A słyszał kolega o regule przekory?
Jeśli nie to już tłumaczę
W równaniu reakcji
HCOOH + C2H5OH <-> HCOOC2H5 + H2O
powinno pisać się strzałkę w dwie strony. Oznacza to że estryfikacja jest reakcją odwracalną, czyli że otrzymany ester rozkłada się pod wpływem wody na produkty wyjściowe (czytaj: kwas i alkohol) i wydajność całego procesu jest mizerna. Reguła przekory mówi nam że jeżeli na układ w stanie równowagi podziałamy jakimś czynnikiem to układ dąży do zminimalizowania tego czynnika, ponieważ stała równowagi musi byś zachowana.
Co ma do tego bezwodny chlorek wapnia? otóż jest on bardzo higroskopijny czyli pochłania wodę z otoczenia. CaCl2 zwiąże więc powstałą wodę, na co układ zareaguje przesunięciem równowagi reakcji w stronę produktów, czyli powstanie więcej estru, który nie będzie ulegał hydrolizie, ponieważ woda wiązana jest przez chlorek wapnia. A więc wydajność reakcji będzie dużo większa.
Teraz sprawa destylacji
Powstający w reakcji ester musisz oddestylować z naczynia reakcyjnego, aby równowaga reakcji była przesunięta w prawo (im mniejsze stężenie estru w produktach, tym więcej estru układ "produkuje". Niestety ester z pierwszej destylacji jest zanieczyszczony substratami (resztki kwasu i alkoholu). Dlatego dosypujesz węglan sodu, który zobojętnia kwas mrówkowy i oddestylowujesz ester wolny od zanieczyszczeń.
Początkującemu chemikowi organikowi proponuję przeczytać "elementarz chemii organicznej" Stefana Sękowskiego