Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Teoria rozpuszczalnikowa - Franklina 
Autor Wiadomość
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 maja 2006, o 12:53
Posty: 497
Lokalizacja: Pułtusk/Warszawa
Post Teoria rozpuszczalnikowa - Franklina
Szukam czaegoś więcej na temat tej teorii - na forum znalzłem jedną wzmiankę podaną przez raymunda. Google milczy w tym temacie -> same ogólniki... Ewentualnie jak ktoś by podał tytuły książek w jakich szukać[atkins z ebooków mi się nie chce sciągnąc, w bielańskim nic o tym nie ma]. Niestety było to na wykładzie na którym akurat[!] mnie nie było...

Cytuj:
Teoria rozpuszczalnikowa

Jest to teoria o raczej ogólnym znaczeniu. Została opracowana przez Franklina (1905). Teoria ta zakłada, że w wodzie oraz w innych bezwodnych rozpuszczalnikach, jak ciekły amoniak, dwutlenek siarki, fosgen itp., ma miejsce proces autojonizacji prowadzący do utworzenia się kationów i anionów:
2NH3 = NH4+ + NH2-
Wszystkie substancje, które zwiększają stężenie charakterystycznego dla danego rozpuszczalnika kationu (H3O+ w wodzie, NH+4 w skroplonym amoniaku, SO2+ w ciekłym dwutlenku siarki), są kwasami, natomiast substancje zwiększają stężenie anionu (OH-, NH-2, SO2-3 itp.) są według teorii rozpuszczalnikowej zasadami.
Teoria ta jest rozszerzeniem protonowej teorii Lowry’ego – Bronsteda na rozpuszczalniki nie zawierające protonu.


Edit// żeby nie zakładać nowego tmt
na egz. podobna ma być pytanko jaki charakter wg Franklina ma HF, KF, H2O, HClO4

wywnioskowałem że HF i HClO4 bedą kwasami 8) bo dają h3o+; h2o w nh3 powinno zwiększyć ilość nh4+; KF ? ale kurde tak to jest jak się nie było na wykładzie... :roll:

_________________
Obrazek
Noł fjuczer!


31 sty 2008, o 23:07
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, o 00:29
Posty: 703
Lokalizacja: behind enemy line
Post 
Hahaha, ja się parę minut zastanawiałem kto to jest rozpuszczalnikow :lol:


Ale niestety w atkinsie nic na ten temat nie znalazłem :?

_________________
Obrazek

Studentem jestem i nikt, kto ma wódkę, nie jest mi obcy.


31 sty 2008, o 23:38
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2007, o 17:00
Posty: 1504
Lokalizacja: SRC
Post 
Cytuj:
Teoria rozpuszczalnikowa kwasów i zasad. Nawet niewielka dysocjacja rozpuszczalnika może wpłynąć na zachowanie się rozpuszczonych w nim substancji. Według teorii rozpuszczalnikowej kwasem jest substancja, która po rozpuszczeniu wytwarza kation charakterystyczny dla rozpuszczalnika. Czyli w wodzie gdzie kationem charakterystycznym jest H3O+ wszystkie substancje wytwarzające w roztworze wodnym ten kation są kwasami. Zasady to substancje wytwarzające charakterystyczny dla danego rozpuszczalnika anion.

Cytuj:
Rozpuszczalnikowa teoria kwasów i zasad Franklina (1905 r.)

Wszystkie substancje, które zwiększają stężenie charakterystycznego dla danego rozpuszczalnika kationu (H3O+w wodzie, NH4+w skroplonym amoniaku, SO2+w ciekłym dwutlenku siarki), są kwasami, natomiast substancje zwiększające stężenie anionu (OH-, NH2-, SO32-itp. ) są według teorii rozpuszczalnikowej zasadami.

_________________
Obrazek


31 sty 2008, o 23:53
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 maja 2006, o 12:53
Posty: 497
Lokalizacja: Pułtusk/Warszawa
Post 
raymundo - to akurat znalazłem ale szukałem czegoś więcej - o wszystkich innych teoraich arrheniusa, broensteda jest dużo a tu same ogólniki :|

blizz to z Ropuszczalnikowem Ci się udało :lol:

_________________
Obrazek
Noł fjuczer!


1 lut 2008, o 00:09
Zobacz profil

Dołączył(a): 15 lis 2007, o 15:16
Posty: 23
Lokalizacja: Chojna
Post 
Tylko wiem ze w tej teorii kwasem jest substancja zwiększająca stężenie kationów a zasadą jest substancja zwiekszająca stężenie anionów

2NH3 = NH4+ (kwas) + NH2- (zasada)

Poczytaj co nieco o rozpuszczalnikach amfoterycznych :wink:


1 lut 2008, o 01:11
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24
Posty: 868
Lokalizacja: Opole
Post 
Ale tu nie ma żadnych wiekszych filozofii, te cytaty mowia chyba wszystko.. Pytanie któe zadałeś (jako potencjalne z egzaminu) jest niepełne - co bedzie kwasem co zasadą zależy właśnie od rozpuszczalnika.

HF - w wodzie kwas, w ciekłym amoniaku kwas (protonowanie NH3), w ciekłym HF zarówno kwas i zasada (jak woda w wodzie)

KF - w ciekłym HF zasada

H2O - w wodzie wiadomo, w ciekłym amoniaku kwas, w ciekłym HF kwas

HClO4 - w wodzie, amoniaku, HF - kwas

ogolnie w amoniaku kwasami będą kwasy "wodne" oraz sole amonowe, zasadami zaś amidki

w HF kwasy również "wodne", zasady - fluorowodorki

inne rozp. analagocznie


1 lut 2008, o 01:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..