Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Stężenie molowe i rozpuszczalność - wątpliwości 
Autor Wiadomość
******

Dołączył(a): 14 gru 2005, o 19:30
Posty: 693
Lokalizacja: Grudziądz / Gdańsk
Post Stężenie molowe i rozpuszczalność - wątpliwości
Dwa pytania :

1. rozpuszczanie w wodzie substancji jonowych, polega na solwatacji jonów przez cząsteczki wody i rozrywaniu sieci krystalicznej, dziewki czemu jony przechodzą do roztworu. Załóżmy że w T=constans i p=constans, zorbie roztwór nasycony chlorku sodu. I teraz moje pytanie czy w tym roztworze mogę rozpuścić teraz azotan (V) potasu z jego maksymalną rozpuszczalnością w danych warunkach, która jest podana w tablicy? Bo na mój gust to zabraknie cząsteczek wody aby zsolwatować cząsteczki azotanu.

2.Często w zadaniach podczas tworzenia r-r pisze coś takiego :
"Do litra wody wrzucono 50 gram soli oblicz stężenie molowe" i w tym momencie pomija się objętość soli. W niektórych przypadkach może to być znaczna róznica, a w niektórych reakcjach jest bardzo ważne aby stężenia były idealnie dobrane. Moje pytanie, jaką objętość doliczać? objętość soli, którą by zajęła ta sól w stanie stopionym, czyli litym krysztale? Ale przecież występuje jeszcze zjawisko kontrakcji (przykład etanol + woda) jak to uwzględnić.

_________________
Dumny student Politechniki Gdańskiej i jej wspaniałego wydziału Chemicznego na kierunku Biotechnologia !


GG:3716505


10 lut 2007, o 18:23
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 paź 2006, o 18:30
Posty: 9
Post 
Cytuj:
Do litra wody wrzucono 50 gram soli oblicz stężenie molowe" i w tym momencie pomija się objętość soli. W niektórych przypadkach może to być znaczna róznica, a w niektórych reakcjach jest bardzo ważne aby stężenia były idealnie dobrane. Moje pytanie, jaką objętość doliczać?


Twórca zadania ma na mysli ze najpierw wsypano 50g substancji dopiero potem uzupełniono zlewke do 1000ml wodą. A nie ze do litra wody wrzucono 50g sub, bo wiadomo ze objetość wzrośnie .


10 lut 2007, o 19:15
Zobacz profil

Dołączył(a): 9 lip 2006, o 20:11
Posty: 29
Post 
nie zlewkę, a kolbę miarową :wink:


10 lut 2007, o 19:32
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 14 gru 2005, o 19:30
Posty: 693
Lokalizacja: Grudziądz / Gdańsk
Post 
duce napisał(a):
Cytuj:
Do litra wody wrzucono 50 gram soli oblicz stężenie molowe" i w tym momencie pomija się objętość soli. W niektórych przypadkach może to być znaczna róznica, a w niektórych reakcjach jest bardzo ważne aby stężenia były idealnie dobrane. Moje pytanie, jaką objętość doliczać?


Twórca zadania ma na mysli ze najpierw wsypano 50g substancji dopiero potem uzupełniono zlewke do 1000ml wodą. A nie ze do litra wody wrzucono 50g sub, bo wiadomo ze objetość wzrośnie .


Duce ja nie wiem co miał autor na myśli, ale co pisze, często pisze że po dodaniu określonej ilosci soli powstał np litr r-r. Ale nie o to chodzi, chodzi mi głównie o to jak wyliczyć tę objętość soli.

_________________
Dumny student Politechniki Gdańskiej i jej wspaniałego wydziału Chemicznego na kierunku Biotechnologia !


GG:3716505


10 lut 2007, o 19:51
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24
Posty: 868
Lokalizacja: Opole
Post 
Obawiam się, że tylko empirycznie.. Liczenie np. objętości kryształu nic nie da, bo kontrakcja jest dość duża


10 lut 2007, o 23:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..