Dołączył(a): 12 gru 2005, o 22:33 Posty: 608 Lokalizacja: Poznań
Addycja chlorowcowodoru do wiązania podwójnego
We wszystkich podręcznikach chemii organicznej jest napisane, że alkeny ulegają tej reakcji. Ale nie doszukałem się zbyt wielu praktycznych wskazówek jak przeprowadzić taka reakcję. Weźmy na przykład HBr i etylen, albo styren (łatwiej, bo jest ciekły). Jak zmusić je do przereagowania? Czy muszę stosować jakieś katalizatory, w jakiej postaci ma być HBr (znalazłem gdzieś, że stosuje sie 40% r-r w kwasie octowym)? Grzać to, chłodzić, a może wszystko ma być pod ciśnieniem ? Proszę o konkretne informacje na temat warunków prowadzenia tego procesu, i ewentualnie jakieś sensowne odnośniki literaturowe.
_________________ Chemik nie upija się, tylko zwiększa labilność konformacyjną.
A poza tym wszystko jest dla ludzi... z głową!
3 paź 2008, o 21:32
Marek
*
Dołączył(a): 4 wrz 2004, o 09:40 Posty: 115 Lokalizacja: dworzec centralny Warszawa
Reaktywność halogenowodorów zmniejsza się w szeregu HI>HBr>HCl. Niestety reakcję należy prowadzić w środowisku bezwodnym, powoli przepuszczając gazowy chlorowodór lub bromowodór przez ciekły styren. Reakcja jest egzotermiczna, wskazane jest ją prowadzić w niższych temperaturach od 6 do 12 godzin.
_________________ la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków Nie możesz odpowiadać w wątkach Nie możesz edytować swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz dodawać załączników