Zjawisko to jest wykorzystywane w praktyce w tzw. RTG (generatorach radioizotopowych - radiosiotope thermal generator). Źródło rozgrzewając się pod wpływem samoistnego rozpadu ogrzewa jeden koniec termopary, która zgodnie ze zjawiskiem Seebecka wytwarza prąd. Jest to stosowane w satelitach i nie tylko - ruscy narobili masową ilość takich generatorów wyposażonych w źródło strontowe
RCHS-90. W generatorach Beta-2M pracują mniejsze źródła. Generatory te zasilały głównie bezobsługowe latarnie morskie. Plaga kradzieży złomu i niefrasobliwość sprawiła, że znane są wielokrotne przypadki rozkradania generatorów, źródła są porzucane , jedno z nich przetopiło lód i wpadło do morza, skąd je wyłowiono, jedno znaleziono na przystanku autobusowym, uszkodzone RTG walają się koło wiosek i jest do nich swobodny dostęp, itd.
Innym zjawiskiem jest tzw. Radiohalo - promieniowanie ze źródła jonizuje powietrze wokół niego powodując jego świecenie (nie mylić z promieniowaniem Czerenkowa odpowiedzialnym za niebieskie światło w reaktorze).
Na zdjęciu źródło z tlenku plutonu (do RTG) rozgrzane do czerwoności od samoistnego rozpadu :
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... pellet.jpg
Poniżej: porzucone radzieckie RTG przygotowane do przejęcia przez fińską komisję.
Poniżej: porzucone przez złodziei źródło 90-Sr w osłonie antyradiacyjnej wytapia dziurę w śniegu
http://www.bellona.no/imagearchive/501b ... 7576a94d31