Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 
Układ okresowy pierwiatków, pierwiastki, grupy itp. 
Autor Wiadomość
Post Układ okresowy pierwiatków, pierwiastki, grupy itp.
Witam.

Bardzo cieszę się, że znalazłem takie forum jak to. Długo szukałem i niestety nie znalazłem odpowiedzi na moje pytnaia.

1. Jak zmienia się aktywność chemiczna w grupie litowców, berylowców, borowców, węglowców, azotowców, tlenowców i fluorowców.

2. Mangan występuje na +2, +3, +4, +5, +6 i +7 stopniu utlenienienia.
Jak wygląda poszczególny kolor tego pierwiastka oraz jaki charakter mają tlenki Manganu i jaki mają kolor.

3. Jak zmieniają się właściwości metaliczne pierwiastków w grupach 1,2,3,4,5,6,7? Co to są w ogóle właściwości metaliczne i jakie możemy wyróżnić


Proszę o pomoc.

Pozdrawiam.


21 kwi 2006, o 22:36
Post 
Mangan na +2-bladoróżowy, a właściwie biały roztwór(kation), biały, opalizujący osad(wodorotlenek). Na +4 brunatny osad(tlenek). Na +6 zielony roztwór(anion manganianowy(VI)). na +7 fioletowy roztwór(anion manganianowy(VII)). Nie spotkałem się z +3 i +5 stopniem utlenienia.


21 kwi 2006, o 22:50
*****
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 cze 2005, o 16:19
Posty: 304
Lokalizacja: Suchedniów, Poland
Post 
Mangan(V) tworzy anion manganianowy(V), MnO4(3-), daje nam to kolor niebieski, mozna otrzymac to cos np. utleniajac jodki nadmangianem potasu w srodowisku silnie zasadowym.

Mangan(III) wystepuje jako fioletowe kationy Mn(3+), jest np. taki zwiazek jak siarczan manganu(III) ktory powstaje np. przez rozpuszczenie Mn2O3 (czarny proszek) w kwasie siarkowym lub ogrzewania MnO2 ze stezonym kwasem siarkowym.


22 kwi 2006, o 00:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 sty 2006, o 10:43
Posty: 108
Lokalizacja: prawie Białystok
Post Re: Układ okresowy pierwiatków, pierwiastki, grupy itp.
bielak napisał(a):

1. Jak zmienia się aktywność chemiczna w grupie litowców, berylowców, borowców, węglowców, azotowców, tlenowców i fluorowców.


U litowcow i berylowcow rosnie raz ze wzrostem nr okresu, a w bloku p odwrotnie(przynajmniej tak mnie w szkole uczono:p)

_________________
http://www.toya.net.pl/~qqraczy/lekcja2.swf


22 kwi 2006, o 11:01
Zobacz profil
****

Dołączył(a): 9 kwi 2005, o 13:33
Posty: 434
Lokalizacja: z bacówki z winem :D
Post 
ksiazkado gimnazjum klasa 1 albo 2 ... ;/ przy czym o manganie napewno jest na necie i chyba na wikipedii ... słabo szukasz ;/
takie informacje podaje sie gimnazjalistom do zeszytu ...
// czemu mam wrazenie ze jestes gimnazjalistom ktoremu niechce sie zrobic zadania domowego ? :))

_________________
Obrazek
żaden dzień niejest dość wesoły aby niemożna się było uradować chemicznie :)
*** http://prace.sciaga.pl/28690.html ***
na 666 postach koncze pisanie siana :))


22 kwi 2006, o 12:59
Zobacz profil
*****
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 cze 2005, o 16:19
Posty: 304
Lokalizacja: Suchedniów, Poland
Post 
kliksiu wszyscy w dziale Chemia - zadania sa takimi ktorzy szukaja jelenia. :)
A w gimnazjum nie omawia sie stopni utlenienia i chemii manganu chyba;)


22 kwi 2006, o 13:34
Zobacz profil
Post 
Witam.

Cytuj:
ksiazkado gimnazjum klasa 1 albo 2 ... ;/ przy czym o manganie napewno jest na necie i chyba na wikipedii ... słabo szukasz ;/
takie informacje podaje sie gimnazjalistom do zeszytu ...
// czemu mam wrazenie ze jestes gimnazjalistom ktoremu niechce sie zrobic zadania domowego ? Smile)



Chciałem od razu zaznaczyć, że nie jestem gimnazjalistowm, jestem w 2 klasie liceum o profilu biol-chem.

Co do Manganu to mam pewną wiedzę, ale chyba po to jest to forum, żeby dowiedzieć się lub potwerdzić to co się wie.


Mam jeszcze kilka pytań, a mianowicie:


1. 6H2O + Al + 2NaOH ---> Na2[Al(OH)4] (-2) + 3H2

Jest to reakcja, która świadczy o tym, że Glin jest amfoteryczny. Czy dobrze jest napisana, czy coś trzeba poprawić?



2. Na jakich stopniach utlenienia występują węglowce. Ogólnie jaki jest przedział ( bez podziału na poszczególne pierwiastki)


3. Reakcje krzemu (Si):

Si + HF ---> ?

Si + NaOH ---> ?


Moje propozycje (nie wiem czy dobre):

Si + 4HF ---> H4Si + 2F2

Si + 4NaOH ---> Si(OH)4 + 4 Na



4. Czy jest kwas pirokrzemowy?


5. Rozkład soli :

(NH4)2CO3 ---> 2NH4 (+) + CO3 (2-)

Czy to jest dobrze rozpisane?



6. Odmiany alotropowe Fosforu (P):

-fosfor biały - fosfor czarny -fosfor czerwony -fosfor fioletowy

Czy są jeszcze jakieś odmiany?


7. Odmiany alotropowe Tlenu

-O2 - O3(ozon) - O4(co to jest nie mogę nic o tym znaleść)



8. Zmiana mocy Fluorowców ze względu na:

- położenie w układzie okresowym: czym niżej w grupie, tym ich moc jest mniejsza (?)

- st. utlenienia : flurowce występuja na +1, +2, +3, +5, +7 stopniu, wynika z tego, że czym większy stopień tym większa moc, można to rozważyć na przykładzie kwasów tlenowych Chloru (Cl) np.

HClO4: Cl na +7, jest to mocny kwas, HClO: Cl na +1, słaby kwas.

Czy dobrze to napisałem, proszę mnie poprawić.


9. Właściwości utleniające Chloru (Cl):

np. Mg + Cl2 ---> MgCl2 : Mg pod wpływem Cl utlenił sie z 0 na +2, czy taką reakcją można udowodnić właściwości utleniające Chloru?



10. Charakter tlenków:

CO- obojętny
CO2- kwasowy
PbO- obojętny
PbO2- kwasowy
NO-obojętny
N2O3-kwasowy
N2O5-kwasowy
P2O3-kwasowy
P2O5-kwasowy

I teraz pytanie dotyczące tlenków:

Czy jest jakaś metoda na sprawdzenie tego, czy tlenek ma charkater obojętny czy kwasowy.

Wg moich rozważań niemetale, które są na +2 stopniu utlenienia tworzą tlenki o charakterze obojętnym. Czy są to dobre spostrzeżenia?



Mam nadzieję, znajdzie się osoba, która pomoże mi i wytłumaczy niejasności.


Pozdrawiam.


22 kwi 2006, o 14:00
*****
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 cze 2005, o 16:19
Posty: 304
Lokalizacja: Suchedniów, Poland
Post 
Odpowiem wybiorczo co mi sie rzucilo na pierwszy rzut oka
1. Co ma oznaczac "-2"? Wzor tego tetrahydroksoglinianu jest niepoprawny, przeciez to jest Al(3+) i 4 OH(-), wiec ladunek anionu jest (-) tzn jest Al(OH)4(-), stad sol to jest NaAl(OH)4.

3. Krzem nie rozpuszcza sie w kwasach, reaguje jedynie z mieszanina HF i HNO3 dajac SiF4.
W alkaliach rozpuszcza sie dajac krzemiany.
Wynika stad, ze obie te reakcje zapisane sa zle.

4. Bielanski nie odnotowuje kwasu/anionu pirokrzemowego/pirokrzemianowego, ale poszukam jeszcze.

5. Chodzi o rozklad termiczny? Jesli tak, to zapewne (NH4)2CO3 -> 2NH3 + CO2 + H2O.

Na wiecej odpisze, jak bede mial troche czasu.


22 kwi 2006, o 16:44
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 14 gru 2005, o 19:30
Posty: 693
Lokalizacja: Grudziądz / Gdańsk
Post 
2.
Stopnie utlenienia
Węgiel- +2 ; +4 ; -4 ; -1 ; +3
Krzem- +4 ; +5 ; +6 ; -4 ; -3 ; +2 ; +3
German- +4 ; -4 ; +2
Cyna- +4 ; +2
Ołów- -4, +4, +2



6. Tak są cztery odmiany alotropowe fosforu, przynajmniej o tylu wiem.
Fosfor biały - reaktywny i świeci
Czerwony- nie toksyczny po podgrzaniu przechodzi w biały
Fioltetowy- krystaliczny i bierny chemicznie
Czarny-podobny do grafitu, bierny chem. półprzewodnik.

7 o O4 gdzieś słyszałem chyba nawet na naszym forum ktoś coś o tym pisał. Czy tlen singletowy to odmiana alotropowa? Bo jeśli tak to masz następną *O-O*

8. zależy co rozumiesz przez moc bo jeżeli reaktywność to tak jest mniejsza, jeżeli jednak chodzi o kwasy to im niżej tym kwasy są mocniejsze. (fluorowcowodory)

9. Można ale lepsza jest 3Cl2 + 2Fe ----> 2FeCl3, do chloru wrzucasz żażące się żelazo i powsaje FeCl3 :D.

10. MEtoda jest taka że wystarczy dodać takowy tlenek do wody i sprawdzić odczyn powstałego związku. Jeżeli chodzi o stopień utlenienia a włąsciwości to chyba nie ma metody.

_________________
Dumny student Politechniki Gdańskiej i jej wspaniałego wydziału Chemicznego na kierunku Biotechnologia !


GG:3716505


22 kwi 2006, o 17:33
Zobacz profil
Post 
Dzięki wszystkim za odpisanie i za wytłumaczenie.

3. Si + 4HF ----> SiF4 + 2H2

Si + NaOH ---> Na2SO3 + 2H2 (metakrzemian sodu)

Poprawiłem te reakcje i chyba teraz są dobre.

Mam jeszcze pytanie do tej drugiej reakcji.


Wiem, że SO3 w tej soli pochodzi od kwasu metakrzemowego H2SiO3.

Czy jest możliwość, żeby powstało coś takeigo:


Si + 4NaOH ---> Na4SiO4 + 2H2 ortokrzemian, SiO4 pochodzi od kwasu ortokrzemowego H4SiO4


------------------------------------------------------------------------------------

Jeszcze mam pytanie co do szkła krzemowego i wodnego.


Szkło krzemow: powstaje w wyniku stopienia SiO2 z różnymi dodatkami np. Na2CO3, CaCO3, B2O3, PbO

SiO2 + Na2CO3 ----> Na2SiO3 + CO2

SiO2 + PbO ----> ? co powstanie ?

Szkło wodne:wodny roztwór krzemianów sodu lub potasu.

2NaOH + SiO2 ---> Na2SiO3 + H2O


Czy te reakcje są dobrze zapisane, czy tak powstają te szkła?


------------------------------------------------------------------------------------


Co to są właściwości metaliczne?

Czy są to właściwości charakterystyczne dla metali tzn. połysk, przewodnictwo prądu, ciepła? Co jeszcze?

-----------------------------------------------------------------------------------

Z góry dziekuję za odpowiedzi.


Pozdrawiam wszystkich miłośników chemii.


22 kwi 2006, o 20:07
Post 
Podbijam temat, ponieważ te informacje potrzbne mi są na poieniedziałek, więć jeśli ktoś może mi pomóc będę bardzo wdzięczny.


22 kwi 2006, o 23:38
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 gru 2005, o 19:17
Posty: 96
Lokalizacja: xD
Post 
bielak napisał(a):
SiO2 + PbO ----> ? co powstanie ?



Na moje oko powstanie PbSiO3 ale głowy nie dam :)

W tym temcie poruszony był również temat tlenu czteroatomowego O4. Było o nim w tekście źródłowym rejonowego konkursu chemicznego w moim rejonie. Poniżej screen:

Obrazek

Mam nadzieję że to trochę pomogło :wink:


23 kwi 2006, o 01:12
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 25 wrz 2004, o 17:32
Posty: 138
Lokalizacja: Warszawa
Post 
hmm szkło składa sie z tlenków o ile dobrze pamietam czyli jedyna reakcja chemiczna to bedzie Na2CO3>temp>Na2O+CO2 i powstaje szkoło XSiO2(kropa)XNa2O X to liczba w zależności od składu.Tak przynajmniej wywnioskowałem sobie z "Drapały"


23 kwi 2006, o 02:50
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
W tym temcie poruszony był również temat tlenu czteroatomowego O4. Było o nim w tekście źródłowym rejonowego konkursu chemicznego w moim rejonie. Poniżej screen:



Wielki dzięki. Ten screen bardzo mi się przydał.



Pozdrawiam


23 kwi 2006, o 10:07
****

Dołączył(a): 9 kwi 2005, o 13:33
Posty: 434
Lokalizacja: z bacówki z winem :D
Post 
tylko ozon jest bezbarwny nie niebieski :)
a tak ogolnie to sorki ze wzielem cie za leniwego gimnazjaliste poprostu moj progrecznik do chemii z LO Podaje info o ukladzie okresowym i o manganie , autorstwa : Czerwiński Czerwińska WSiP

_________________
Obrazek
żaden dzień niejest dość wesoły aby niemożna się było uradować chemicznie :)
*** http://prace.sciaga.pl/28690.html ***
na 666 postach koncze pisanie siana :))


23 kwi 2006, o 10:21
Zobacz profil
Post 
Nic się nie stało....


23 kwi 2006, o 10:27
***

Dołączył(a): 25 wrz 2004, o 17:32
Posty: 138
Lokalizacja: Warszawa
Post 
to jest leniwym licealistą :P
pierwsza pozycja po wpisaniu w google "kolory manganu" http://www.mlyniec.gda.pl/~chemia/kolory.htm
Albo nie chciało ci się podręczników kupić albo nie zajrzałeś do nich.Nie sądzę abyście dostali pracę domową na którą odpowiedzi nie ma w podręczniku lub nauczyciel nie mówił na lekcji no może z wyjątkiem tego O4 bo o nim to i ja pierwsze słysze


Ostatnio edytowano 23 kwi 2006, o 10:41 przez Pasterz, łącznie edytowano 1 raz



23 kwi 2006, o 10:33
Zobacz profil
Post 
Nadmanganian potasu - związek o silnie fioletowym zabarwieniu (jon nadmanganowy), silny utleniacz, który:


*

w środowisku kwaśnym redukuje się do manganu dwuwartościowego (sole bezbarwne np. MnCl2, MnSO4)
[ Jak ostatnio zauważył jeden z internautów, sole manganu dwuwartościowego są jasnoróżowe a nie bezbarwne. Sprawa barwy związków, jonów, kompleksów i innych form to materia dość złożona i nie ma tu miejsca na jej dokładniejsze wyjaśnianie. Możemy przyjąć (choć to nie do końca prawda), że w rozcieńczone roztwory soli dwuwartościowego manganu są praktycznie bezbarwne, szczególnie jeśli obserwujemy je po zredukowaniu ciemnofioletowego roztworu nadmanganianu. ]
* w środowisku zasadowym przechodzi z Mn(VII) do Mn(VI) - manganiany o zabarwieniu zielonym,
* zaś w środowisku obojętnym po redukcji wytrąca się brunatny osad tlenku manganu (IV) MnO2




Chodziło mi o kolory Manganu na poszczególnym stopniu utlenienia w stanie wolnym, nie jako jakiś jon w związku (nie wiem czy takie coś istniej e dlatego się pytam) tak już ktoś wcześniej napisał o Maganie jest na wikipedii, skorzystałem z tego.


Gadki typu leniwy liecealista możecie sobie odstawić.


Tyle z mojej strony.



Pozdrawiam.


23 kwi 2006, o 10:39
***

Dołączył(a): 25 wrz 2004, o 17:32
Posty: 138
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Cytuj:
Chodziło mi o kolory Manganu na poszczególnym stopniu utlenienia w stanie wolnym, nie jako jakiś jon w związku (nie wiem czy takie coś istniej e dlatego się pytam) tak już ktoś wcześniej napisał o Maganie jest na wikipedii, skorzystałem z tego.

Jednak jesteś leniwym gimnazjalistom :lol:


23 kwi 2006, o 10:43
Zobacz profil
****

Dołączył(a): 9 kwi 2005, o 13:33
Posty: 434
Lokalizacja: z bacówki z winem :D
Post 
mangan nie w związku ma tylko jeden stopień utlenienia kolego i jest to stopień = 0 na nim ma metaliczną barwę i połysk (tak pisze książka oczywiście)

_________________
Obrazek
żaden dzień niejest dość wesoły aby niemożna się było uradować chemicznie :)
*** http://prace.sciaga.pl/28690.html ***
na 666 postach koncze pisanie siana :))


23 kwi 2006, o 10:44
Zobacz profil
Post 
Tak, wszyscy macie rację. Dopiero teraz zrozumiałem oco chodzi. Przyznaje się, jest to mój błąd, albo niedopatrzenie.

Mangan w stanie wolnym występuje na "0" stopniu utlenienia czyli ma barwe srebrzysto biała z metalicznym różowym połyskiem (wg mojej książki od chemi). Natomiast w związkach mangan przyjmuje różny kolor zależny od stopnia utlenienia.



Jeszcze raz przepraszam za mój głupi błąd. Wszystko zaczyna mi się mieszać, ale spokojnie, jakoś to muszę opanować.


Pozdrawiam.


23 kwi 2006, o 12:57
****

Dołączył(a): 9 kwi 2005, o 13:33
Posty: 434
Lokalizacja: z bacówki z winem :D
Post 
bielak napisał(a):

Natomiast w związkach mangan przyjmuje różny kolor zależny od stopnia utlenienia.


Pozdrawiam.


nie mangan tylko związki manganu całe przyjmują kolor w zależności od stopnia utleniania pierwiastka głównego :)) ale chodzi nam o to samo :)

ps czemu Quote niedziała ?

_________________
Obrazek
żaden dzień niejest dość wesoły aby niemożna się było uradować chemicznie :)
*** http://prace.sciaga.pl/28690.html ***
na 666 postach koncze pisanie siana :))


23 kwi 2006, o 13:05
Zobacz profil
Post 
Chodzi nam oto samo, tylko źle się wyraziłem.


23 kwi 2006, o 13:59
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 23 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..