Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ] 
Otrzymywanie nitrocelulozy 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 5 kwi 2011, o 12:29
Posty: 25
Post Otrzymywanie nitrocelulozy
Witam, jestem nowy na forum i jest to mój pierwszy post, a więc prosze o wyrozumiałość.

Organizuje pewien ciekawy pokaz chemiczny, i pomyślałem, że spalanie nitrocelulozy jest dość ciekawe jak na pokaz dla 6-klasistów ;)
Tak więc zamierzam ją wpierw zrobić.
Znalazłem artykuł dotyczący otrzymywania NC i nie rozumiem kilku zdań pod koniec tekstu:

http://vmc.org.pl/articles.php?id=25&page=1

a mianowicie, czy mógłby mi ktoś rozjaśnić tą część tekstu:

Zostawiamy całość na 20-30 minut do estryfikacji. Po upływie tego czasu wyjmujemy to co uprzednio wrzuciliśmy do zlewki i wrzucamy do możliwie dużej zlewki z zimną wodą. Mieszamy aby kwas poestryfikacyjny rozpuścił się w wodzie. Wylewamy wodę z kwasami, nalewamy nowej(?). Ustawiamy zlewkę w misce a następnie dosypujemy do zlewki powoli NaHCO3 lub Na2CO3 w postaci stałej lub dolewamy roztworu którejś z tych substancji w zimnej wodzie. Pojawi się obfite gazowanie, jest to dwutlenek węgla wypierany przez mocniejsze kwasy poestryfikacyjne. Gazu oraz tworzącej się piany może być tak dużo że całość "wykipi", z oczywistych względów należy unikać takiej sytuacji. Gdy nie pojawia się już gazowanie wyjmujemy nasz "obiekt" i przenosimy na lejek.

Zasdniczo nie wiem co wyjąć, co dolać itd.

Z góry dziękuje za pomoc, NC zrobie przy pomocy 95% H2SO4 oraz KNO3, które posiadam.

PS jak macie pomysły na jeszcze jakieś fajne doświadczenia to prosze się dzielić, z chęcią skorzystam, aktualnie w planach mam:3 dośw. z perhydrolem(60-cio procentowym), samozapłon nadmanganianu, spalanie boranu etylu, ogród chemiczny


5 kwi 2011, o 12:44
Zobacz profil

Dołączył(a): 3 lut 2011, o 15:33
Posty: 85
Lokalizacja: z piekła rodem
Post 
Nie obraź się, ale... LOL.

Przeczytaj to ze zrozumieniem. Dolać masz wody. Czystej. Wyjąć masz "obiekt" czyli jak można się domyślić powstałą nitrocelulozę
"Itd" - ja powiem tak: WTF? Skąd mamy wiedzieć co dla ciebie znaczy itd?

_________________
Bum, headshot!
Zasady są po to żeby neutralizować kwasy.
Nie materiały wybuchowe lecz chęć szczera zrobi z ciebie kalekę.


5 kwi 2011, o 13:53
Zobacz profil

Dołączył(a): 5 kwi 2011, o 12:29
Posty: 25
Post 
Dobra, zatem, jestem po estryfikacji. Wyjmuje NC, wylewam poestryfikacyjne kwasy, wlewam wode, wsadzam NC, i dodaje NAHCO3 do neutralizacji, dobrze zrozumiałem?
I sorry, ale to jest tak napisane, że troche się motam...


5 kwi 2011, o 14:44
Zobacz profil

Dołączył(a): 3 lut 2011, o 15:33
Posty: 85
Lokalizacja: z piekła rodem
Post 
Nie. Najpierw wylewasz wodę z kwasami, potem do tego samego naczynia nalewasz czystej wody. Potem przygotowujesz roztwory zasad i do nich wkładasz NC (jak pominiesz wlewanie czystej wody środowisko kwaśne będzie takie że piana będzie wszędzie).

_________________
Bum, headshot!
Zasady są po to żeby neutralizować kwasy.
Nie materiały wybuchowe lecz chęć szczera zrobi z ciebie kalekę.


5 kwi 2011, o 16:32
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2569
Lokalizacja: Krakow
Post 
Jeśli nie rozumiesz opisu to doświadczenie nie jest dla Ciebie - widać masz spore braki w wiedzy i umiejętnościach. Więc podczas wykonywania zrobisz sobie lub komuś krzywdę.

Druga sprawa - ciekaw jestem skąd weźmiesz 60 % roztwór H2O2.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


5 kwi 2011, o 17:30
Zobacz profil
*

Dołączył(a): 6 mar 2006, o 16:54
Posty: 50
Post 
I robienie NC przy użyciu KNO3 średnio wychodzi... Jak to zrobisz jak w przepisie na VMC, to po dodaniu KNO3 już będziesz miał niezłe błoto... Jak to tego wrzucisz tyle celulozy, ile jest w przepisie na VMC to nawet tego dokładnie nie wymieszasz, o dokładnym znitrowaniu nie wspominając...

PS. Jak wyżej napisano, jak nie rozumiesz o co chodzi w tym opisie, to lepiej się za to nie bierz...


5 kwi 2011, o 18:53
Zobacz profil

Dołączył(a): 3 kwi 2010, o 22:41
Posty: 85
Lokalizacja: Gdańsk
Post 
60% H2O2 widziałem ostatnio na allegro więc pewnie stamtąd weźmie... bądź już ma...


5 kwi 2011, o 20:13
Zobacz profil

Dołączył(a): 5 kwi 2011, o 12:29
Posty: 25
Post 
1) tak, perhydrol, o ile można to tak jeszcze nazwać mam z allegro, sprawdza się świetnie
2)Z chemicznego punktu widzenia rozumiałem co i jak z tym zrobić, natomiast z punktu widzenia konkretnie tego opisu miałem problemy ze zrozumieniem co kiedy pokolej itd.

Dzięki za odpowiedzi. PS sądzicie, że łatiej bedzie z kwasem azotowym(taki też mam) ?


5 kwi 2011, o 21:04
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2569
Lokalizacja: Krakow
Post 
To pytanie przedstawię inaczej - zdajesz sobie sprawę z zagrożeń wynikających podczas pracy z 60% H2O2 ?
Dodatkowo do jakiego doświadczenia na pokaz jest Ci potrzebny, aż taki utleniacz ?

A na koniec, ku przestrodze:
http://legniczanin.pl/wydarzenia/78-wia ... w-szpitalu

To w temacie złego doboru doświadczeń do pokazów, czemu zawsze wg ludzi robiących pokazy musi coś się palić i wybuchać ? Toż to jest nudne.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


5 kwi 2011, o 21:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2009, o 14:38
Posty: 167
Lokalizacja: Chojnów
Post 
Sulik napisał(a):


Tak się kończy zabawa chloranem potasu i siarką .... - 2 palce :] ( byłem tam )

_________________
Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona.


5 kwi 2011, o 21:48
Zobacz profil

Dołączył(a): 20 sty 2009, o 13:07
Posty: 488
Lokalizacja: Katowice
Post 
Sulik napisał(a):


Cytuj:
Tego chyba nikt się nie spodziewał. Podczas pokazu chemii pirotechnicznej w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki doszło do wybuchu.


No rzeczywiście, wybuch w pirotechnice... Jakiż to fenomen...


Zostaw 60% H2O2, to jest samo zło!

_________________
Zbijcie mnie jak znowu zacznę gadać głupoty :roll:


5 kwi 2011, o 23:34
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post Re: Otrzymywanie nitrocelulozy
rafino132 napisał(a):
aktualnie w planach mam:3 dośw. z perhydrolem(60-cio procentowym)


60%-owy H2O2 nazywamy już ignoliną ;) Szczerze mówiąc nie bardzo wierzę, że udało Ci się aż tak stężony dopaść (nie bez powodu wykorzystywany był jako paliwo rakietowe), zapewne ktoś 'przemetkował', ale w razie czego obchodź się z owym niezwykle ostrożnie.

Pochwalisz się cóż to za doświadczenia ? A tak do tematu: Nitrocelulozę lepiej otrzymywać z mieszaniny HNO3/H2SO4 niż KNO3/H2SO4... tylko nie mów, proszę, że masz i kwas azotowy dymiący ;)

_________________
Obrazek


6 kwi 2011, o 01:52
Zobacz profil

Dołączył(a): 3 lut 2011, o 15:33
Posty: 85
Lokalizacja: z piekła rodem
Post 
Na 60% H2O2 możesz robić wybuchy i jego rozkład w obecności KMnO4 oraz wywoływać pożary także z tym uważaj.
A tak nawiasem mówiąc to paliwo rakietowe robi się z 80 i więcej procentowego H2O2.

_________________
Bum, headshot!
Zasady są po to żeby neutralizować kwasy.
Nie materiały wybuchowe lecz chęć szczera zrobi z ciebie kalekę.


6 kwi 2011, o 14:48
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 20 sie 2004, o 09:48
Posty: 1084
Lokalizacja: /dev/nul
Post 
Nie robi się i nie robiło paliwa rakietowego z H2O2. Co innego napędzanie pompy ;]


6 kwi 2011, o 18:00
Zobacz profil

Dołączył(a): 3 lut 2011, o 15:33
Posty: 85
Lokalizacja: z piekła rodem
Post 
http://pl.wikipedia.org/wiki/H2o2 - sam dół. Drobne info z wiki, a jak sobie wpiszesz "nadtlenek wodoru paliwo rakietowe" w google to ci da mnóstwo wyników, pomijając pierdoły w których pisze że jest paliwem (jest oczywiście utleniaczem).

_________________
Bum, headshot!
Zasady są po to żeby neutralizować kwasy.
Nie materiały wybuchowe lecz chęć szczera zrobi z ciebie kalekę.


6 kwi 2011, o 18:32
Zobacz profil

Dołączył(a): 5 kwi 2011, o 12:29
Posty: 25
Post 
z 60% były robione rakiety podczas II wojny światowej, bodajże V2, czy V3.
Nie, dymiącego nie mam.
Tak wiem, do wszystkiego podchodze z odpowiednimi zabezpieczeniami, i z zachowaniem bezpieczeństwa.
I możliwe, że rzeczywiście nie jest to 60% H2O2, ale na pewno jest mocniejszy od 30%.
A'propos, można to jakoś sprawdzić jaki jest mocny?


6 kwi 2011, o 19:05
Zobacz profil
*

Dołączył(a): 6 mar 2006, o 16:54
Posty: 50
Post 
Sprawdzić to można montując jakoś aparaturę do otrzymywania gazów (kolba ssawkowa, wkraplacz - ja kiedyś użyłem strzykawki, wężyk). Rozkładasz H2O2 przy użyciu KMnO4 (ale nie wiem jak byłoby w Twoim przypadku, byłoby to niebezpieczne jeśli to ma mieć 60%, w przypadku takiego stężenia to może jakiś bardzo rozcieńczony r-r KMnO4), i przez wężyk wprowadzasz gaz do cylindra miarowego we wiadrze z wodą (cylinder musi być odwrócony do góry dnem i wypełniony wodą na początku). Mierzysz ile cm3 gazu otrzymałeś z X cm3 nadtlenku i później obliczasz ile miałeś tego nadtlenku. Metoda może niezbyt dokładna, ale na domowe warunki chyba nie ma lepszej, a 3% w jedną czy drugą stronę nie robi chyba wielkiej różnicy :)


6 kwi 2011, o 19:42
Zobacz profil

Dołączył(a): 3 lut 2011, o 15:33
Posty: 85
Lokalizacja: z piekła rodem
Post 
A i właśnie - rób DOKŁADNIE tak jak jest napisane żeby nie było ciekawej sytuacji gdy wlejesz wodę do kwasu bo chciałeś je rozcieńczyć. To się tyczy szczególnie mieszaniny nitrującej - jak zmieszasz kwasy w złej kolejności to wychodzą dziwne rzeczy.
BTW: Panie Autorze, temat jest w złym dziale - powinien być w chemii doświadczalnej/organicznej. To że jesteś nowy nie zwalnia z czytania opisów działów.

_________________
Bum, headshot!
Zasady są po to żeby neutralizować kwasy.
Nie materiały wybuchowe lecz chęć szczera zrobi z ciebie kalekę.


6 kwi 2011, o 21:07
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2569
Lokalizacja: Krakow
Post 
do oznaczenia H2O2 polecam miareczkowanie cerometryczne w obecności siarczanu ferroriny jako wskaźnika.
Tylko oczywiście zrób to np. 0,5 ml badanej próbki + 100 ml wody :).


Co do zabezpieczeń - tam gdzie jest dużo ludzi (kilku wykonawców i widzów) o wypadek jest dużo łatwiej, powiedział bym, że nawet wzór na możliwość wypadku powinien wyglądać tak: x^n
gdzie x to możliwość wypadku przy jednym uczestniku
n liczba uczestników eksperymentu

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


6 kwi 2011, o 21:11
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post 
CTX napisał(a):
Nie robi się i nie robiło paliwa rakietowego z H2O2. Co innego napędzanie pompy ;]


Mea culpa, nadmierny skrót myślowy ;) Co do procentażu roztworów, to z tego co czytałem, nasi zachodni sąsiedzi zaczynali zabawę od zatężania przez wymrażanie (ok. 62%) i się doskonalili aż do >80% doszli.

onerous: faktycznie, już przenoszę temat ;)

_________________
Obrazek


6 kwi 2011, o 23:36
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 20 sie 2004, o 09:48
Posty: 1084
Lokalizacja: /dev/nul
Post 
Obrazek


6 kwi 2011, o 23:57
Zobacz profil

Dołączył(a): 3 lut 2011, o 15:33
Posty: 85
Lokalizacja: z piekła rodem
Post 
Aha i już wszystko jasne! Dzięki CTX!

_________________
Bum, headshot!
Zasady są po to żeby neutralizować kwasy.
Nie materiały wybuchowe lecz chęć szczera zrobi z ciebie kalekę.


7 kwi 2011, o 20:34
Zobacz profil

Dołączył(a): 5 kwi 2011, o 12:29
Posty: 25
Post 
Tak więc wracając do tematu, nitroceluloze zrobiłem, wyszła całkiem dobrze.
Robiłem z KNO3.

Niedługo zrobię na kwasach, napiszę jak wyszło.


10 kwi 2011, o 09:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 gru 2011, o 09:43
Posty: 224
Post Re: Otrzymywanie nitrocelulozy
Tak na marginesie, zna ktoś jakiś sposób jak łatwo i szybko rozpuścić KNO3 w kwasie siarkowym ?

_________________
A kiedy ja dostanę gwiazdkę ? :D... Miałem na myśli, że chcę jak Smok :> Strącić jedną trzecią z nieba ...

Good Morning,

PS: Mam Demo wersje internetu.


14 kwi 2013, o 11:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 24 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..