Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
[Synteza] Szczawian wapnia 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 kwi 2006, o 14:08
Posty: 33
Post [Synteza] Szczawian wapnia
jw.
Co proponujecie, z czego najlepiej to uzyskac i jaki sprzet bedzie potrzebny??PLS very wazne:)


18 maja 2006, o 23:08
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2005, o 19:18
Posty: 251
Post 
to bardzo ciężkie pytanie - może z kwasu szczawiowego (COOH)2 i wodorotlenku wapnia Ca(OH)2? Potrzebne będą dwie zlewki ;]

_________________
Cytuj:
A teraz ucieramy kryształki NI3 w moździerzu, by pojedyńcze cząsteczki miały jak największą powierzchnię rea...

Idioci ciągle od nas odchodzą...


19 maja 2006, o 16:34
Zobacz profil
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2005, o 17:00
Posty: 1595
Lokalizacja: Skoczów
Post 
i może parownica albo krystalizator :)

zamiast wapna mozna użyć też węglanu wapnia, albo strącić z rozpuszczalnej soli wapnia i jakiegoś innego szczawianu :)

_________________
Sprzedam wodorotlenek sulfurylu SO2(OH)2, również w postaci r-rów o żądanym stężeniu. Cena do negocjacji.

Obrazek
weź udział:


19 maja 2006, o 16:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 kwi 2006, o 14:08
Posty: 33
Post 
sorki ale :oops: kicha
sorki ze o takie glupoty sie pytam ale w jakich warunkach i proporcjach to uzyskiwac. Jestem swiezy dopiero sie ucze wiec prosze o wyrozumialosc. :wink:


19 maja 2006, o 17:15
Zobacz profil
PROFESJONAŁ

Dołączył(a): 27 lip 2004, o 22:00
Posty: 755
Lokalizacja: From beyond
Post 
daniel90 napisał(a):
to bardzo ciężkie pytanie - może z kwasu szczawiowego (COOH)2 i wodorotlenku wapnia Ca(OH)2? Potrzebne będą dwie zlewki ;]


Tak wyśmienity pomysł zważywszy na to że zarówno szczawian wapnia jak i wodorotlenek wapnia są słabo rozpuszczalne w wodzie.

Najlepiej szczawian wapnia otrzymać w wyniku reakcji wymiany pomiędzy CaCl2 a szczawianem sodu lub potasu.

_________________
Podczas stosunku do rzeczywistości mam problemy z erekcją ;-)


19 maja 2006, o 18:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 kwi 2006, o 14:08
Posty: 33
Post 
oki to moze podal by ktos laikowi jakos tak po ludzku jak to skuteczne zasyntezowac:)
konkretnie
co z czym i wjakiej ilosci i warunkach


19 maja 2006, o 18:39
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24
Posty: 868
Lokalizacja: Opole
Post 
No dobra, weźmy pod lupę sposób NVXa

Układasz sobie równanie

CaCl2 + 2COOHCOONa -> (COOHCOO)2Ca + 2NaCl

szczawian wapnia jest słabo rozpuszczalny w wodzie, więc się wytrąci, a otrzymany osad oddzielasz od roztworu najpierw poprzez zlanie cieczy znad osadu, a potem wrzucasz na sączek na lejku.

Co do ilości:
Z równania wiesz że jeden mol chlorku wapnia reaguje z dwoma molami szczawianu sodu. Masy molowe to odpowiednio 111g i 176g, czyli weźmiesz przykłądowo 111g chlorku wapnia i 352g szczawianu sodu (lub pomnóż te wagi przez dowolną liczbę, to jest proporcja wagowa substratów).

Bierzesz dwie zlweki i przygotowujesz roztwory wodne soli, musisz dać tyle wody żeby się wszytsko dobrze rozpuściło. A teraz wielka chwila - mieszasz oba roztowry razem i wytrąca ci się szczawian wapnia (nie wiem jaka jest jego rozpuszczalność, ale ktoś napisał że ejst bardzo słabo rozpuszczalny..) :)

Mam nadzieję że teraz już beziesz wiedział jak sie liczy takie rzeczy...


19 maja 2006, o 22:15
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2006, o 15:46
Posty: 233
Lokalizacja: Łódź
Post 
NVX napisał(a):

Tak wyśmienity pomysł zważywszy na to że zarówno szczawian wapnia jak i wodorotlenek wapnia są słabo rozpuszczalne w wodzie.


Zgodze sie ze szczawian wapnia jest nierozpuszczalny, ale wodorotlenek wapnia to juz lekka przesada... rozpuszcza sie i to pieknie wg mnie... moze nie tak jak wodorotlenek sodowy ale tez robi sie roztwor :? no bo niezaprzeczalnie woda wapienna jest wodnym roztworem wapna gaszonego czyli Ca(OH)2... chyba ci sie NVX pomylilo z weglanem wapnia...

_________________
gg 1616087... Powrót księcia ciemności, który uroczyście przysięga nie pisać siana i gromić off-top!
Obrazek


20 maja 2006, o 14:37
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24
Posty: 868
Lokalizacja: Opole
Post 
No nie wiem, co prawda Ca(OH)2 jest mocną zasadą, ale jednak definitywnie jest słabo rozupuszczalny w wodzie. W tablicach rozpuszczalności, jako słabo rozpuszczalne oznacza się te które mają rozpuszczalnośc poniżej 1g na 100g wody. Notka z wikipedii:

Cytuj:
słabo rozpuszczalny w wodzie (około 1,3 g/dm3 w 293 K


Może to co myślsiz że jest roztworem wodorotlenku jest zawiesiną? Próbowałeś to przepuścić przez sączek? Roztwór Ca(OH)2 jest bezbarwny


20 maja 2006, o 15:12
Zobacz profil
******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 kwi 2005, o 16:49
Posty: 437
Lokalizacja: Poznań
Post 
jaozyrys napisał(a):
No dobra, weźmy pod lupę sposób NVXa

Układasz sobie równanie

CaCl2 + 2COOHCOONa -> (COOHCOO)2Ca + 2NaCl

szczawian wapnia jest słabo rozpuszczalny w wodzie, więc się wytrąci, a otrzymany osad oddzielasz od roztworu najpierw poprzez zlanie cieczy znad osadu, a potem wrzucasz na sączek na lejku.

Co do ilości:
Z równania wiesz że jeden mol chlorku wapnia reaguje z dwoma molami szczawianu sodu. Masy molowe to odpowiednio 111g i 176g, czyli weźmiesz przykłądowo 111g chlorku wapnia i 352g szczawianu sodu (lub pomnóż te wagi przez dowolną liczbę, to jest proporcja wagowa substratów).

Bierzesz dwie zlweki i przygotowujesz roztwory wodne soli, musisz dać tyle wody żeby się wszytsko dobrze rozpuściło. A teraz wielka chwila - mieszasz oba roztowry razem i wytrąca ci się szczawian wapnia (nie wiem jaka jest jego rozpuszczalność, ale ktoś napisał że ejst bardzo słabo rozpuszczalny..) :)

Mam nadzieję że teraz już beziesz wiedział jak sie liczy takie rzeczy...


to byłby wodoroszczawian wapnia !!
najprościej z azotanu wapnia i szczawianu potasu uzyskasz monohydrat szczawianu wapnia o wzorze ! : Ca[(COO)2] * H2O !
a prepartyka:
do stężonego roztworu szczawianu potas (mniejsza rozpuszczalność) dolej stężonego r-r azotanu wapnia najpierw policz stechimetrycznie !! a potem strąć sobie osad. apmiętaj żeby dobrze mieszać
a potem na lejek schota nr 4 i sączysz spokojnie pod zmniejszonym ciśnieniem.... :|
to paskudztwo się strasznie sączy....
tak wogóle to mugłbyś naspisać jakie to ma zastosowanie ?

_________________
Pozdrawiam
2pio


20 maja 2006, o 15:37
Zobacz profil
PROFESJONAŁ

Dołączył(a): 27 lip 2004, o 22:00
Posty: 755
Lokalizacja: From beyond
Post 
Nuclear napisał(a):

chyba ci sie NVX pomylilo z weglanem wapnia...


Nic mi się nie pomyliło - rozpuszczalność rzędu grama na litr to słaba rozpuszczalność.

_________________
Podczas stosunku do rzeczywistości mam problemy z erekcją ;-)


20 maja 2006, o 20:33
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lut 2005, o 21:11
Posty: 931
Lokalizacja: Poznań
Post 
W takich wypadkach to daje sie duży nadmiar szczawiowego :wink: Choć prod. końcowy może nie być najładniejszy...

A co do reakcji to dowolna rozpuszczalna sól kw. szczawiowego i dow. rozp. sól Ca, tak by strącił sie tylko szczawian Ca :wink:

A ilosci- policz sobie- masz ładnie pokazane jak, woec z tego co bedziesz robic to policzysz sobie...

Pozdro


21 maja 2006, o 23:22
Zobacz profil
******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 kwi 2005, o 16:49
Posty: 437
Lokalizacja: Poznań
Post 
Cytuj:
sól kw. szczawiowego i dow. rozp. sól Ca,

nie dowolna ! bo nie może być wodoro i nie może byc hydroksy sól tzn. może być użyta ale wczesniej trzeba będzie majstorwac przy ew. dodaniu k. szczwaiowego lu zasady...
Cytuj:
dowolna rozpuszczalna

dobrze rozpuszczalna bo poniżej 10-20g/100ml można się zamęczyć...
zależy też od sakli...
2pio

_________________
Pozdrawiam
2pio


21 maja 2006, o 23:39
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lut 2005, o 21:11
Posty: 931
Lokalizacja: Poznań
Post 
No tak ponad 10g/100 jeszcze jakos idzie... Wątpie ze potrzebujesz 2kg :wink: A co do tych rozp. soli Ca- sory, miałem na mysli "klasyczne"

Pozdro


21 maja 2006, o 23:44
Zobacz profil
******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 kwi 2005, o 16:49
Posty: 437
Lokalizacja: Poznań
Post 
Cytuj:
Wątpie ze potrzebujesz 2kg

wiesz co ! wykrakałeś :! :P
ale przeniscie ten temat do nieorg bo go szukałem 5min :|
a rozpuszczalność to np. azotan wapnia w 40*C 1650g/100ml !! i to jest maskrycznie dużo... w przeciwięństwie do np. szzawianu amonu @!00*C 50g/100ml
2pio

_________________
Pozdrawiam
2pio


22 maja 2006, o 23:29
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lut 2005, o 21:11
Posty: 931
Lokalizacja: Poznań
Post 
Heh, jakie wykrakałem... Akurat w takim momencie o szczawianie wapnia :wink:
Pozdro


23 maja 2006, o 17:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 16 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..