Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Rozkład NaHCO3 
Autor Wiadomość
Post Rozkład NaHCO3
na chemik.vitnet.pl pisze że NaHCO3 po podgrzaniu rozkłada się do Na2CO3 a na wikipedii pisze że NaHCO3 po podgrzaniu rozkłada się do NaOH

chciałbym wiedzieć co w tej reakcji w końcu powstaje jakby ktoś jak ta reakcja przebiega niech napisze będę bardzo wdzięczny


1 sty 2006, o 05:20
******

Dołączył(a): 20 sie 2004, o 09:48
Posty: 1084
Lokalizacja: /dev/nul
Post 
Rozkłada się do Na2CO3. Jak to możliwe, żeby się do NaOH rozkładało ?:|


1 sty 2006, o 11:42
Zobacz profil
Post 
Hmm... Na wikipedi zamieszczono następujący zapis rozkładu w temp. powyżej 60 deg. C : 2NaHCO3 --> Na2CO3 + H2O + CO2... Tak wiec wszytko jest SI

Uruchamiając logiczne myślenie: Wypieki z urzyciem proszku do pieczenia którego częstym głównym składnikiem jest właśnie wodorowęglan sodu mającym rozkładać się na wodorotlenek sodu byłyby niezbyt zdrowe i smaczne, już sam węglan sodu jest niesmaczy przez co stosuje się inne zwiazki jako regulatory kwasowości o czym donosi wiki...

No i pytanie CTX też jest całkiem na miejscu: Jak niby miałby zachodzić taki rozkład ?

Heh, miałeś wątpliwość dziwną, ale znasz już odpowiedź


1 sty 2006, o 13:11
******

Dołączył(a): 20 sie 2004, o 09:48
Posty: 1084
Lokalizacja: /dev/nul
Post 
sekwenser napisał(a):

Heh, miałeś wątpliwość dziwną, ale znasz już odpowiedź


To było pytanie retoryczne 8)


1 sty 2006, o 13:19
Zobacz profil
Post 
CTX napisał(a):
sekwenser napisał(a):

Heh, miałeś wątpliwość dziwną, ale znasz już odpowiedź


To było pytanie retoryczne 8)


HE HE : ) ależ ja nie Tobie odpowiadałem : ) wypowiedź całą kierowałem ku xirowi : ) Zabawna sytuacja : ) wierz mi ze nie posądzałbym ciebie o takie pytanie jak nie w retorycznym tonie : )


1 sty 2006, o 13:39
******

Dołączył(a): 20 sie 2004, o 09:48
Posty: 1084
Lokalizacja: /dev/nul
Post 
Ej no spoko, przecież dżołkowałem ;)


1 sty 2006, o 13:57
Zobacz profil
Post 
a na wikipedi pisze tak:

* tzw. kalcynowanie wodorowęglanu sodu :

NaHCO3 → NaOH + CO2↑
Reakcja ta zachodzi pod wpływem wysokiej temperatury.


1 sty 2006, o 18:54
Post 
xir napisał(a):
a na wikipedi pisze tak:

* tzw. kalcynowanie wodorowęglanu sodu :

NaHCO3 → NaOH + CO2↑
Reakcja ta zachodzi pod wpływem wysokiej temperatury.


A na PWN pisze tak ; ) :

"PRAŻENIE, ogrzewanie substancji stałych w wysokiej temperaturze, niższej od ich temp. topn., w celu spowodowania przemian fiz. lub chem.; rozróżnia się prażenie : utleniające, prowadzone w obecności utleniaczy, np. tlenu z powietrza (przemiana ZnS w ZnO), redukujące, prowadzone w obecności reduktorów, np. węgla, tlenku węgla, oraz kalcynujące, zw. kalcynacją; termiczny rozkład substancji z wydzieleniem lotnych związków, najczęściej wody, dwutlenku węgla (np. kalcynacja wodorowęglanu sodu: 2NaHCO3 = Na2CO3 + H2O + CO2); w chem. analizie wagowej prażenie osadu ma na celu doprowadzenie go do postaci o ustalonym składzie stechiometrycznym."

Hmm.. Być moze w bardzo wysokich temperaturach zachodzi reakcja o której piszą na wiki... a może i nie... natomiast w domu napewno powstanie ci węglan sodu wieć się nie przejmuj... a jak sprawa ciebie nurtuje to szukaj na www.google.pl a nie tylko na wiki...


1 sty 2006, o 19:08
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..