Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
izomer Z i E ketoksymów cyklicznych 
Autor Wiadomość
******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2005, o 11:09
Posty: 623
Lokalizacja: Poznań
Post izomer Z i E ketoksymów cyklicznych
Od czego zależy, czy w reakcji cyklicznego ketonu z chlorowodorkiem hydroksyloaminy powstanie izomer E ketoksymu bądź izomer Z :roll: Od środowiska reakcji ?? temperatury ?? a może od tego, czy stosuje się rozpuszczalnik protonowy / aprotonowy ?? Gdzie mogłabym coś na ten temat znaleźć ?? Robie reakcje w etanolu, na gorąco i zawsze mi powstaje E, co mogę wykazać analizująć widma produktu przegrupowania Beckmanna tego oksymu.
Dzięki z góry za pomoc :)


30 gru 2005, o 13:50
Zobacz profil
Post 
Chodzi ci o oksym np cykloheksanonu ?


30 gru 2005, o 16:03
@ADMINISTRATOR

Dołączył(a): 10 gru 2003, o 00:09
Posty: 735
Lokalizacja: Warszawa
Post 
acetate napisał(a):
Chodzi ci o oksym np cykloheksanonu ?


To oksym cykloheksanonu ma dwa izomery ?? :lol:

Moim zdaniem na rodzaj powstawania izomeru, moze wplywac jedynie zawada steryczna lub zastosowany katalizator.

Pozdro
Tchemik

_________________
Obrazek
Tchemik.Pl


30 gru 2005, o 16:34
Zobacz profil
Post 
Tchemik napisał(a):
acetate napisał(a):
Chodzi ci o oksym np cykloheksanonu ?


To oksym cykloheksanonu ma dwa izomery ?? :lol:

Moim zdaniem na rodzaj powstawania izomeru, moze wplywac jedynie zawada steryczna lub zastosowany katalizator.

Pozdro
Tchemik
... wlasnie ja nie widze mozliwosci wystapiena izomerow anti - sym oksymow ... dlatego pytam nieco ironicznie 8) ... moze ochodzi o jakies komformacje ?


30 gru 2005, o 17:28
******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2005, o 11:09
Posty: 623
Lokalizacja: Poznań
Post 
Nie, nie chodzi mi o oksym cykloheksanonu, bo cykloheksanon jest związkiem symetrycznym i będzie tworzył tylko jeden oksym. Chodzi mi o keton, którego fragmentem cząsteczki jest pierścień cykloheksanonu, a w przy sąsiednim atomie węgla są dwa metyle. Niestety nie potrafię wkleić tu wzoru z Chemwin ... Taki mój keton teoretycznie mógłby utworzyć dwa izomery, ale tworzy zawsze izomer E i pomysł z zawadą przestrzenna jest w tym przypadku dobry. Tylko, czy zawsze tak jest ???


30 gru 2005, o 18:19
Zobacz profil
@ADMINISTRATOR

Dołączył(a): 10 gru 2003, o 00:09
Posty: 735
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Najwidoczniej termodynamicznie jest uprzywilejowany, lub tez kinetycznie. Powiedz moze o jaki keton chodzi to moze sie cos wyjasni.

Pozdro
Tchemik

_________________
Obrazek
Tchemik.Pl


30 gru 2005, o 18:25
Zobacz profil
******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2005, o 11:09
Posty: 623
Lokalizacja: Poznań
Post 
jest to związek o nazwie methyl oleanonate Wpisz może to wyrażenie w google, a tam jest dostępny w pdf artykuł pod tytułem "Compositional Variations in Aged and Heated Pistacia Resin Found..." Na stronie 466 pod literą Q jest wzór "mojego" ketonu. Ten właśnie keton przekształciłam w oksym i jest on izomerem E.


30 gru 2005, o 20:15
Zobacz profil
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2005, o 17:00
Posty: 1595
Lokalizacja: Skoczów
Post 
cóż, w przypadku oksymów benzaldehydu izomer syn powtaje w środowisku kwaśnym, a w zasadowym anti :)

_________________
Sprzedam wodorotlenek sulfurylu SO2(OH)2, również w postaci r-rów o żądanym stężeniu. Cena do negocjacji.

Obrazek
weź udział:


30 gru 2005, o 20:40
Zobacz profil
Post 
Zwykle oddzialywania steryczne odgrywaja podstawowa role w tym przypadku ... grupa OH jest trans wzgledem grupy C(CH3)2 z pierscienia ... czyli produkt jest najbardziej trwalym termodynamicznie izomerem syn ... znana jest tautomeria nitrozo-oksymowa w wyniku ktorej ustala sie rownowaga miedzy forma nitrozowa i oksymowa , a wzwiazku z tym rowniez powstaje bardziej trwaly oksym w formie trans , syn czy E ... a rownowaga kwasowo zasadowa wplywaja na relacje miedzy tymi izomerami , ze wzgledu na forme otrzymanego zwiazku ...


30 gru 2005, o 20:46
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..