Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Analiza wody 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 sie 2006, o 20:58
Posty: 9
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice,Gliwice
Post Analiza wody
Witam.
Mam pytanie czy ma ktoś może jakieś materiały odnośnie analizy jakościowej i ilośćiowej jonów znajdujących się w wodzie(przybliżony sposób wykonania). Myśle, że na początek jakby ktoś miał same jony jakie można znaleźć w butelkach było by fajnie. Choć potem pewnie chciałbym analizować dalej jakie jeszcze jony można znaleść w wodzie(toksyczne zwiazki itp.)
Niestety na razie to mógłbym dostać tylko od jednego pracownika na Pol.Sl. materialy do sprawdzania zawartości leków w wodzie.

Jakby ktoś miał coś i się podzielił byłbym bardzo wdzięczny. Z góry dziękuje.


17 gru 2009, o 20:27
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2007, o 17:00
Posty: 1504
Lokalizacja: SRC
Post 
Dużo jest takich książek, chociażby większość książek/podręczników do analizy technicznej i instrumentalnej (np. z tych które pamiętam: analiza tecjniczna i instrumentalna Z. Łada, C. Różycki albo z serii pracownia chemiczna WSiPu analiza techniczna)


17 gru 2009, o 21:12
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post Re: Analiza wody
Freixenet napisał(a):
Niestety na razie to mógłbym dostać tylko od jednego pracownika na Pol.Sl. materialy do sprawdzania zawartości leków w wodzie.


A pukałeś może do Instytutu Inżynierii Wody ? Na GiG-u nad wejściem, wodą zajmują się także na Szarej, piętro nad analitykami ;)

Pozdrówka z Czerwonej Chemii ;)

_________________
Obrazek


17 gru 2009, o 21:54
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2570
Lokalizacja: Krakow
Post 
najlepszym rozwiązaniem było by zakupienie książki o tytule:
"Fizyko-chemiczna analiza wody"
może też być
"fizyk-chemiczna analiza wody i ścieków"

ta są książeczki tak po średnio 300-400 stron wraz z opisem sposobu pobierania próbek, przygotowania próbek do analizy, aż wreszcie metodami analizy poszczególnych parametrów (użyłem słowa parametry, ponieważ w książkach tych opisane są nie tylko metody analizy jonów, też analizy związków rozpuszczonych w wodzie, analiza barwy, zapachu, etc.)

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


17 gru 2009, o 22:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 sie 2006, o 20:58
Posty: 9
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice,Gliwice
Post 
O myśle, że poszukam taką książke czy jest do ściągnięcia bądź kupienia. A o Instytucie Inżynierii wody nie wpadłem. W takim razie nie omieszkam popytać o jakieś materiały. To jak na razie czeka mnie sporo lekturki i potem pracy. Dzięki


17 gru 2009, o 23:09
Zobacz profil

Dołączył(a): 3 kwi 2006, o 20:44
Posty: 108
Lokalizacja: krak
Post 
część rzeczy jak twardość, zasadowość, chlorki robi się ajkościowo, część na spektrofotometrze- np NH4, Mn, aczęśc też na fotometrze ale z gotowych saszetek na 25ml próbek. Niektóre jony jak np siarczany oznaczyć można ważąc osad wytrąconego siarczanu baru. dużo by tu pisać ale tak mniej więcej to wygląda u mnie.


17 gru 2009, o 23:44
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2570
Lokalizacja: Krakow
Post 
NH4 można równie dobrze robić za pomocą próbek wzorcowych, bez użycia spektrofotometrii :)

siarczany można się bawić za pomocą oznaczania mętności po dodaniu chlorku baru (wysoki cylinder z krzyżem namalowanym na dnie flamastrem, który wcześniej został skalibrowany)

a co do gotowych testów to też polecam
pa pewno robią je: merck i aqualab

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


17 gru 2009, o 23:52
Zobacz profil

Dołączył(a): 3 kwi 2006, o 20:44
Posty: 108
Lokalizacja: krak
Post 
ja używam aqualab i hach. Oczywiści wiele rzeczy da się robić na wzorcach- ale raczej trzeba mieć dobre oko- np. ja barwę okreć\ślam co 1 ale podobno wg. normy robi się to co 5. co do chlorków siarczanów to trzeba mieć naprawdę dobre oko- koniecznie jednakowe cylindry no i oświetlenie jednorodne. Mętność to już tylko turbidimetr (mętnościomierz).


19 gru 2009, o 03:34
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 15:30
Posty: 5
Post 
Ja też aqualab i hach


18 lut 2010, o 13:21
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..