Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Kwas 4-aminobenzenokarboksylowy, wykrywanie grup. 
Autor Wiadomość
******

Dołączył(a): 14 gru 2005, o 19:30
Posty: 693
Lokalizacja: Grudziądz / Gdańsk
Post Kwas 4-aminobenzenokarboksylowy, wykrywanie grup.
Ok mam taki problem, a mianowicie jest on następujący, nie wiem czy dobrze mi to wyszło.

no więc obecność grup aminowych można najłatwiej wykryć w reakcji z fluorosceiną, a konkretnie jej chlorkiem. Teraz bo nie jestem pewien czy grupa, karbolsylowa mi nie na psuje. Zresztą z fluoroscenią jest za duzo pisania. Druga metoda która mi świta po głowie to diazowanie. Mianowicie

(H2N)C6H4COOH + NaNO2 + HCl --------> (+N2)C6H4COOH
(+N2)C6H4COOH + nafltol ------->barwnik diazowy

Czy obie metody są poprawne?

No i wykrywanie grupy COOH

najpierw działam chlorkiem tionylu i przekształcam w chlorek, następnie dodaje hydroksyloaminy i powstajem i z tego co pamietam kwas hydroksamowy. Teraz zadziałam na niego chlorkiem żelazowym. i powstanie mi jakiś kompleks, teraz pytanie jaki to kompleks, a konkretnie jaki ma kolor. resztą ta próba jest trochę skąplikowana i coś czuje że grupę aminową też SOCl2 w chlorek przemieni i dupa. jaki odczyn ma kwas 4-aminobenzenokarboksylowy ? zresztą próba na Ph nie wykrywa mi konkretnie grupy COOH, przecież odczyny kwasowe dają również grupy fenolowe, sulfonowe, hydroksamowe etc. Poratuje ktoś?

_________________
Dumny student Politechniki Gdańskiej i jej wspaniałego wydziału Chemicznego na kierunku Biotechnologia !


GG:3716505


15 lis 2006, o 17:22
Zobacz profil
******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2005, o 11:09
Posty: 623
Lokalizacja: Poznań
Post 
o wykrywaniu grup funkcyjnych możesz poczytac np. tutaj:
http://organika.w.interia.pl/IDENTYF2.TXT
wydaje mi się, ze w reakcji z "chlorkiem" fluoresceiny grupa karboksylowa nie powinna robic dużego bałaganu, najwyżej wpłynie nieco na barwe produktu, podobnie jak w reakcji diazowania - o ile pamiętam, nie otrzymasz czerwonopomarańczowego barwnika, lecz znacznie ciemniejszy. Możesz spróbowac wykryc grupę aminowa w reakcji z KSCN.
Z karboksylem jest gorzej, bo faktycznie chlorek tionylu moze reagowac z ta grupa, ale, zdaje się, nie do chlorku kwasowego, a do kwasu sulfamowego. Może zwykła estryfikacja? z alkoholem grupa NH2 nie będzie reagowac. A może rozpuśc odrobinę badanego kwasu w r-rze NH4OH, pogotuj chwilkę i dodaj wodny r-r chlorku żelaza (III). I jeszcze przychodzi mi do głowy próba rozpuszczenia związku w roztworze wodnym NaOH lub NaHCO3. w drugim przypadku powinny pojawić sie pecherzyki CO2


19 lis 2006, o 11:25
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 14 gru 2005, o 19:30
Posty: 693
Lokalizacja: Grudziądz / Gdańsk
Post 
z fluoroscenią chodizło mi oczywiście o chlorowodorek, dzieki za pomoc Oxygenium, ta próba z wodrowęglanem będzie akuratna.
One more time thanks

_________________
Dumny student Politechniki Gdańskiej i jej wspaniałego wydziału Chemicznego na kierunku Biotechnologia !


GG:3716505


19 lis 2006, o 15:02
Zobacz profil
******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2005, o 11:09
Posty: 623
Lokalizacja: Poznań
Post 
the pleasure is mine :wink:
ciekawa jestem wyników tych prób


19 lis 2006, o 22:17
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..