Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Problem z objętością 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 27 lut 2018, o 23:40
Posty: 17
Post Problem z objętością
Witam,
mam pytanie, otóż:
Ile ml benzaldehydu należy dolać do 250ml roztworu n-heptanu aby uzyskać roztwór 0,01M? Masa molowa benzaldehydu=106,121g/mol, gestość= 1.04g/cm3.

Problem jest następujący. Po obliczeniu liczby moli benzaldehydu która musi znajdować się w 250ml r-r n-heptanu, nie jestem pewny co do objętości benzaldehydu, ponieważ wraz z dolaniem benzaldehydu, objętość całego roztworu się zmieni, a więc roztwór nie będzie już 0,01M (co wynikałoby z obliczonej masy benzaldehydu), lecz ok. 0,0098M. Czy jest jakiś sposób, aby dokładnie dobrać objętość r-r benzaldehydu, aby stężenie było równe 0,01M? :|


27 lut 2018, o 23:47
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05
Posty: 426
Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Post Re: Problem z objętością
Na tak postawione pytanie nie ma "dobrej" odpowiedzi. Tzn. możliwe są warianty:
a) około.....
b)niewiadomo

a) Aby uzyskać r-r 0,01 M, w 1000 cm3 r-ru musi być 0,01 mola benzaldehydu, czyli około 1 cm3. Można po prostu dodać do 1000 cm3 heptanu 1 cm3 benzaldehydu, lub dodać 1 cm3 benzaldehydu do 999 cm3. W obydu wypadkach uzyskuje się 0,01 M r-r, z małym błędem (ale jednak).
b) na skutek oddziaływań międzycząsteczkowych, gęstość r-ru nie jest średnią wagową z gęstości składników (objętości molowe nie są addytywne w przypadku r-rów), czyli objętość r-ru końcowego nie może być dokładnie określona. W dodatku ta gęstość zależy od temperatury.
Tu widać wyraźnie "niedostatki" stężenia molowego: brak addytywności objętości i zależność od temperatury.
Stężenia substancji definiowane poprzez zawartości procentowe lub ułamki molowe nie mają tych niedostatków i mogą być obliczone z dowolną dokładnością, znając ilości składników.


14 mar 2018, o 18:40
Zobacz profil

Dołączył(a): 27 lut 2018, o 23:40
Posty: 17
Post Re: Problem z objętością
Dzięki :)

A jeszcze nachodzi mnie taka jedna myśl. Jakby obliczyć ułamki molowe poszczególnych substratów w tej mieszaninie (w tym przypadku benzaldehydu i n-heptanu) oraz znając ich gęstości obliczyć ostateczną gęstość całego r-r (ze wzoru d= d1x1 * d2x2).
Wtedy bylaby możliwość zważenia całego roztworu i obliczenia jaką zajmuje dokładnie objętość.

Nie wiem czy do końca rozumiem pojęcie braku addytywności objętości molowej związku. Czy wpisuje się w to np. zjawisko kontrakcji, kiedy dolewa się alkohol do wody? Tzn., że równanie V = v1x1 * v2x2 (gdzie x1,2-ułamek molowy związku w r-r) nie jest spełnione?


15 mar 2018, o 23:42
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05
Posty: 426
Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Post Re: Problem z objętością
Jak napisałem, gęstość r-ru końcowego nie jest średnią ważoną (nie wagową oczywiście), czyli d≠d1x1 * d2x2, więc nie da się tego problemu obejść w ten sposób. Znaczy to dokładnie to samo V≠v1x1 * v2x2 i takie zjawisko ma nazwę kontrakcji, jak słusznie zauważyłeś.
Kontrakcja istnieje praktycznie zawsze, jest tylko mniejsza lub większa. W przypadku gazów często się ją pomija i zakłada sumowanie objętości - cząsteczki gazów oddziałują ze sobą słabo i bardzo często podaje się stężenia gazów w procentach objętościowych.
W przypadku cieczy i r-rów stałych, kontrakcja jest duża (zazwyczaj), podawanie stężeń jako procentów objętościowych jest mało czytelne. Znany wyjątek to podawanie stężenia etanolu w wyrobach alkoholowych. Taka np. 40% wóda zawiera 40 objętości etanolu w 100 objętościach wódy. Bez znajomości gęstości, nie można powiedzieć nic na temat stężeń procentowych.
Stężenie molowe wymyślono grubo ponad 100 lat temu, z uwagi na małe rozpowszechnienie precyzyjnych i dokładnych wag oraz ze względu na pomijalną kontrakcję rozcieńczonych roztworów (<0,1 M). Dzięki temu opracowano analizę objętościową itp.
Swoją drogą to ciekawe zagadnienie, bo kontrakcja objętości przy mieszaniu róznych cieczy świadczy o b.silnym odddziaływaniu pomiędzy cząsteczkami.
Jak ktoś robił 40% etanol ze spirytusu i wody, ten wie że po zmieszaniu np. 100 cm3 jednego i drugiego, objętość końcowa nie wynosi 200 cm3 tyko coś koło 195 cm3 (z tego co pamiętam). Natomiast skompresowanie samych 100 cm3 wody lub spirytusu do 95 cm3 wymaga gigantycznych ciśnień !
A tu się miesza jedna z drugim i robi się samo....
Tak na marginesie, generalnie wszyskie podstawowe parametry w chemii (potencjał chemiczny.... itp itd) definiuje się poprzez ułamki molowe, jako miarę stężenia. Jest to najlepsza miara stężenia, z uwagi m.in. na brak wymiaru. Niestety, najlepsze nie znaczy najwygodniejsze w praktyce :)


16 mar 2018, o 02:01
Zobacz profil

Dołączył(a): 27 lut 2018, o 23:40
Posty: 17
Post Re: Problem z objętością
Bardzo dziękuję za pomoc:)
Wygląda na to, że jeśli chodzi o gęstość to na moim poziomie pozostaje chyba tylko piknometr :P

A tak mnie jeszcze zastanawia,
jakby użyć kolby miarowej( z r-r nr.1) oraz wlewać do niej r-r nr.2 o znanym stężeniu, z cylindra miarowego i dopełnić tą kolbę miarową do kreski, następnie zobaczyć ile ubyło nam r-r nr.2 z cylindra(bądź innego szkła np. biurety), to chyba obliczenie stężenia molowego byłoby obarczone mniejszym błędem? Wiadomo, błąd by występował z racji na niedokładność przyrządzania r-r nr.2 oraz niedokładność miarową szkła. (Jednak ta metoda nie pozwala nam na dokładne przygotowanie r-r o żądanym stężeniu, chyba.)


16 mar 2018, o 20:47
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..