Czym dokładnie jest ten proces. Czy tlen przechodząc na niży stopień utlenienia wydziela energię i skąd ona się bierze? Jak by ktoś mi to ze szczegółami wytłumaczył byłbym wdzięczny, nigdzie nie mogę o tym znaleźć.
no dzięki definicja z wiki jest na poziomie gimnazjalnym, ale moje pytanie brzmiało skąd bierze się ta energia i na czym to polega tak bardziej chemicznie, bo to, że następuje wymiana elektronów między ulteniaczem i reduktorem to ja wiem.
2 gru 2008, o 22:21
chemik10
Nauczyciel
Dołączył(a): 30 gru 2007, o 21:59 Posty: 963 Lokalizacja: Katowice
Energia potencjalna wiązań O-H i O-C (O=C) jest mniejsza niż wiązań O-O (O=O) i C-H, tak w największym uproszczeniu.
Zatem energia otrzymanych cząsteczek CO2 i H2O jest mniejsza niż energia jaką posiadały cząsteczki węglowodorów. Ta energia ucieka w postaci ciepła.
De facto spalanie to reakcja wolnorodnikowa pomiędzy tlenem, a związkiem typu węglowodoru czy podobnego, ulegającego spaleniu. Pod wpływem iskry/płomienia powstają wolne rodniki, np. atomowy tlen, które reagują dalej z innymi cząsteczkami, tworząc kolejne rodniki (reakcja łańcuchowa).
_________________ <wyk> Państwo się nie martwią że brakuje miejsc, tylko wykład wszyscy mają w jednej sali, konkurs będziecie pisać w warunkach normalnych.
<g>Wolałbym w standardowych, kurtkę zostawiłem w szatni.
2 gru 2008, o 22:31
kaczka03
Dołączył(a): 2 gru 2008, o 15:53 Posty: 4
a od czego tak właściwie zależy energia potencjalna wiązań??
3 gru 2008, o 11:55
analityk
@MODERATOR
Dołączył(a): 6 paź 2004, o 17:32 Posty: 775 Lokalizacja: Gdańsk
od tego z jakim rodzajem wiązania mamy do czynienia.proces spalania to zawsze wymiana elektronu.a jego energia jest zależna od tego gdzie się znajduje,na której powłoce,jakiego typu tworzy wiązanie.tlen pobiera elektrony w takim razie w jonie O(2-) są one bardzo mocno związane.związki które dostarczają elektronów muszą w takim razie trzymać je słabiej niż tlen.wtedy ta różnica energii zostaje przekazana do otoczenia np. jako ciepło.porównaj jakie energie sieci krystalicznej mają związki jonowe np. tlenki oraz CO2 i H2O z tym parametrem dla związków które są typowymi reduktorami np.węgiel,wodór,węglowodory,metale.To jaka jest zgromadzona energia w wiązaniach opisuje standardowa molowa entalpia tworzenia.odsyłam do tablic chemicznych.na jej podstawie można określić czy dana reakcja jest egzo czy endoenergetczna i efekt energetyczny reakcji.wzory na obliczanie są nieco skomplikowane ale tylko na pozór,takie trudne to to nie jest.
Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 4 gości
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków Nie możesz odpowiadać w wątkach Nie możesz edytować swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz dodawać załączników