Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Metody badań węglem 13C... 
Autor Wiadomość
Post Metody badań węglem 13C...
Byłem dzisiaj na wykładzie na temat klimatu Karjkonoszy (nawiasem mówiąc, mieszkam w samym ich centrum)
I pan powiedział mi ze aby sprawdzic temperature danego okresu historycznego (temperature atmosferyczna... znaczy taką jaka mamy za oknem...) nalezy uzyc izotopu węgla 13C... no własnie wiem o metodzie z weglem C czternaście, ale z izotopem 13C to nie wiedziałem... i nie mylic z ta metodą 14C... otóz metodyka jest taka:
Bierzemy rure specjalna wbijamy ja w ziemie,, najgłebiej jak sie da (głównie do torfu) wyciągamy ja z iloscia ziemi z głębin... potem porównuje sie ilosc ilosci wegla 13C w stosunku do 14C... to tak na marginesie
Czy ktos wie może cos wiecej na ten temat??


27 maja 2006, o 16:42
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2005, o 19:18
Posty: 251
Post 
troche dziwne bo z tego co wiem prędkość rozpadu pierwiastków promieniotwórczych nie zalezy od temperatury, możesz podać jakieś bliższe informacje na czym dokładnie to polega?

_________________
Cytuj:
A teraz ucieramy kryształki NI3 w moździerzu, by pojedyńcze cząsteczki miały jak największą powierzchnię rea...

Idioci ciągle od nas odchodzą...


27 maja 2006, o 17:15
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24
Posty: 868
Lokalizacja: Opole
Post 
Wydajność fotosyntezy (co za tym idzie ilośc asymilowanego węgla) zależy od temperatury. Ale nie miałem pojęcia, że różnice są aż tak znaczne.. Chociaż chwila, to nie pasuje - dlaczego porównuje sie ilości tych dwóch izotopów? Może C13 nie jest obecny w atmosferycznym dwutlenku węgla?


Ostatnio edytowano 27 maja 2006, o 18:35 przez jaozyrys, łącznie edytowano 1 raz



27 maja 2006, o 17:29
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2005, o 19:18
Posty: 251
Post 
masz chyba racje z tą fotosyntezą; na pewno coś z tym tylko że C14 sie zamienia chyba na azot ;/ ciekawe, ciekawe - ma ktoś może jakieś pomysły?

_________________
Cytuj:
A teraz ucieramy kryształki NI3 w moździerzu, by pojedyńcze cząsteczki miały jak największą powierzchnię rea...

Idioci ciągle od nas odchodzą...


27 maja 2006, o 17:45
Zobacz profil
Post 
No oni licz ile jest izotopów węgla trzynastego w stosunku do dwunastego... i to podobno bardzo dokładne jest... bardzirj niz przy czternastym...
No a pytam was... bo powiedziałem co wiedziałem... i szukam wiecej informacji


29 maja 2006, o 19:10
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24
Posty: 868
Lokalizacja: Opole
Post 
Problem w tym, że trzynasty nie jest promieniotwórczy.. Więc co go różni fizycznie od dwunastego?.. Ich stosunek powinien być stały..


29 maja 2006, o 20:25
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 kwi 2005, o 17:37
Posty: 202
Lokalizacja: Radom
Post 
zmnalezione na wikipedii:

Cytuj:
W wodzie morskiej występują dwa izotopy węgla - węgiel-12 oraz węgiel-13. Jeżeli ocean jest pełen roślinnego życia, to mikroorganizmy szybciej pochłaniają węgiel-12. W efekcie stężenie węgla-13 staje się większe i to on przeważa w morskich osadach. Kiedy ocean jest prawie pozbawiony roślin, przewaga jest po stronie węgla-12. Właśnie takie zjawisko zaobserwowano ok. 750 mln lat temu, co sugeruje, że rośliny prawie nie występowały na Ziemi.


Inna możliwość to widmo NMR dla C-13( pierwsze skojarzenie), choć nie wiem jak by to miało "działać"

_________________
Obrazek


30 maja 2006, o 14:23
Zobacz profil
Post 
A moze ktos ma znajomych gdzieś na geologii czy czymś pokrewnym i moze sie popyta?? Bo wykładowca był przekonany o świetnosci tej metody...


30 maja 2006, o 17:58
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..