Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Pomiar promieniowania 
Autor Wiadomość
Post 
A oto mój prototyp detektora. Kupione na allegro 3 czujki DOB-60 są stare (1961r.), jedna nie chce gasnąć, druga nie chce się wzbudzić (dopiero od 900V), ale za to trzecia chodzi jak trzeba :) (cyka, ale muszę jeszcze to sprawdzić w praniu).


Ostatnio edytowano 24 mar 2007, o 20:22 przez Anonymous, łącznie edytowano 1 raz



14 mar 2007, o 12:36
Post 
Jak (albo gdzie) zobaczyć te zdjęcia detektora?
U mnie pojawia się komunikat, że załączniki nie istnieją.


14 mar 2007, o 22:16
Post 
IE zawiesił mi się podczas transmisji załączników. Umieszczam je jeszcze raz.


Załączniki:
Komentarz: DOB-60
DSC07894.JPG
DSC07894.JPG [ 112.81 KiB | Przeglądane 4824 razy ]
Komentarz: Flaki
DSC07891.JPG
DSC07891.JPG [ 154.92 KiB | Przeglądane 4834 razy ]
Komentarz: Widok
DSC07893.JPG
DSC07893.JPG [ 138.87 KiB | Przeglądane 4826 razy ]
15 mar 2007, o 11:57
Post 
Piterson napisał(a):
IE zawiesił mi się podczas transmisji załączników. Umieszczam je jeszcze raz.

Czy opublikujesz tu także schemat ideowy?

Jeszcze słowo - jeżeli zamierzasz używać detektora do poszukiwania minerałów radioaktywnych, to nie jest konieczne umieszczanie rurki Geigera na zewnątrz obudowy. Miałem okazję oglądać kiedyś podobny układ (także na TS) i tam przy pomiarze uraninitu (kiedy licznik był na zewnątrz) dawał się słyszeć gęsty szum słabych wyładowań, co kolega interpretował jako skutek promieniowania beta, zaś na jego tle występowały o wiele silniejsze pojedyncze "stuknięcia" gamma. Po osłonięciu rurki Geigera tuleją z ołowiu pozostawały tylko te silniejsze "stuki". Jeśli przedstawiony układ działa i masz jakieś źródło promieniowania, to spróbuj obsłuchać jego pracę także po zasłonięciu rurki Geigera grubszą blachą (2 - 4 mm nie musi być z ołowiu) - powinieneś usłyszeć podobny efekt.


16 mar 2007, o 23:53
Post 
Przypuszczam raczej, że było źle dobrane napięcie lub czujnik miał zamienioną biegunowość. Z zasady działania licznika G-M wynika, że impulsy powinny wychodzić takie same, niezależnie od energii promieniowania.


20 mar 2007, o 09:35
Post 
Schemat ideowy to typowa aplikacja przetwornicy na SG3525 (tylko o większym przełożeniu :) ). Zastosowałem trafo TS, bo nie chciało mi się nawijać ferrytów, a ten TS ma gwarancję producenta na 4kV w uzwojeniu pierwotnym. Prototyp będzie uzupełniony o analizator sygnałów na AT89C4051. Zamieszczę schematy, tylko uporam się z przeziębieniem i nawałem roboty. Pozdrawiam i dziękuję za uwagi :)


22 mar 2007, o 19:41
Post 
Niezbyt znam teorię działania licznika Geigera Alku, więc nie mogę wykluczyć, że mój kolega źle zinterpretował pewne objawy jego pracy. Była kiedyś dostępna w bibliotekach książka autorstwa pana Kalisza pt. Promieniotwórczość naturalna. O ile dobrze pamiętam zawierała opis szeregu dość prostych i ciekawych doświadczeń z użyciem licznika. Niestety, do wykonania niektórych byłoby potrzebne jakieś źródło promieniowania.


23 mar 2007, o 15:53
Post 
Przepraszam Cię red, ale nie zamieszczę już tych schematów, bo podjąłem decyzję, że żegnam się z tym forum (autobanowanie :) ). Nie pasuję tu, więc temat można zamknąć, a moje konto skasować. Dziękuję Wszystkim Forumowiczom za wspólnie spędzony czas.

Piter


29 mar 2007, o 18:04
Post 
Wprawdzie nie bardzo wiem z czego wysnułeś wniosek, że tu nie pasujesz, ale nie pozostaje nic innego jak uszanować Twoją decyzję. Życzę Ci udanych prób i dobrej zabawy z licznikiem niezależnie od tego gdzie zawędrujesz.


29 mar 2007, o 20:54
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 cze 2005, o 18:43
Posty: 64
Lokalizacja: z choinki się urwałem :)
Post 
Witam
Hmm bardzo dawno tu nie pisałem :(
Otóż planuje budowe Radiometru ale opartego o detekcje promieniowania Gamma i Rentgena przy pomocy Fotodiody PIN.
Tu jest link do schematu: http://www.maxim-ic.com/appnotes.cfm/ap ... umber/2236
Cienko może byc z układami MAX4477 i MAX987 bo narazie ich nie moge znaleść w polskich sklepach....
o Detekcji promieniowania przy pomocy fotodiod PIN czytałem raz na stronie AGH i internecie....
Fotodioda musi miec filtr przed podczerwienią.
:idea:


8 sie 2007, o 15:21
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 kwi 2007, o 19:57
Posty: 38
Lokalizacja: Z za winkla
Post 
A ja mam ustrojstwo produkcji ZSRR i działa a w dodatku jest małe mówi o tym sama nazwa "briełok" nie wiem jak z dokładnością bo nie ma na czym przetestować. Trzeba liczyć tylko mignięcia (lub piknięcia). W zestawie były dwa akumulatorki Ni-Cd i ładowarka . Wewnątrz zastosowano taki czujnik jaki był w projekcie w Elektronice Praktycznej. Jak będę miał dostęp do aparatu to zrobię fote wnętrzności, a na razie skan instrukcji może komuś się przyda.


Coś nie wchodzą te załączniki?


17 sie 2007, o 22:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..