Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Glinu tlenek , Al2O3 
Autor Wiadomość
@ADMINISTRATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 paź 2003, o 18:57
Posty: 1246
Post Glinu tlenek , Al2O3
<center>GLINU TLENEK
Glinu tlenek
Al<sub>2</sub>O<sub>3</sub>

Obrazek</center>


- Postać: ciało stałe
- Kolor: biały
- Zapach: brak
- Gęstość: 3,94 g/cm<sup>3</sup>
- Rozpuszczalność w wodzie: &alpha; bardzo słabo rozpuszczalny; &gamma; nierozpuszczalny
- Rozpuszczalność w innych rozpuszczalnikach:
- Temperatura topnienia: &alpha; 2050°C
- Temperatura wrzenia: &alpha; 3300°C
- Temperatura rozkładu:
- Palność: niepalny
- Toksyczność:
- Higroskopijność: &alpha;-Al<sub>2</sub>O<sub>3</sub> niehigroskopijny; &beta;-Al<sub>2</sub>O<sub>3</sub> higroskopijny
- Przechowywanie: szczelnie zamknięte butle w temperaturze pokojowej.


Własne spostrzeżenia: Występuje w dwóch odmianach: &alpha;-Al<sub>2</sub>O<sub>3</sub> i &gamma;-Al<sub>2</sub>O<sub>3</sub>.
Odmiana alfa jest dużo trwalsza niż odmiana gamma i posiada dużą twardość (9 w skali Mohsna, na 10 stopniu jest diament). Nazywany często korundem. Otrzymuje się go poprzez prażenie odmiany gamma. Dobrze przewodzi ciepło, jest odporna na czynniki chemiczne, nie rozpuszcza się w kwasach oraz posiada duże ciepło tworzenia (399 kcal). Posiada strukturę romboedryczną złożoną z warstw stanowiących społy tlenku glinu. Wykorzystuje się go do celów szlifierskich, fabrykacji tygli, wkładów do pieców i innych wyrobów ogniotrwałych. Dużą ilość tlenku glinu szlifierskiego produkuje się z boksytów w piecu łukowym. Otrzymuje się odmianę gamma którą poddaje się prażeniu w celu uzyskania odmiany alfa.
Odmiana gamma, zwana elektrokorundytem posiada sieć spinelową i posiada dobre właściwości absorpcyjne. Znajduje dlatego zastosowanie w chromatografii jako środek absorpcyjny. Nierozpuszczalny w wodzie, rozpuszcza się w mocnych kwasach. Można go otrzymać powyższym sposobem lub poprzez delikatne prażenie wodorotlenku glinu. Posiada właściwości amfoteryczne. Tworzy gliniany z wodorotlenkami. Często otrzymuje się z niego glin metaliczny drogą elektrochemiczną.
//doznanie
Chciałbym dodać, że korund ma układ krystalograficzny trygonalny, gęstość 3.9 - 4.1 rysę białą i nazwę pochodzącą od kurunam (kauruntaka, koruvinda) co oznacza rubin, który stanowi częstą, czerwoną odmianę tego tlenku.
Rubin ma gęstość od 3.97 do 4.05 nazwa od łacińskiego ruber - czerwony nawiązuje do barwy minerału. Kryształy rubinu mogą być romboedryczne, tabliczkowate, bipiramidalne lub słupkowe o sześciobocznych zarysach.

Ja mam rubin w zoizycie - zoisyt - minerał z gramady krzemianów - zasadowy krzemian wapnia i glinu Ca<sub>2</sub>Al<sub>3</sub>[O(OH)/SiO<sub>4</sub>/Si<sub>2</sub>O<sub>7</sub>] układ krystalograficzny rombowy twardość od 6 do 6.5 gęstość od 3.25 do 3.36 rysa biała nazwa od australijskiego kolekcjonera minerałów Siegmunda Zoisa von Edelstina
<center>Obrazek\\</center>


Załączniki:
Komentarz: Od @doznanie
rubin_w_zoisycie_525.jpg
rubin_w_zoisycie_525.jpg [ 9.01 KiB | Przeglądane 3673 razy ]
al2o3.jpg
al2o3.jpg [ 38.46 KiB | Przeglądane 4417 razy ]

_________________
Obrazek
18 mar 2007, o 00:01
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..