Wygląd pierwiastów promieniotwórczych

Physical chemistry. Dział zajmujący się zachodzącymi zjawiskami fizycznymi podczas reakcji chemicznych oraz wszelkimi innymi właściwościami fizycznymi.

Moderator: #Chemia

Wygląd pierwiastów promieniotwórczych

Postprzez Vikuserro » 9 maja 2008, o 16:21

Witam. Temat poświęcony będzie dyskusji na temat wyglądu pierwiastków promieniotwórczych. Mowa tu będzie o transuranowcach, technecie, promecie i innych. Jak wiadomo, nie łatwo takie sfotografować, i wszystko można teoretyzować. Na Wikipedii trochę znalazłem.


Najbardziej interesuje Roentgen. Jestem ciekaw, czy ten metal będzie innego koloru niż inne metale, np. zielony, różowy, pomarańczowy? Leży przecież pod złotem. Jak oszacować kolor?
Mimo, iż używam google, nie zawsze znajduje to co mam znaleźć.
Avatar użytkownika
Vikuserro
 
Posty: 139
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 21:45

Postprzez szalony » 9 maja 2008, o 16:39

Na pewno ocenisz jaki ma wygląd, zwłaszcza, że udało się otrzymać 3 atomy tego pierwiastka, które nie wyszły poza akcelerator liniowy.

Technet nie przedstawia sobą nic szczególnego:

Obrazek

Najbardziej rozpowszechniony jest jako związek - nadtechnecjan sodu, otrzymywany "na żywo" w generatorach radiochemicznych dla medycyny.
Avatar użytkownika
szalony
***
 
Posty: 1087
Dołączył(a): 27 cze 2005, o 20:29

Postprzez Kryształoman » 9 maja 2008, o 20:19

szalony napisał(a):nadtechnecjan sodu, otrzymywany "na żywo" w generatorach radiochemicznych dla medycyny.


A mnie ciekawią związki pierwiastków promieniotwórczych... Czy one się rozpadają tak jak pierwiastki w stanie wolnym ??
Obrazek

Zaszczytna ranga :
crazyuser napisał(a):Moj ulubiony user !!!
:D
Avatar użytkownika
Kryształoman
 
Posty: 266
Dołączył(a): 1 cze 2007, o 17:13

Postprzez szalony » 9 maja 2008, o 20:34

Tak - w większości małych i dużych źródeł stosuje się związki. Malutkie źródła wzorcowe mają postać krążka z pleksi z wgłębieniem. We wgłębieniu znajduje się chlorek cezu-137 / strontu-90 / kobaltu-60, itd. Na to naklejona jest folia mylarowa i drugi krążek z pleksi na którym znajduje się informacja o izotopie i data produkcji. Duże źródła szpitalne itp. na ogół mają postać walca z chlorku cezu umieszczonego w komorze z zamykanym okienkiem. Elementy czysto metaliczne spotyka się na ogół w źródłach przemysłowych. Cezu dotyczy to rzadko, gdyż jest on bardzo niskotopliwy i bardzo reaktywny.

W reaktorach PWR (w wykonaniu ruskim - WWER) na ogół spotyka się paliwo z tlenku uranu UO2, lub mieszane z tlenkiem plutonu, tzw. MOX. (mixed oxide fuel).

Na ogół tylko część jąder jest jądrami izotopu promieniotwórczego. Dla przykładu gram czystego 60-Co trzymanego dosyć blisko ciała napromieniowałby człowieka dawką o mocy 30Gy/godzinę , a 4Gy stanowi dawkę śmiertelną

W przypadku pierwiastków tak aktywnych jak np. 241-Am (ameryk nie posiada izotopu stabilnego) 1 gram metalu "sieje śmierć" prawie natychmiast.
Avatar użytkownika
szalony
***
 
Posty: 1087
Dołączył(a): 27 cze 2005, o 20:29

Postprzez Karvon » 10 maja 2008, o 00:21

Na gruncie rozważań teoretycznych można sobie zbadać jaki kolor oraz inne miałyby poszczególne transuranowce, gdyby udało się zebrać je w większych ilościach.

Z ciekawych własności pierwiastków promieniotwórczych można wymienić rozgrzewanie się tych bardziej radioaktywnych. W przypadku chlorku radu temperatura związku jest około 1 deg C wyższa niż otoczenia (w temp. pokojowej). Podobnie można stwierdzić (przez dotkniecie), że pluton jest wyraźnie cieplejszy od otoczenia. Itd., te najbardziej radioaktywne mogą nawet stopić się (pewnie też i zawrzeć) od wydzielanego ciepła :D
Quod fuimus estes
Quod sumus fos erites
Mille anni passi sunt ...

forum biologiczno-chemiczne
Karvon
***
 
Posty: 428
Dołączył(a): 30 gru 2006, o 02:36
Lokalizacja: Poznań

Postprzez szalony » 10 maja 2008, o 01:01

Zjawisko to jest wykorzystywane w praktyce w tzw. RTG (generatorach radioizotopowych - radiosiotope thermal generator). Źródło rozgrzewając się pod wpływem samoistnego rozpadu ogrzewa jeden koniec termopary, która zgodnie ze zjawiskiem Seebecka wytwarza prąd. Jest to stosowane w satelitach i nie tylko - ruscy narobili masową ilość takich generatorów wyposażonych w źródło strontowe RCHS-90. W generatorach Beta-2M pracują mniejsze źródła. Generatory te zasilały głównie bezobsługowe latarnie morskie. Plaga kradzieży złomu i niefrasobliwość sprawiła, że znane są wielokrotne przypadki rozkradania generatorów, źródła są porzucane , jedno z nich przetopiło lód i wpadło do morza, skąd je wyłowiono, jedno znaleziono na przystanku autobusowym, uszkodzone RTG walają się koło wiosek i jest do nich swobodny dostęp, itd.

Innym zjawiskiem jest tzw. Radiohalo - promieniowanie ze źródła jonizuje powietrze wokół niego powodując jego świecenie (nie mylić z promieniowaniem Czerenkowa odpowiedzialnym za niebieskie światło w reaktorze).

Na zdjęciu źródło z tlenku plutonu (do RTG) rozgrzane do czerwoności od samoistnego rozpadu : http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... pellet.jpg

Poniżej: porzucone radzieckie RTG przygotowane do przejęcia przez fińską komisję.

Obrazek

Poniżej: porzucone przez złodziei źródło 90-Sr w osłonie antyradiacyjnej wytapia dziurę w śniegu

http://www.bellona.no/imagearchive/501b ... 7576a94d31
Ostatnio edytowano 10 maja 2008, o 01:12 przez szalony, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
szalony
***
 
Posty: 1087
Dołączył(a): 27 cze 2005, o 20:29

Postprzez Karvon » 10 maja 2008, o 01:12

To ja jeszcze podam historię związaną z kradzieżą radioaktywnego złomu (moim zdaniem, jedną z ciekawszych):
http://pl.wikipedia.org/wiki/Skażenie_w_Goiânii
Quod fuimus estes
Quod sumus fos erites
Mille anni passi sunt ...

forum biologiczno-chemiczne
Karvon
***
 
Posty: 428
Dołączył(a): 30 gru 2006, o 02:36
Lokalizacja: Poznań

Postprzez szalony » 10 maja 2008, o 01:29

Jeszcze coś ode mnie: Prymitywna zbita z desek latarnia a przed nią - termoelektryczny generator radioizotopowy...

Obrazek
Avatar użytkownika
szalony
***
 
Posty: 1087
Dołączył(a): 27 cze 2005, o 20:29


Powrót do Chemia FizycznaKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość