Wiele dawnych technologii bazowalo na zw. Talu organicznych i nieorganicznych obecnie z racji rowoju technologii bazujemy na zw. nierozpuszczalnych upodobniających do arsenu i podobnie likwidujemy .
Toxsycznosci tlenków i ogólnie soli sa podobne jednak klasyfikował bym go pod Bar z racji zachowania lub typowy ołów lub Hg z racji intesywnosci reakcji metaloorg. ,
Metaliczny mało spotykany jedynie jako produkt radziecki ,wiele zatem soli tego ścierwa jeszcze istnieje w prostej postaci chlorkow siarczanow itp.
Niedostępny obecnie obwarowany obostrzeniami unijnymi jednak gdzieś istnieje w tym niebycie Potentat radziecki wyprodukowal go ponad 10mil. ton w swoim czasie oczywiscie dane są niepelne bo nielicza krajów europejskich wg.radzieckich stronek sama polska nabyła go w dawniej Ludowej RP ponad milion ton zrozumiały jest rynek exportowy niestety dawniej byl przyjacielski
To co zostaje u Nas jest i bedzie , a śmieszne pozbywanie sie kukułczego gniada prosi o zemstę Informuje lojajnie dla tych co niby niewiedza iz wszelkie tego typu zw. Tl objete sa nadzorem i scisła ewidencja eko.
11 lut 2008, o 02:02
szalony
***
Dołączył(a): 27 cze 2005, o 20:29 Posty: 1087
Czy tal znajduje obecnie jakieś większe zastosowanie ? Bo kryształy scyntylacyjne (Tl jest tam domieszką aktywacyjną do NaI) czy stopy tlenków nadprzewodzących to raczej mały segment z rynku, a trucie ludzi przez KGB solami talu chyba wyszło z mody.
11 lut 2008, o 02:11
$13rg1ej
@MODERATOR
Dołączył(a): 21 maja 2006, o 12:53 Posty: 497 Lokalizacja: Pułtusk/Warszawa
Eko widzę że ciągnie Cie do toksycznych metali, które okres swojej świetnosci mają za sobą...
Właściwie to do czego Tal był stosowany? I jako że siedzisz w temacie - jak są utylizowane np. związki talu? [może podobnie do tego jak się odtruwa organizm - tworząc kompleks z błękitem pruskim - o ile jest nie toksyczny dla środowiska]
Dołączył(a): 4 gru 2006, o 08:37 Posty: 611 Lokalizacja: Średniowiecze
Hehe, $13rg1ej, nie tylko eko ma ciągotki do zw. i pierwiastków toksycznych nie wiem dlaczego, ale ja także takie rzeczy lubię. Oczywiście nigdy nie pozwoliłbym sobie na zabawy z czymś takim, jeżeli nie miałbym odpowiedniego zabezpieczenia i warunków Ale sama pasja mnie pociąga do tego... ech, wątpię, żeby tal wrócił do pełnej obróbki w przemyśle...
Pozdrawiam Alchemik
_________________ ALCHEMICZNA KRUCJATA
Sapentiam, prudentiam et scientiam.
Z rtęcią reaguje dusza...
Eksperyment prowadzi do poznania. Teoria do wiedzy. Synteza tej pary - mądrością staje się w głowach najwytrwalszych.
11 lut 2008, o 08:37
eko osiem[*]
odp.
Do niczego mnie nie ciagnie temat jak temat kazdy przyszły chemik powinien zapoznać sie z teorią na kazdy temat Uwzgledniajac toxyny i sposoby neutralizacji celowo pomine wykłady.
Na studiach w zaleznosci od kierunku jest to obowiązkowe mniej lub wiecej napewno bedzie Widze że temat jest nierozwojowy szkoda Tal i sole maja bardzo ciekawa przeszlość i w tym przypadku przyszłości nie bedzie ,
Praca chemika nie ogranicza sie do pachnideł realna chemia to smierdzace syntezy niejednokrotnie wysoce toxyczne W błedzie jest ten kto liczy inaczej w chemii niema przebacz maska na twarz skafander gumowce i jechac Pachnidła i olejki eteryczne to tylko w Erze ,roznica w surowcach polega tylko na zabezbieczeniu jedne są cacy inne nie Teoretyczne gęganie nikomu jeszcze krzywdy nie zrobiło warto zatem dzielić się wiedza na ile to mozliwe ....
eko.
12 lut 2008, o 01:59
$13rg1ej
@MODERATOR
Dołączył(a): 21 maja 2006, o 12:53 Posty: 497 Lokalizacja: Pułtusk/Warszawa
Re: odp.
eko osiem napisał(a):
Do niczego mnie nie ciagnie temat jak temat
to takie stwierdzenie było - najpierw hg teraz tal już drugi raz moje stwierdzenia źle odbierasz
eko osiem napisał(a):
Praca chemika nie ogranicza sie do pachnideł realna chemia to smierdzace syntezy niejednokrotnie wysoce toxyczne W błedzie jest ten kto liczy inaczej w chemii niema przebacz maska na twarz skafander gumowce i jechac Pachnidła i olejki eteryczne to tylko w Erze ,roznica w surowcach polega tylko na zabezbieczeniu jedne są cacy inne nie Teoretyczne gęganie nikomu jeszcze krzywdy nie zrobiło warto zatem dzielić się wiedza na ile to mozliwe .... eko.
niestety - ciekawe kolorwe, przyjemne, bezpieczne syntezy to tylko na filmach
a temat jest ciekawy, tylko musisz zrobić tu monolog i opisać związki talu.
Zatem jesli uwazacie że warto go wyciagac ze śmietnika -wyciagam .
Oczywiscie postaram sie napisac ciekawie w nastepnym poscie , na ile mi własna wiedza pozwoli pozdro.
eko
13 lut 2008, o 02:12
$13rg1ej
@MODERATOR
Dołączył(a): 21 maja 2006, o 12:53 Posty: 497 Lokalizacja: Pułtusk/Warszawa
ja teraz nic konstruktywnego nie napisze bo wczraj był ostatni dzień sesjiv ale ciesze się że wyciągnąłeś z kosz ten temat bo z miłą chęcią poczytam na temat związków talu... od kiedy zacząłem się interesować chemią to w sumie Tal jako taki był dla mnie tylko mało znanym pierwiastkiem, mam nadzieje eko że opiszesz naważniejsze[najbardziej popularne w swoim czasie] związki talu...
Dołączył(a): 23 kwi 2007, o 19:57 Posty: 38 Lokalizacja: Z za winkla
Sowieci stosowali związki talu jako środki owadobójcze. Sprzedawali na targowicy takie okrągłe białe jak kreda pręciki, i ponoć w nich był ten związek. Kilka lat temu w teleekspresie podawali że ktoś się zatruł talem i właśnie pokazywali coś podobnego co miałem. Jak się potarło nim miejsce w którym chodziły mrówki to je to zabijało. Co by tam nie było to działało, bo przetestowane osobiście.
13 lut 2008, o 21:19
szalony
***
Dołączył(a): 27 cze 2005, o 20:29 Posty: 1087
Sowieci truli talem ale przede wszystkim ludzi Jedna z ich ulubionych dawniej metod, ostatnio jak widać przesiedli się na polon i inne cuda, bo na tal jest znana odtrutka. Jeśli wierzyć literaturze, związki talu nie mają smaku i zapachu, dobrze rozpuszczają się w wodzie. Wiele krajów stosowało siarczan talu jako zoocyd na mrówki, w USA zakazano w 1975 w innych podobnie lub wcześniej. Krajowy wykaz A jest przeca z 1963 i mamy tam "tal i jego związki". W Polsce miało kiedyś miejsce (w Krakowie) chyba jakoś po 2000 roku (pamiętam bodajże z Wyborczej) tajemnicze zatrucie, 17-latek trafił do szpitala gdzie po pewnym czasie toksykolog z całą pewnością potwierdził zatrucie talem, sprawa chyba skończyła się tragicznie, ostatecznego rozwiązania i orzeczeń nie znam, podejrzewano dziwny minerał który gość posiadał - warto wiedzieć, że tal ze względu na to, że organizm nie odróżnia go od potasu bardzo łatwo dostaje się przez skórę, nie mówiąc o drogach pokarmowych, miligramowe ilości mogą wywołać nieodwracalne skutki!
13 lut 2008, o 21:51
eko osiem[*]
odp.
Tal pierwiastek wysoce toxyczny o właściwościach zasadowych
w związkach jedno- i trój wartościowy najprostsze związki Talu (I) :
Czarny tlenek talu Tl2O
Wodorotlenek talu TlOH (doskonale rozpuszczalny w wodzie)
Czarny siarczek talu Tl2S
Chlorek talu TlCl (trudno rozpuszczalny w wodzie )
Bromek talu TlBr ( wysokie podobieństwo do analogicznych soli srebra)
Jodek talu TlJ ( wysokie podobieństwo do analogicznych soli srebra)
Siarczan talu Tl2SO4 (doskonale rozpuszczalny w wodzie)
Węglan talu Tl2CO3 (doskonale rozpuszczalny w wodzie
najprostsze związki Talu (III) :
Siarczan talu Tl2(SO4)3
Czarny tlenek talu Tl2O3
Wodorotlenek talu Tl(OH)3
Chlorek talu TlCl3
Związki talu (I) wykazują pewne podobieństwa do związków potasowców i srebra, sam Tal nie jest odporny na działanie czynników atmosferycznych łatwo ulega utlenieniu ,wszystkie rozpuszczalne sole talu są wysoce toxyczne podobnie jak Bar barwi płomień na zielono różnica polega na zabarwieniu soli talu bardziej szmaragdowozielono .
Minerały talu są rzadkie : lorandyt (TlAsS2) ,kruksyt ( Cu15Tl2AgSe9) zazwyczaj jest odpadem podczas prażenia rud żelazowych i cynkowych poprzez wytracanie chlorku TlCl.
Metaliczny stosowany był jako dodatek do ołowiu i srebra zwiększając odp. chemiczna tych metali w sposób znaczny .
Teraz trochę z innej beczki bardziej o jego właściwościach toxycznych ,
jak wiadomo stosowany był w przemyśle chemicznym i optycznym dawniejsze trutki na gryzonie czy mrówki zawierały małe ilości ok. ok,0,7g. Siarczanu talu (I) Tl2SO4 substancji bez smaku i zapachu / trucizny KGB/ dawniej stosowano także octan talu CH3COOTl jako środek hamujący pocenie się oraz siarczan Tl2SO4 w kremach depilacyjnych takie czasy .
Zatrucia talem mogą być przypadkowe ,samobójcze lub mordercze (brak smaku zapachu) zatrucia zawodowe zdążają się bardzo rzadko z racji ograniczenia w zastosowaniu .
Sole talu są łatwo wchłaniane przez drogi oddechowe ,przewód pokarmowy i skórę ,tal kumuluje się w organizmie zwłaszcza w wątrobie ,mózgu ,mięśniach i włosach
wydala się powoli przez nerki i częściowo przez jelita .
W moczu tal można wykryć jeszcze po 9-10 tyg. od chwili zatrucia co ma duże znaczenie dla wykrywania i leczenia zatruć, jest silna toxyną ustrojowa niszczy wątrobę i nerwy obwodowe dawka śmiertelna Tl2SO4 dla człowieka oceniana jest na 1g. objawy działania występują zwykle po pewnym okresie utajnienia który może być różny od kilku godzin do kilku dni .
Charakterystyczny dla zatruć talem jest brak wyraźnych objawów określających zatrucie w początkowym okresie po przyjęciu trucizny występują nudności silne zaparcia uczucie pragnienia i zmiany psychologiczne z objawami histerycznymi mrowienia ,bóle kończyn ,zapalenie języka powodujące obrzęk poczym rozwijają się objawy ciężkiego zapalenia wielonerwowego (zanik czucia i odruchów w kończynach dolnych ) tal powoduje tez silne uszkodzenie nerek w moczu pojawia się białko na dziąsłach pojawia się ciemny nalot .
Charakterystycznym objawem zatrucia talem jest pojawienie się czarnych złogów barwnika w korzeniach włosów dobrze widocznych pod mikroskopem ,występują one nieraz już w pierwszych dniach od chwili zatrucia ,w drugim tygodniu następuje wypadanie włosów które stopniowo nasila się i w 3 tygodniu następuje całkowite wyłysienie skory głowy .
Wypadaniu ulegają również wszystkie włosy te pod pachami na klacie i te zwane łonowymi,
na paznokciach pojawiają się także charakterystyczne zmiany w postaci białych plam .
Przebieg zatrucia zależy od czasu, jaki upłynął od chwili przyjęcia trucizny do rozpoczęcia leczenia i wrażliwości indywidualnej organizmu ,zwykle przyczyna zgonu przy silnych zatruciach jest porażenie oddechu i zapaść sercowo-naczyniowa
Leczenie w przypadku zatruć solami talu jest ciężkie ,natychmiastowe wymioty celem pozbycia się toxyny jeśli trafiła ona droga pokarmową ,podawanie jodku potasu który tworzy trudno rozpuszczalny jodek talu ,oczywiście dożylnie tiosiarczan sodu ,podawanie białka jest błędem tak jak podawanie BAL-u jony talu nie wytrącają substancji białkowych.
Korzystne okazało się podawanie aminokwasów siarkowych cysteiny i metioniny, objawowo stosuje się kofeinę, witaminę B1,olej rycynowy i tiosiarczan sodu .
Ditizon przyśpiesza wydalenie się talu z przewodu pokarmowego oraz zapobiega wtórnemu jego wchłanianiu .
Reasumując tal jest nadzwyczaj toxycznym pierwiastkiem wszelkie prace należy robić zachowując maxymalne BHP, obecnie mało stosowany z uwagi na jego toxyczność co nie eliminuje go z obiegu jest był i będzie ważne wiedzieć jak się zachować.
Pozdrawiam
eko.
14 lut 2008, o 01:57
NVX
PROFESJONAŁ
Dołączył(a): 27 lip 2004, o 22:00 Posty: 755 Lokalizacja: From beyond
Ja jeszcze dorzucę ciekawostkę, że malonian talu i mrówczan talu jest stosowany do sporządzania tzw cieczy de Clerici wykorzystywanej w badaniach gemmologicznych do wyznaczania gęstości właściwej kamieni szlachetnych.
_________________ Podczas stosunku do rzeczywistości mam problemy z erekcją
15 lut 2008, o 22:12
krystofer
Dołączył(a): 27 lip 2007, o 20:43 Posty: 177
a w jakims leku na łysienie z serri mercurius dagomed jest thallium sulfuricum.
16 lut 2008, o 20:27
$13rg1ej
@MODERATOR
Dołączył(a): 21 maja 2006, o 12:53 Posty: 497 Lokalizacja: Pułtusk/Warszawa
Ubuntu napisał(a):
a w jakims leku na łysienie z serri mercurius dagomed jest thallium sulfuricum.
eko osiem napisał(a):
Wypadaniu ulegają również wszystkie włosy te pod pachami na klacie i te zwane łonowymi
hmm, wiki en też mówi o wypadaniu włosó... no nie wiem jak to działa
Rozpadają sie korzenie włosowe prawdopodobnie tal hamuje procesy enzymatyczne i wiąże sie z grupami sulfhydrylowymi komórek ustroju,
badania Thyressona z izotopem 204Tl wykazały jego odkladanie się w korzeniach włosowych i wywoływanie zaburzeń w tworzeniu kreatyniny.
Schurmeyer oraz inni autorzy opisuja uszkodzenia toxyczne watroby po zatruciach talem, Złotarow coś pisał o ochronnym i leczniczym działaniu selenianu sodowego przy zatruciach talem co potwierdzaja badania Rusieckiego i Brzezinskiego niestety na szczurach .
Smierć od zwiazków talu jest bolesna i długa sole talu zbyt latwo sa wchłanialne przez drogi oddechowe i skóre dlatego warto czytać teorie Tal kiedyś bardziej był powszechny w przyrodzie obecnie w minimalnych ilosciach znajduje sie zarówno w organizmach zwierzecych, iak i roślinnych .
Geilmann i wspołpracownicy oznaczali zawartosc talu u ludzi ,zwierzat i roslin które w czasie swego rozwoju nie stykały sie z talem wykryte ilosci w nanogramach wynosiły w 1g.:
we włosach do 60ng.,
w paznokciach 70ng.
rosliny zawierające chlorofil np. kapusta 125ng
szczypiorek 75ng.
inne obliczenia takie jak np. chleb do 1ng.
Używane dawniej wszelkie srodki ochrony roslin lub insekcydy czy zaprawy nasienne od lat 70-tych nie sa stosowane ,używanie soli talu w chemii gospodarczej dawno juz zostało zakazane z uwagi na toxycznosc .
Jedynie co nam grozi to nielegalne wysypiska i mogielniki z 70-tych lat gdzie tego typu zw. jest nadal zbyt dużo
Motto- nowalijek wiosennych nie jemy za dużo hee hee pozdro.
eko
17 lut 2008, o 03:07
greg
Dołączył(a): 23 kwi 2007, o 19:57 Posty: 38 Lokalizacja: Z za winkla
cyt. "Złotarow coś pisał o ochronnym i leczniczym działaniu selenianu sodowego"
Widzę tu pewną niekonsekwencję co do leczenia zatruć wywołanych talem, a to dla tego że wymieniony selenian sodu też jest toksyczny jak zresztą inne seleniany. Nie dość że wymieniona sól jest b. szkodliwa to na domiar złego ma tendencję do kumulowania sie w tkankach organizmu podobnie jak tal. Nie podważam tu pewnie wieloletnich badań wymienionego autora, tylko stwierdzam fakt leczenia zatrucia trucizną, co wydaje się trochę dziwne.
17 lut 2008, o 12:21
$13rg1ej
@MODERATOR
Dołączył(a): 21 maja 2006, o 12:53 Posty: 497 Lokalizacja: Pułtusk/Warszawa
a w jakims leku na łysienie z serri mercurius dagomed jest thallium sulfuricum.
Jest w dagomedzie na łysienie napewno według starej zasady tzw. "homeopatii", w czasach raczkującej medycyny (Hipokrates) uważano, że niewielka dawka trucizny wywołuje objawy obronne hamuje chorobę, w tym dagomedzie siarczan talawy jest na pewno w ilości mniejszej niż w szczypiorku, wiadomo że to i tak nie działa
Autora kiedyś tam czytałem w oryginale , dostepu do stronki nie posiadam aczkolwiek jest ciekawa może jest szansa u CU Ale miło ze sprawdziłes" $13rg1ej " teoria jest nadzywyczaj prosta od tego sa badania naukowe i opisy prac w tej dziedzinie , napewno mam prace na ten temat niestety w wydaniu czeskim w formie ksero
eko.
30 mar 2008, o 02:32
eko osiem[*]
odp.
Prace są w trakcie tłumaczenia na Polski może coś dodam do tematu , prace są raczej z histopatologi dużo medycznych formułek i zagadnień w temacie toksykologii , dane raczej medyczne przydatne w określeniu patologicznym prowadzenia sekcji ciała dla uzyskania dowodu zgonu pod wzgl. soli Talu niestety opracowania bardzo specjalistycznie medyczne Jednak firmowane znanymi nazwiskami co powoduje uwiarygodnienie autora prac publikowanych pzdr.
eko
Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 1 gość
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków Nie możesz odpowiadać w wątkach Nie możesz edytować swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz dodawać załączników