Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Pomiar promieniowania 
Autor Wiadomość
Post Pomiar promieniowania
Witam wszystkich!
Od jakiegoś czasu planuję wypad w Sudety w poszukiwaniu skałek z minerałami zawierającymi pierwiastki promieniotwórcze (blenda smolista).
Mam już kilka upatrzonych miejsc, z tym, że zanim wyruszę muszę się zaopatrzyć w jakiś miernik promieniowania. Przeczesałem różne fora, sklepy itd. i najtańszy polski licznik GM 780zł netto, białoruskich nie mogę namierzyć (allegro puste, albo poprostu nie trafiłem) a ludzie radzieccy handlujący ciekawostkami wyprowadzili się z rynku w Olsztynie. Postanowiłem sam zbudować takie urządzonko, ale nie zdecydowałem się jeszcze na konkretną konstrukcję. W związku z powyższym mam pytanie :
Czy ktoś próbował samodzielnie składać licznik GM (albo scyntylator !! ?? , choć wątpię - fotopowielacz...)?
Czy ktoś bawił się kitem Vellemana K2645? Warto go kupić?
Sprawa nie jest pilna, wyjazd planuję dopiero w wakacje, ale będę wdzięczny za każdą informację.


27 paź 2006, o 22:12
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24
Posty: 868
Lokalizacja: Opole
Post 
www.elektroda.pl tam ci o wiele lepiej doradzą


27 paź 2006, o 22:49
Zobacz profil
Post 
Oczywiście sprawdziłem elektrode zanim wstawiłem tu ten temat. Niestety, nie znalazłem nic ciekawego i dlatego uderzyłem tutaj. Nic to. Spróbuję z tym kitem Vellemana.
Pozdrawiam


28 paź 2006, o 16:20
*****

Dołączył(a): 9 mar 2006, o 13:13
Posty: 234
Lokalizacja: Wrocław
Post 
zapytaj jeszcze geologów
http://www.geologia.fora.pl/


30 paź 2006, o 10:42
Zobacz profil
Post 
Dzięki za info. U geologów jeszcze nie próbowałem.


30 paź 2006, o 16:38
Zasłużony dla forum

Dołączył(a): 13 lis 2005, o 19:46
Posty: 457
Lokalizacja: Mielec
Post 
Gdybyś mi dał znać jeszcze dwa miechy temu, to miałem
na sprzedaż geigera mullera... oddałem za 100zł ...czyli praktycznie za nic,
bardzo dobra rosyjska produkcja, oczywiście analogowy, nie cyfrowy.
Zapytam, może jeszcze coś znajdę, ale baaardzo wątpię.
Mateusz


30 paź 2006, o 19:24
Zobacz profil
Post 
OK. U mnie ten temat będzie aktualny jeszcze baardzo dłuugo, także czekam na jakiekolwiek info. Z góry wielkie dzięki matey23.


30 paź 2006, o 20:52
*****

Dołączył(a): 9 mar 2006, o 13:13
Posty: 234
Lokalizacja: Wrocław
Post 
Mam jeszcze w zakładkach taką stronę:
http://mineraly.pg.gda.pl/promieniotworczosc/index.html
Może coś Ci pomoże, jeśli jeszcze jej nie znałeś


5 lis 2006, o 20:00
Zobacz profil
Post 
Na allegro są 2 liczniki geigera dośc tanio.Tylko pośpiesz sie bo jutro bedzie po wszystkim :P


6 lis 2006, o 13:32
Post 
Niestety, spóźniłem się. Ale ten RKCB dość drogo poszedł...


10 lis 2006, o 13:14
Post 
Sądzę, ze sam ukłąd licznika scyntylacyjnego jest do zrobienia. Gorzej z kryształem jodku sodu. :(
Odnośnie licznika G-M. Można szukać samego czujnika, ale niezbyt łątwo dostać.


26 lis 2006, o 14:38
Post 
Zdecydowałem się kupić ten kit Vellemana, ale okazało się, że dystrybutor (Cyfronika) wycofał go ze sprzedaży. Co do scyntylatora, to będę próbował wyhodować większy kryształ ZnS (ok. 1mm, narazie zbieram info jak to zrobić). Tymczasem będę syntezować ZnS wg wskazówek z Twojego artu, Alek.


26 lis 2006, o 20:44
Post 
Sądzę, że nie trzeba hodować dużego kryształu. Ważne jest, by zrobić potem jakiś ekran z tego luminoforu o rozmiarze powierzchni fototkatody powielacza fotoelektronowego. Rezcz w tym, że mój siarczek cynku ma stosunkowo małą wydajność świetlną, ale np pobudza się promieniami X :idea: . Podobnie pobudzał się wolframiamn wapnia.
Najlepszy byłby jednak kryształ NaI :roll:


27 lis 2006, o 01:16
Post 
Owszem, dość łatwo wyhodować kryształy halogenków Na, K, czy Li, (np. z roztworów) ale co z aktywacją (Tl)? Co prawda NaCl aktywuje się Ag, ale to chyba nie takie proste, jak wygląda. Już wiem, że nie uda mi się otrzymać "większego" kryształu ZnS (to jest właśnie jedna z wad tego scyntylatora). Co do części elektronicznej urządzenia, to do tej pory zajmowałem się tylko półprzewodnikami i kombinacje z lampą PMT (której i tak nie mam :) ) troszkę mnie porażają. Wiem Alek, że produkujesz własne lampy próżniowe (forum "trioda"), a nie próbowałeś robić rurek GM (np. z argonem i alkoholem)?


27 lis 2006, o 17:49
Post 
Próbowałem takie rurki wykonywać i zastanawiam się nad ponownym zajęciem sie tym tematem. Problem jedynie w tym, że mój bieżący układ próżniowy nie umożliwia praktycznie dozowania gazów. Poza tym nie znam też proporcji alkoholu do argonu :(


27 lis 2006, o 19:51
Post 
Klasyczna komora samogasnąca wypełniona jest mieszaniną : 90% argonu i 10% alkoholu (ciśnienie 30-60 mm Hg), ale ostatnio wyczytałem, że nowsze rozwiązania oparte są na mieszaninie bromu i argonu (halogenowe Sidneya Liebsona) w proporcjach od 1:9 do 4:6. Jednak najtrwalsze liczniki i o najmniejszym napięciu pracy (50-130V) wypełnione są tylko bromem o ciśnieniu od 40 do 100mm Hg. A robiłeś jakieś układy z lampami PMT?


28 lis 2006, o 23:13
Post 
Tak, robiłem. Nie jest to specjalnie trudne. Co do napelnienia licznika G-M. Musiałbym jakoś dozować gaz. :roll:


29 lis 2006, o 09:32

Dołączył(a): 24 lut 2006, o 14:10
Posty: 1
Post jak zrobić licznik G-M
http://www.techlib.com/science/ion.html


18 sty 2007, o 09:55
Zobacz profil
Post 
Ten projekt bardzo ciekawie wygląda! Wielkie dzięki Lunac :D


18 sty 2007, o 14:11
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2005, o 20:10
Posty: 608
Lokalizacja: Kraków
Post 
Sprawdzaj na allegro. Co jakis czas zamieszczaja nowe aukcje


18 sty 2007, o 14:27
Zobacz profil
Post 
Allegro mam pod kontrolą. Mimo to zabrałem się za budowę komory jonizacyjnej wg projektu ze strony podanej przez Lunaca. Niestety, jestem w stanie zbudować tylko uproszczoną wersję, bo zdobycie w Polsce 2N4117 graniczy z cudem, a poza tym rezystory 100 000 MOhm to dopiero kosmos! Chyba, że ktoś ma dojścia... :lol:


12 lut 2007, o 15:55
**

Dołączył(a): 21 gru 2006, o 10:07
Posty: 199
Lokalizacja: Teby
Post 
Kolego nie jest tak źle, wystarczy zamówić w sklepie wysyłkowym i troszkę poczekać, a apropo licznika to jeszcze gość oferuje na allegro po 9,99 zł gotowe pod nazwą DOB-60 lub po prostu licznik Geigera.


19 lut 2007, o 12:28
Zobacz profil
Post 
Te DOB-60 z allegro mam zaklepane. Jeśli tylko transakcja dojdzie do skutku, a lampki są sprawne to już wkrótce powinienem osiągnąć zamierzony cel.
Co do zakupów w necie, to jest kilka firm, które mają tranzystor 2N4117 wirtualnie na stanie, ale kiedy ślę do nich maile to odpisują, że nie przewidują sprowadzania takiego drobiazgu ze względu na zerowy popyt (podobnie jak z kitem Vellemana).
Dzięki za info.


19 lut 2007, o 14:24
Post 
http://www.polon-ekolab.com.pl/polon/o_firmie.htm


8 mar 2007, o 21:21
Post 
Tak jak pisałem w pierwszym poście, red, 780 zł netto (prawie 1000 brutto). Trochę drogo. Właśnie zbudowałem przetworniczkę bateryjną i zaraz zamieszczę zdjęcia detektora mojej własnej konstrukcji. Pzdr.


9 mar 2007, o 13:19
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..