Prądowe pokrywanie srebrem
Przeczytałem watek "Galwanizacja -srebrzenie" z
http://forum.vmc.org.pl/viewtopic.php?t=19897 ,
w którym "eko osiem" zamiescił obszerną wypowiedź mistrza Jana Sochy
jednak pomimo trafnego tytułu nie znalazłem tam szczegułów dotyczących prądowemu pokrywaniu srebrem.
Ponadto - chciałbym rozszerzyć temat o pokrywanie nie tylko materiałów wcześniej miedziowanych , ale także modeli grafitowych przeznaczonych do pokrycia srebrem (galwanoplastyka), metodą prądową z użyciem wysoko skutecznych kąpieli cyjankowych. Informacji na ten temat nie zamieścił nawet Stefan Sękowski w sowjej słynnej "Galwanotechnice Domowej". Przyczyną oczywiście jest specyfika związków - cyjanków - z udziałem których prądowe pokrywanie srebrem przynosi najlepsze efekty. Autor zamieścił w swojej książce skład kąpieli z "bezpiecznych związków".
Od napisania tej książki - minęło kilkanaście lat. Cyjanki są dostępne w handlu.
Uważam więc, że dobrze jest podjąć ten temat - w celu przedstawienia konkretnych rozwiązań. Korzyścią będzie unikanie przez galwanotechników-amatorów eksperymentów z cyjankami.
Chciałbym zachęcić do dyskusji kolegów, którzy pomogą urzeczywistnić pomysł. Jestem realistą, więc w miarę waszego wkładu w ten temat będe przygotowywał zestaw eksperymentalny. Temat jest bardzo rozległy, bo w grę wchodzi nie tlko skład kapieli, ale także
wszystkie inne nawet najdrobniejsze detale. Przykładem może być napięcie. We wszystkich dostępnych mi źródłach wyczytałem, że jest to napięcie bliskie 1V. Nikt jednak nie napisał - ile dokładnie, i dlaczego.
Napewno związane jest to z szeregiem elektrochemicznym metali - jednak jak zaznaczyłem w poscie powitalnym, - nie jestem chemikiem.
Pomimo tego myślę, że wniosę na tym forum wielki wkład wiedzy z zakresu innych dziedzin, związanych mniej lub bardziej z tym tematem. Np. z elektroniki, oraz z opisów przeprowadzonych prób.
Proszę więc o wyrozumiałość kolegów biegłych w chemii, którzy - irytując się na mnie za banalne pytania będą odsyłać mnie do tabel rozpuszczalności i innych normatywnych dokumentów w miarę rozwijania się tematu. Nie wszystko jestem w stanie ogarnąć. Nie wszystko mogę zrozumieć.
Realizacja moich pomysłów przebiega w sposób dokładny, mozna powiedzieć książkowy. Daleki więc jestem od tego, by do celu prądowego srebrzenia użyć zasilacza ATX i wycisnąć z niego 3,3V zamiast "książkowego" napięcia bilskiego 1 V.
Rozpoczynając ten temat - jako mój pierwszy na tym forum, proszę również o wsparcie ze strony organizacyjnej. Być może temat powinien być podzielony a jego fragmenty powinny rozwijać się w różnych komnatach.
By uporządkować zagadnienia tego problemu - podzieliłem swój opis na kilka istotnych punktów, do których mogą odnosić się koledzy biorący udział w dyskusji:
1. Skład kąpieli - składy mieszanin uszlachetniających
2. Wydajność prądowa i napięcie ( w tym zależność powierzchni anod od odległości, stężenia związków w kąpieli etc)
3. Grubości powłoki - opinie na temat możliwości, opisy eksperymentów, teoretyczne rozważania.
4. Linki do ciekawych opisów obcojęzycznych, fragmenty tłumaczeń, ...
W miare przybywania istotnych informacji, zobowiązuje sie do opisywania efektów i przesyłania ciekawych fotek, co z pewnością wpłynie na popularyzacje tego tematu na forum, i podniesie liczbę zainteresowanych.