Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Chloran Sodu, elektroliza NaCl, problem 
Autor Wiadomość
Post Chloran Sodu, elektroliza NaCl, problem
Przeprowadzałem elektrolizę wodnego nasyconego roztworu NaCl (sól była jodowana, o\całego roztworu było 120ml). Anoda wykonana była z graftu katoda natomiast z miedzi.
Prądu dostarczał prostownik 8V ok 1A

Po upływie około 30 minut roztwór zabarwił się na kolor niebieski bądz zielony (już niepamiętam) a anodę pokrył gąbkowaty, czerwono-brązowy osad. W związku z tym nie mogłem dalej przeprowadzać elektrolizy.

1. Może wiecie czemu tak się stało?
2. Z czego można jeszcze wykonać anody/katody

/poza tematem
co się stanie jak dodam do chloranu sodu amoniaku spożywczego?
znacie jakiś bardzo prosty sposób na otrzymywanie nadchloranów?, podobno anoda węglowa zacznie się rozkładać jeśli zaczną się tworzyć


16 mar 2005, o 21:42
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 gru 2004, o 16:29
Posty: 128
Post 
no coz... moim zdaniem powstaly chlor czesciowo zareagowal z miedziana elektroda i powstal CuCl2... to tlumaczyloby zabarwienie roztworu. a jesli chodzi o ten czerwony, gabczasty osad to nie wiem

a tak poza tym to temat chyba nie w tym dziale co trzeba :roll:


17 mar 2005, o 02:29
Zobacz profil
******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lut 2005, o 20:30
Posty: 153
Lokalizacja: Kraina Czarnego Złota
Post 
Jak dodasz chloranu sodu (NaClO3 - rozumiem, ze chodzi ci o chloran(V) sodu) do amoniaku spożywczego (NH4HCO3 - wodorowęglan amonu) to nic sie nie stanie, bo taka reakcja nie zachodzi (tak na chłopski rozum, to po prostu chloran(V) sodu pochodzi od mocnego kwasu i mocnej zasady i "nie chce mu sie" "przechodzic" do soli słabego kwasu, jakim jest H2CO3)
NaClO3 + NH4HCO3 --> NIE ZACHODZI

_________________
Obrazek


4 kwi 2005, o 15:53
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 kwi 2005, o 17:37
Posty: 202
Lokalizacja: Radom
Post 
zrób tak: przygotowujesz elektrolit tak jak dotąd, włączasz elektrolizer na pare sekund, wyjmujesz elektrody i sprzwdzasz od której śmierdzi chlorem. Jka nie śmierdzi od żadnej, to zmieniasz elektrody, tzn grafit dajesz jako katode a miedź jako anode. Powinno pomóc
PS najlepiej weż dwie elektrody gragitowe---> wkład od ołówka :)


4 kwi 2005, o 22:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 gru 2004, o 16:29
Posty: 128
Post 
w ogole nie uzywaj miedzi, a jak juz to jako katode, nie anode. a jesli chcesz otrzymywac chlor to lepszym rozwiazaniem jest HCl + KMnO4. niewiele kwasu trzeba zuzyc a duzo chloru mozna otrzymac


4 kwi 2005, o 23:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2004, o 18:46
Posty: 23
Post 
Witam
Co do otrzymywania NaClO3 z NaCl to mam pytanie.
Czy można przy przemianie Chloranu Sodu w Chloran Potasu zamiast KCl użyć KNO3 ?
Nie wiem ale chyba tak to by szło:
NaClO3+KNO3 -> KClO3+NaNO3


30 cze 2005, o 20:15
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, o 20:11
Posty: 230
Post 
Ja przeprowadzajac takie doswiadczenie powstal mi pomaranczowy osad, ktory po pewnym czasie opadlna dno.

_________________
ViValdis


30 cze 2005, o 20:18
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post 
Jakie elektrody ?

_________________
Obrazek


30 cze 2005, o 20:25
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 kwi 2005, o 17:37
Posty: 202
Lokalizacja: Radom
Post 
jak już odkopali to i ja się dopiszę:
kopa60 napisał:
Cytuj:
Po upływie około 30 minut roztwór zabarwił się na kolor niebieski bądz zielony (już niepamiętam) a anodę pokrył gąbkowaty, czerwono-brązowy osad. W związku z tym nie mogłem dalej przeprowadzać elektrolizy.

U mnie roztwór zabarwił się na kolor niebieski. Powstał też taki brunatny osad- wydaje mi się że jest to tlenek miedzi CuO - po wyschnięciu osad jest czarny
teraz prosze o wyjaśnienie : przeprowadzałem taką samą elektrolizę na elektrodach żelaznych. Powstał ciemnozielony osad( FeCl2 ?). Częśc osadu pozostawiłem do wyschnięcia- po wyschnięciu osad stał się brązowy. ( FeCl3) Czy możliwe jest żeby samoistnie Fe 2+ utleniło się do Fe3+ ? Kolejna rzecz. Do powstałego niebieskiego roztworu ( z elektrolizy na elektrodach miedzianych) dodałem tego zielonego FeCl2. Powstała ciemnozielona mieszanina. Po kilkunastu godzinach roztwór zmienił kolor na jasnozielony. Co się stało?

_________________
Obrazek


30 cze 2005, o 21:21
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post 
ethernity napisał(a):
Czy możliwe jest żeby samoistnie Fe 2+ utleniło się do Fe3+ ?


Doświadczenie:
Jakąkolwiek rozpuszczalną w wodzie sól Fe(2+) rozpuść w wodzie, Dodaj NaOH aż strąci się osad Fe(OH)2. Otrzymany osad odsącz i wysusz, zostaw na powietrzu. Zaobserwuj jakiś czas później jak łądnie zbrązowiało - utlenienie zachodzi z 2+ na 3+ :D

_________________
Obrazek


1 lip 2005, o 19:57
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 kwi 2005, o 17:37
Posty: 202
Lokalizacja: Radom
Post 
Ok, czyli wynika z tego że w wyniku elektrolizy NaCl na elktrodach żelaznych nie wydziela się chlorek żelaza tylko jego wodorotlenek?
o.r.s.- jakie jest równanie podanej przez Ciebie reakcji? I czy wiesz co mogło powstać w tej reakcji Fe(OH)2 z niebieskim roztworem powstałym w wyniku elektrolizy NaCl na elektrodach miedzianych?
Czy możliwew jest żeby zaszły takie reakcje:?
FeCl2+ 2H2O---> Fe(OH)2 +2 HCl ( hydroliza chlorku zelaza (II)
2Fe(OH)2 + 2H2O ----> 2Fe(OH)3 + H2 utlenienie Fe2+ do Fe3+
Fe(OH)3 + 3HCl ---> FeCl3 +3H2O powstanie brązowego FeCl3
wiem że być może to co napisałem jest niepoprawne, może ktos mi wytłumaczyć tę reakcję?
aha, gdy elektrolizowałem ten zielony roztwór [ mieszanina Cu(OH)2 ( chyba to był wodorotlenek miedzi- powstały z elektrolizy NaCl na elektrodach miedzianych) z zielonym r-rem powstałym z elektrolizy NaCl na el. żelaznych ( Fe(OH)2, FeCl2?) ] wydzielała się jakaś żółta substancja, rozpuszczała się w tym elektrolizowanym roztworze....Wydzielał się jakiś gaz drażniący nos...nie był to chlor... ?? ?? ?? ?? ?? ??

_________________
Obrazek


1 lip 2005, o 20:14
Zobacz profil
Post 
ja też takie coś zrobiłem :

el. Żelazne : (bez współczynników)

NaCl + H20 --> NaOH + Cl2 + H2
Fe + Cl2 --> FeCl3 + FeCl2
FeCl3 + NaOH --> Fe(OH)3 + NaCl
FeCl2 + NaOH --> Fe(OH)2 + NaCl

el. Grafitowe :

nie mam pojęcia jak to zaszło, ale bardzo mało chloru się wydzieliło, a powstały roztwór śmierdział jak woda z basenu
może :

NaOH + Cl2 --> NaClO + HCl

ale wtedy też bez sensu bo HCl wyprze ClO i powstanie mieszanina NaCl i HClO. A HClO sie używa do chlorowania basenów... dobrze kombinuję?

HCl + NaClO --> NaCl + HClO


21 lip 2005, o 08:47
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 cze 2005, o 18:43
Posty: 64
Lokalizacja: z choinki się urwałem :)
Post 
Koledzy I Koleżanki nie lepiej byłoby zastosować "diafragmę". :wink:


21 lip 2005, o 17:48
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post 
Czarny Iwan napisał(a):
A więc jak w temacie zajmiemy się dzisiaj otrzymywaniem NaClO3 stosując diafragmę.
A teraz przejdę do rzeczy:

Stosując diafragmę, nasycony roztwór NaHCO3 jako ciecz anodową (anolit), i nasycony roztwór NaCl jako ciecz katodową (katolit) uzyskuje się prawie zupełnie czysty NaClO3 nie zawierający NaCl.
Temperatura musi być utrzymywana na poziomie 60-70*C, natężenie prądu 5-10A/dcm2, napięcie 4-5V. Do anolitu dodaje się 5g NaHCO3 na 100ml roztworu w odstępach czasu, odpowiadających 14 400 kulombom (4 amperogodzinom).
Zachodzi reakcja:
NaCl + 6 NaHCO3 ----> NaClO3 + 6 CO2 + 6Na + 3 H2O
Sód ulega wtórnej reakcji.
Wydajność prądu w stosunku do utworzonego NaOH wynosi 90%, w stosunku do chloranu ok.50%.
W temperaturze niższej od 60*C tworzy się głównie NaClO


acetate napisał(a):
diafragma to inaczej przegroda :wink: ma za zadanie ograniczyc mieszanie sie elektrolitow z danej czesci elektrolizera , ale pozwala na przeplyw pradu ... Czarny Iwanie pytam z czystej ciekawosci :wink: czy podany schemat otrzymywania NaClO3 byl przez ciebie sprawdzony ? ... i z jakiego "materialu" byla wykonana ta diafragma ?


// Przeniesione... o.r.s.
PS: Iwan, po cho**** nowy temat zamiast w tym samym pisać ?

_________________
Obrazek


24 lip 2005, o 20:36
Zobacz profil
Post 
Jeśli przeprowadzić elektrolizę w dwóch naczyniach z kluczem elektrolitycznym to osadu niema i powstaje HCl oraz NaOH.Wracając do osadu, cały roztwór przesączyłem i odparowałem.To coś co powstało to NaClO?Poza tym ZAWSZĘ używam obu elektrod grafitowych.Poza tym ta
diafragma (czy jakoś tak) to może po prostu klucz elektrolityczny?U mnie t husteczka higieniczna złożona na pół.Tanio i prosto.


28 lip 2005, o 13:46
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 cze 2005, o 18:43
Posty: 64
Lokalizacja: z choinki się urwałem :)
Post 
Ta diafragma to przegroda parowata np. ceramika , skorupka jajka itp...
I nie jest to żaden KLUCZ ELEKTROLITYCZNY a chusteczkę to możesz sobie darować ponieważ celuloza się nie nadaje i chusteczki zachowaj se na później żeby czym nos wysiąkać jak będzie potrzeba :wink:
I jak napisałem trzeba utrzymywać temp. na poziomie 60-70*C
najlepiej utrzymywać temp. 65*C

Czy utrzymywałeś temp. na tym poziomie :wink:


6 sie 2005, o 00:42
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 paź 2003, o 20:31
Posty: 150
Lokalizacja: Novosybirsk
Post 
Witam

Piszę w tym temacie ponieważ o elektrolizie NaCl jest już ich kilka.
Opieram się o artykuł z vortalu " Chlorany i nadchlorany "

Interesuje mnie otrzymywanie chloranu i nadchloranu potasu metodą elektrolizy nasyconego roztworu wodnego NaCl.

Proszę o wyjaśnienie moich wątpliwości:
1.Odnośnie materiałów na anody artykuł wyczerpuje temat; z czego najlepiej zrobić katode ?
2. Powierzchnia i kształt anody ; jak to sie ma do natężenia prądu, objętości roztworu i jak to dobierać ( głównie dla elektrod platynowych)
3. Napięcia używane w czasie elektrolizy; ich wpływ na wydajność( również dla anody platynowej)


z góry dziękuję i pozdrawiam
Kempek


26 lis 2005, o 19:55
Zobacz profil
Post 
Ja przeprowadzam elektrolize na elektrodach grafitowych i przypadkiem mocowanie do elektrodzy zanużyło mi się w roztworze. Po czym powstało mi troche CuCl2 a na wierzchu powstała zawiesina ... na dodatek czarno biała, co to może być ??

Czy można jako elektrody uzyć stali nierdzewnej ?
I czy duze ma znaczenie uzycie wody destylowanej, a kranówki?


18 gru 2005, o 02:50
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 paź 2004, o 17:32
Posty: 775
Lokalizacja: Gdańsk
Post Chloran sodu,elektroliza NaCl,problem
Na elektrodach wydzielają się związki na wyższych stopniach utlenienia.Nie FeCl2 ale FeCl3.Możliwe że źle podłączyłeś doprowadzenia prądu.Poza tym woda musi być destylowana.Jeżeli śmierdziało chlorem to powierzchnia anody jest za mała.Do elektrolitycznego otrzymywania NaClO3 temp.powinna być na poziomie 80-90*C.W temp.poniżej 30*C tworzą się podchloryny.Ciecze elektrodowe w obu przypadkach muszą się ze sobą mieszać-inaczej nic z tego nie powstanie.Anoda musi być wykonana z materiału który przewodzi prąd ale jest silniejszym utleniaczem niż chlor.Takie wrunki spełnia przecież PbO2-wykonanie elektrod z tego materiału nie powinno stanowić poważnego problemu a unikniemy przykrych niespodzianek.
Te osady(katoda) to mogą być wodorotlenki metali zawartych w wodzie na.Fe(OH)2,Mg(OH)2.Jeżeli podłączyłeś odwrotnie doprowadzenia prądu to miedziana "katoda" stała się anodą i powoli reagowała z aktywnym chlorem.Powstał CuCl2.A nikt nie zabroni mu reagować z solami rozp.w H2O.

Pozdro Analityk

_________________
"Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły"
http://www.youtube.com/watch?v=tqtiIUEbiMQ


18 gru 2005, o 16:57
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lis 2005, o 12:55
Posty: 524
Lokalizacja: z daleka
Post 
Cytuj:
ale jest silniejszym utleniaczem niż chlor.Takie wrunki spełnia przecież PbO2

PbO2 nie jest silniejszym utleniaczem niż chlor tylko tego tlenku nie da się bardziej utlenić

_________________
To nowa era robi ci z mózgu szlam,
Za swoje ruchy ty odpowiadasz sam


18 gru 2005, o 17:53
Zobacz profil

Dołączył(a): 14 gru 2005, o 21:32
Posty: 114
Post 
Nie rozumiem. :( Jak mam zrobić wannę elektrolityczną z tą diafragmą ??


27 gru 2005, o 15:03
Zobacz profil

Dołączył(a): 14 gru 2005, o 21:32
Posty: 114
Post 
Nie wiem czy dobrze myślę, ale robiąc elektrolizę wodnego roztworu NaCl stosując elektody grafitowe tworzy się:
2NaCl + 2H2O = 2NaOH + Cl2 + H2
Następnie chlor reaguje z wodorotlenkiem sodu:
2NaOH + Cl2 = NaClO + H2
Tworzy się chloran(I)sodu i wodór


29 gru 2005, o 12:10
Zobacz profil
@GROŹNY WOŹNY
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2004, o 14:23
Posty: 389
Lokalizacja: CLK KGP
Post 
Ja mam takie pytanie zrobił ktoś wogóle i uzywał elektrod z PbO2 na ceramice :roll: ??
Wiem napewno, że Tweenk ale nie używał ich bo "nie zdążył" :? A ktoś inny próbował tego ??

Ja raz wykonałem a raczej próbowałem takową wykonać i wcierałem paste z PbO2 w płytke potem elektrolitycznie "odkładałem" grubszą warstwę. I dupa zbita jakaś taka ciemnoniebieska powierzchnia mi się zrobiła z, ja to nazywam tęczą, jak pod światło patrzeć :( Próbowałem tego użyć jako anody, ale ten osad mi się w roztworze redukował do pajęczynki z Pb :cry: Biegunów napewno nie pomyliłem.
No ale dzisiaj zakończyłem pierwszy etap do wyrobu drugiej elektrody mianowicie nasączanie r-rem Pb(NO3)2 i utlenianie chemiczne. Sucha płytka na najdalszych końcach ma mniej niż 80 ohm (13x nasączać, utleniać i mierzyć :wink: ) i narazie warstwa tlenku trzyma się do niej w miarę dobrze czyli można ją zdrapać ale tylko czymś ostrym. Wkrótce dalszy opis co i jak wyszło.

Czekam na opinie innych którzy to robili.

_________________
"dostałeś ostrzeżenie. trzy ostrzeżenia to ban. czytaj regulamin i używaj przeglądarki. witaj na forum"


29 gru 2005, o 17:39
Zobacz profil
@GROŹNY WOŹNY
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lip 2004, o 14:23
Posty: 389
Lokalizacja: CLK KGP
Post 
No i widze że sami klawiaturowcy w temacie poza nielicznymi wyjątkami :?

_________________
"dostałeś ostrzeżenie. trzy ostrzeżenia to ban. czytaj regulamin i używaj przeglądarki. witaj na forum"


31 gru 2005, o 20:01
Zobacz profil
Post 
Niedawno, z ciekawości, postanowiłem zrobić elektrolizę NaCl. Użyłem elektrod miedzianych, sporządziłem roztwór soli i podłączyłem do baterii 4.5 V. Zaczął mi się wydzielać jakiś gaz - wodór i 3 różne rodzaje osadów. Nie wiem, co to za związki chemiczne i właśnie prosiłbym o pomoc w ich zidentyfikowaniu. Jeden miał kolor jasnozielonkawy, drugi ciemnożółty, a trzeci to był mocny brąz. Uniwersalnym papierkiem zbadałem odczyn roztworu i okazało się, że powstała zasada - wodorotlenek sodu.

A jakbym użył elektrod węglowych to czy nie byłoby tych osadów? Bo wolałbym, żeby wydzialał się tylko Cl oraz Na, który reagowałby na NaOH.


3 lut 2006, o 22:01
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..