo się rozkładają z wydzieleniem CO2. W obecności fluorowców powstają przy tym odpowiednie fluorowcoalkany (reakcja Hunsdieckera). Przykładem może być otrzymywanie trifluorojodometanu:
F3C-COOAg + I2 -> CF3I + AgI + CO2
acetylenek srebra(I) - Ag2C2 - strąca się podczas przepuszczania acetylenu przez amoniakalny roztwór azotanu srebra. Jest związkiem bardzo wybuchowym podobnie jak amidek, imidek i azotek srebra(I) powstające w wyniku działania amoniaku na srebro.

Związki srebra na +2 stopniu utlenienia

Ag(II) otrzymuje się w roztworach wodnych przez utlenianie soli srebra(I) nadtlenodwusiarczanem, fluorem lub ozonem. W roztworach kwaśnych jon Ag+2 jest trwały zwłaszcza w obecności jonów fosforanowych, z którymi tworzy trwały kompleks. Jony srebra(II) działają silnie utleniająco utleniając nadtlenek wodoru do tlenu, Mn(II) do Mn(VII) czy Cr(III) do Cr(VI).
Fluorek srebra(II) - AgF2 - brunatny związek otrzymywany jest przez działanie fluoru na rozdrobnione srebro lub AgCl w temperaturze 473K. Z wodą reaguje gwałtownie z wydzieleniem ozonu.
Tlenek srebra(II) - AgO - powstaje w wyniku utlenienia tlenku srebra(I) nadtlenodwusiarczanem w roztworze alkalicznym lub pod działaniem ozonu na srebro. Ponieważ związek jest diamagnetyczny (konfiguracja jonu Ag - d9 wskazuje na paramagnetyzm) jest to AgIAgIIIO2. Tlenek ten znajduje zastosowanie w ogniwach galwanicznych o dużej sprawności stosowanych np. na stacjach kosmicznych, zegarkach itp.

Czy tyle wystarczy?


20 kwi 2006, o 11:23

Dołączył(a): 20 kwi 2006, o 09:49
Posty: 2
Lokalizacja: Wrocław
Post 
Dzięki Wielkie coś się z tego wybierze:)


20 kwi 2006, o 12:00
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..