Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
tlenek cynku i wegiel 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 cze 2009, o 16:30
Posty: 37
Post tlenek cynku i wegiel
W jaki sposób można otrzymać cynk z tlenku cynku i węgla spróbowałem dodać trochę wody(zrobiłem taki budyń) i podgrzałem, ale probówka mi się posypała i zabrudziła palnik. A więc jakie czynności trzeba wykonać aby eksperyment się udał?


7 lis 2009, o 21:45
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 00:04
Posty: 484
Lokalizacja: xXx
Post 
Trzeba na kawałek węgla nasypać tlenku cynku i przez dmuchawkę skierować płomień palnika. Możesz też wczesniej rozżarzyć porządnie węgiel i na taki wysypać tlenek cynku. reakcja bardzo prosta np.
ZnO + C-----> Zn + CO albo podobnie tylko że z wydzieleniem CO2. To co powstanie zależy to od ilości reagentów i pewnie tez od innych czynników(p,T). Pozdro


7 lis 2009, o 23:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 cze 2009, o 16:30
Posty: 37
Post 
Dzięki bardzo :)


7 lis 2009, o 23:31
Zobacz profil

Dołączył(a): 8 gru 2006, o 18:27
Posty: 211
Lokalizacja: Szczecinek
Post 
Jeżeli dobrze pamietam to cynk wydzielony w ten sposów powstaje jako para.
Jezeli nie uzyjesz atm ochronnej to ta para zareaguje z tlenem i spowrotem da ci tlenek :lol: (moim zdaniem)
Ogólnie nie jestem pewien czy ta reakcja tak łatwo zajdzie...Wiem że tlenki ołowiu sie redukuje wlasnie w taki sposób jaki podal Pit.Uwazam ze ZnO trzeba wymieszac z weglem i zapoczątkowac reakcje,z wdmuchem powietrza(wyzsza temp.).


8 lis 2009, o 17:36
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 paź 2004, o 17:32
Posty: 775
Lokalizacja: Gdańsk
Post 
Najprostszą metodą byłoby moim zdaniem rozpuszczenie tego ZnO w kwasie i elektroliza.
Metoda redukcji węglem wymaga użycia wysokiej temperatury, w której cynk może oddestylować z retorty. Tylko wtedy jego czystość będzie w miarę akceptowalna. Jeśli to ma być sztuka dla sztuki to zmieszaj tlenek cynku-dobrze rozdrobniony-z pyłem węglowym (drzewny, jednak należy pamiętać że on zostawia dużo popiołu), wsyp do małego tygielka i skieruj w to płomień palnika za pomocą małej dmuchawki.
Możesz też wziąć porządny, stalowy tygiel, napełnić go mocno rozdrobnioną mieszaniną węgla i ZnO, u wylotu tygla zamontować metalowy pojemnik z wodą (cynk będzie sublimował) a tygiel porządnie ogrzewać do temp. 1000-1300*C (palnik na propan butan może da sobie radę, na pewno tlen-acetylen). W temp. nieco ponad 900*C cynk odparuje. Należy uważać bo z tygla będzie wydobywał się CO w znacznych ilościach, musi on znaleźć sobie drogę ucieczki.
Jednak do małych ilości najlepiej będzie zastosować metodę elektrolityczną. Można sobie nawet zrobić mały elektrolizer do pracy okresowej. W 20% H2SO4 rozpuścić ZnO tyle ile się da, katoda powinna być wykonana z cynku, anoda z grafitu, jak chcemy mieć większą trwałość z PbO2 (wada-duży potencjał wydzielania tlenu). W małym akwarium montujemy anodę, katodę (niezbyt blisko siebie), można zamontować kilka takich zestawów w jednej wannie i zasilać je większym napięciem, dobrze by było zamontować mieszadełko. Prąd dobrać doświadczalnie, przy zbyt dużej gęstości prądu powierzchnia cynku będzie porowata i będą tworzyły się takie podłużne kryształki, jest to niebezpieczne zjawisko. Na katodzie nie powinien wydzielać się wodór. Jeśli ZnO jest czysty można go dosypywać do elektrolitu w miarę postępu procesu, jeśli nie, r-r należy przesączyć i takiego używać do elektrolizy.
Nic lepszego mi do głowy nie przychodzi.
Pozdrawiam
Analityk

_________________
"Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły"
http://www.youtube.com/watch?v=tqtiIUEbiMQ


8 lis 2009, o 18:40
Zobacz profil
Post 
Inna elektroliza.

ZnO + NaOH + woda . daje to nam Sodium zincate i prowadzić elektrolizę na gwoździach. Ogulnie roztwory NaOH elektrolizujemy żelaznymi elektrodami bo tlenki żelaza nie reagują z zasadą a nie mamy tyle grafitowego pyłu w elektrolicie. Gwoździe na anodzie pozbędą się galwanicznej powłoki cynku a na katodzie przecież właśnie cynk chcemy odzyskać. W miarę procesu dodawać do r-r ZnO bo przecież mamy podczas elektrolizy tak samo odzysk NaOH. Oczywiście woda ulega elektrolizie na H2 i O2 wiadomo. Teraz tak kwasy będą wyżerały nowiutki cynk na katodzie a NaOH nie dlatego lepsza jest zasada. Oczywiście KOH jest też super ale jest droższe. Takie procesy miedzy Zn NaOH KOH ZnO i tlenkami Mn zachodzą wewnątrz bateri alkalicznych. Alkaliczny pochodzi od elektrolitu którym jest pasta KOH i Zn .
Jako elektrolizer polacam wyciąć ścianę po starym pojemniku HDPE 1l albo 5l jak kto woli.


9 sty 2010, o 00:31
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 paź 2004, o 17:32
Posty: 775
Lokalizacja: Gdańsk
Post 
Masz racje, elektrolizy z użyciem NaOH jako elektrolitu można użyć również do rozdziału mosiądzu na cynk i tlenek miedzi. Różnica jest taka, że do elektrolizy zasadowej potrzebne jest większe napięcie a sam tlenek cynku niezbyt chętnie i szybko rozpuszcza się w zasadzie sodowej.

_________________
"Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły"
http://www.youtube.com/watch?v=tqtiIUEbiMQ


9 sty 2010, o 01:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..