Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
elektroda platynowa 
Autor Wiadomość
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2006, o 21:50
Posty: 439
Post elektroda platynowa
Postanowiłem wyposażyć się w platynową elektrodę .
1).Nie wiem czy te ceny drutu platynowego są do przyjęcia :
http://www.bionovo.pl/produkty.php?kat=el074
2).Czy da się gdzieś taniej?
3).Chciałbym go zatopić w rurce szklanej tak aby w środku był około 1cm przylutowany do grubego drutu miedzianego a reszta na zewnątrz nawinięta na rurkę. Czy pomysł jest dobry? - http://www.vk2zay.net/article.php/76
4).Może masz jakiś lepszy pomysł?
5).Czy można gdzieś kupić gotowe elektrody platynowe?


29 kwi 2006, o 00:30
Zobacz profil
Post Re: elektroda platynowa
1).Nie wiem czy te ceny drutu platynowego są do przyjęcia :
http://www.bionovo.pl/produkty.php?kat=el074
- według jakich norm pytasz? Myśle ze dla kazdego to bedzie inaczej - kazdy inna gotowka na wszystko dysponuje co sie sklada z bardzo wielu powodow.

2).Czy da się gdzieś taniej?
hm... mysle ze różnica może być - ale to i tak chyba niezbyt wielka - moge się mylić. Myślę ze to zależy też od marki,producenta firmy , prestizu , renomy itp danego produktu ;) sami wiecie jak to jest - inaczej jest jak powstaje np budynek made by Daniel Libeskind niz jakis innych architekt ;-) A offtopiciem polece teraz w 100% - nie wiem czy wiecie ale wlasine ten architekt wygral przetargi na zaprojektowanie 5 budynkow w miejsce gdzie staly blizniacze wieze WTC ... ponoc beda juz gotowe w 2012 ;)

3).Chciałbym go zatopić w rurce szklanej tak aby w środku był około 1cm przylutowany do grubego drutu miedzianego a reszta na zewnątrz nawinięta na rurkę. Czy pomysł jest dobry? - http://www.vk2zay.net/article.php/76

- tutaj nie mam jakiegos znaczacego zdania - ale... czemu nie sprobuj :) do odwaznych swiat nalezy :p:P - tylko chciałbym się dowiedzieć jaki cel w tym bys miał?

4).Może masz jakiś lepszy pomysł?
ze wzgledu ekonomicznych ? to bym zaproponowal cos tanszego ... ;)
5).Czy można gdzieś kupić gotowe elektrody platynowe?
- jasne... nie wiem jak w innych swiatach ale na naszej pieknej kuli ziemskiej jest to mozliwe , jesli tylko spelniasz warunek - posiadania odpowiedniej gotowki mozesz miec co chcesz ... - taki swiat ;-)

pozdrawiam! :)


29 kwi 2006, o 11:34
***

Dołączył(a): 25 wrz 2004, o 17:32
Posty: 138
Lokalizacja: Warszawa
Post Re: elektroda platynowa
Cardinii napisał(a):
1).Nie wiem czy te ceny drutu platynowego są do przyjęcia :
http://www.bionovo.pl/produkty.php?kat=el074
- według jakich norm pytasz? Myśle ze dla kazdego to bedzie inaczej - kazdy inna gotowka na wszystko dysponuje co sie sklada z bardzo wielu powodow.

2).Czy da się gdzieś taniej?
hm... mysle ze różnica może być - ale to i tak chyba niezbyt wielka - moge się mylić. Myślę ze to zależy też od marki,producenta firmy , prestizu , renomy itp danego produktu ;) sami wiecie jak to jest - inaczej jest jak powstaje np budynek made by Daniel Libeskind niz jakis innych architekt ;-) A offtopiciem polece teraz w 100% - nie wiem czy wiecie ale wlasine ten architekt wygral przetargi na zaprojektowanie 5 budynkow w miejsce gdzie staly blizniacze wieze WTC ... ponoc beda juz gotowe w 2012 ;)

3).Chciałbym go zatopić w rurce szklanej tak aby w środku był około 1cm przylutowany do grubego drutu miedzianego a reszta na zewnątrz nawinięta na rurkę. Czy pomysł jest dobry? - http://www.vk2zay.net/article.php/76

- tutaj nie mam jakiegos znaczacego zdania - ale... czemu nie sprobuj :) do odwaznych swiat nalezy :p:P - tylko chciałbym się dowiedzieć jaki cel w tym bys miał?

4).Może masz jakiś lepszy pomysł?
ze wzgledu ekonomicznych ? to bym zaproponowal cos tanszego ... ;)
5).Czy można gdzieś kupić gotowe elektrody platynowe?
- jasne... nie wiem jak w innych swiatach ale na naszej pieknej kuli ziemskiej jest to mozliwe , jesli tylko spelniasz warunek - posiadania odpowiedniej gotowki mozesz miec co chcesz ... - taki swiat ;-)

pozdrawiam! :)


Czy zauwarzyłeś, że nie odpowiedziałeś chodźby w 1% na którekolwiek z pytań ??


29 kwi 2006, o 11:39
Zobacz profil
Post 
a ile tego drutu potrzebujesz i o jakiej średnicy?? ja jestem ze starej szkoły i kupowanie wyposażenia do domowego labu uważam za ostateczność


29 kwi 2006, o 13:28
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2006, o 21:50
Posty: 439
Post 
no tyle co na elektrodę - z 10 cm? taki 0,3mm był by chyba dobry. też wole samemu zrobić - i zazwyczaj robie. no chyba ze chodzi o wagę czy cos takiego - to lepiej kupić :)


29 kwi 2006, o 13:47
Zobacz profil
Post 
mam trochę drutu (czysta platyna i platyna z 10% Rh) z termopar o średnicy 0,35 mm. podaj adres na PW to wyślę Ci 10 cm.


29 kwi 2006, o 14:05
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lut 2005, o 21:11
Posty: 931
Lokalizacja: Poznań
Post 
Jak już będziesz mieć ten drucik, to mozesz zrobić sobie fajne doświadczenie z metanolem :wink:

Pozdro


29 kwi 2006, o 15:06
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 mar 2005, o 10:38
Posty: 249
Lokalizacja: Starachowice
Post 
1,2)
Ceny drutu oblicz sobie z:
przekrój=pi*0,5średnicy^2
objętość=przekrój*długość
waga=objętość*gęstość (21.45g/cm3)
opłacalność=cena/waga/kurs (aktualny -> http://www.polskijubiler.com/biznes/ind ... nd=platyna)

opłacalność > 1 => kup koniecznie (implikacja :) )
opłacalność = 1 => kup
opłacalność <1> sam zdecyduj :lol: - pytanie do adminów - dlaczego nie mogę tutaj wpisać jak w dwóch linijkach wyżej, tylko poprawia mi na takie coś? Możecie to zmienić? (zdaje się że traktuje to jako "polecenie" HTML)

O jednostki musisz zadbać sam (jakie Ci pasują)
Cena drutu powinna być najwyżej kilka procent wyższa niż platyny :) (kilkanaście).

3,4,5)
Lepiej kupić sobie folię platynową - dużo lepszy stosunek powierzchnia/waga (a gdzie? - google się kłania, poszukaj)

Odpowiedziałem na cztery lub pięć z pięciu pytań :)


29 kwi 2006, o 17:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sty 2005, o 15:17
Posty: 9
Post 
hmm a katalizatory w samochodach zcasem niesa pokryte platyna? no i maja duza powierzchnie :wink:


29 kwi 2006, o 21:36
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2006, o 21:50
Posty: 439
Post 
SBKch - szukałem na googlach z mizernym skutkiem... jak coś masz to daj znać....


30 kwi 2006, o 01:19
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24
Posty: 868
Lokalizacja: Opole
Post 
Po co ci szukać, jak wiarus przecież ci zaoferował drucik..


30 kwi 2006, o 01:47
Zobacz profil
Post 
jaozyrys napisał(a):
Po co ci szukać, jak wiarus przecież ci zaoferował drucik..


no właśnie !!
fakt że na takim drucie nie zrobisz elektrolizy z dużą wydajnością (za mała powierzchnia - za duża gęstość pradu) ale siatka platynowa jest raczej poza zasięgiem i to nie tylko finansowym.


30 kwi 2006, o 10:11
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2006, o 21:50
Posty: 439
Post 
a co polecicie jako elektrode do elektrolizy tak aby wydajność była spora? Robie sobie jeszcze elektrode z ołowiu - ciekawe jak będzie się spisywać....


30 kwi 2006, o 12:26
Zobacz profil
Post 
chyba najtańszy i najłatwiej dostępny jest grafit w różnych formach. mnie ostatnio wpadła w ręce folia grafitowa - muszę ją wypróbować. kiedyś stosowałem do elektrolizy płaskie blaszki ze stali nierdzewnej jednostronnie platynowane (membranowa elektroliza solanki).
Dobór zależy od tego co chcesz robić i na jakie zanieczyszczenia z elektrod możesz sobie pozwolić. najłatwiej chyba usunąć (odsączyć) osad drobnego węgla z elektrod grafitowych.


30 kwi 2006, o 13:13
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 mar 2005, o 10:38
Posty: 249
Lokalizacja: Starachowice
Post 
Zależy do czego elektrolizy są Ci potrzebne, na w ciągu kilku dni wrzucę "elektrochemię przemysłową", tam powinieneś znaleźć odpowiedź na swoje pytania :)
A propos elektrod platynowych (czy to będzie drucik, siatka, czy folia) mając taką (nawet drucik 10cm) możesz bezpośrednio elektrolizować HCl od 60-70% HClO4 (najwyżej elektroliza będzie dosyć długo trwała, ale duże ilości nie są raczej potrzebne więc się opłaca, druga elektroda nie musi być już z platyny, napięcie 8V).


30 kwi 2006, o 21:27
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2006, o 21:50
Posty: 439
Post 
SBKch - czekam niecierpliwie na twoją "elektrochemię przemysłową" :) daj znać jak zapodasz ją gdzieś :)

A elektroda platynowa z drutu 0.5mm o długości 10cm działa w miarę dobrze . Tzn nic się jej nie dzieje . Tylko prąd przy 5V to około 3 A. Pewnie gdyby powierzchnia elektrody była większa to prąd by płynął większy.


2 maja 2006, o 01:56
Zobacz profil

Dołączył(a): 16 wrz 2012, o 11:33
Posty: 32
Post Re: elektroda platynowa
Złoty kilof dla mnie za te wykopaliska ,ale może komuś się przyda:

http://www.ebay.com/itm/Platinum-Platin ... 2edb6d1d94

Cena bardzo przystępna. Dość malutka (wymiary podane są w calach) ,ale dla chemika amatora w sam raz. A tu sklep z którego to pochodzi:

http://store.theamateurchemist.com/


Obiecuję że dostaniesz złoty kilof przy nastepnym ruszaniu trupa e-8


3 sty 2015, o 23:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 17 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..