Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Czemu Al + HCl jest czarne? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 16 gru 2008, o 23:40
Posty: 3
Lokalizacja: Łódź
Post Czemu Al + HCl jest czarne?
Witam Was wszystkich. mam do Was pytanie.
Mamy krążek wykonany z Glinu ew. Aluminium. Kapiemy na niego HCl i powinna zachodzić reakcja:
Kod:
Al + 3HCl --> AlCl3 + 3/2 H2

Jednak w praktyce powierzchnia jest czarna. Próba wyjaśnienia, ze to zanieczyszczenia odpada tak samo jak teoria o rozwiniętej powierzchni :D , wykładowca sam nie wie, ale razem może coś wymyślimy :D


16 gru 2008, o 23:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 gru 2008, o 21:32
Posty: 284
Lokalizacja: Tiutiurlistan
Post 
To znaczy? Czarna była już wcześniej, czy taka się stała w wyniku tej reakcji? Bo jeśli już taka była, to najprawdopodobniej powierzchnia była w wyniku oksydowania pokryta szczelną warstwą tlenku glinu, Al2O3. Ten tlenek ma to do siebie, że jest raczej mało reaktywny, zwłaszcza w odmianie alfa.


17 gru 2008, o 00:35
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 gru 2006, o 08:37
Posty: 611
Lokalizacja: Średniowiecze
Post 
Sugerowałbym się dużą domieszką węgla... jak roztwarzam stal i inne żelazopochodne :wink: to też mam pełno węgla w postaci zawiesiny. Co do glinu to możliwe, że nie jest to czysty Al, tylko jakiś domieszkowany. Zróbcie może jakieś dokładniejsze analizy i powinno się wsio wyjaśnić.

Pozdrawiam Alchemik

_________________
ALCHEMICZNA KRUCJATA
Sapentiam, prudentiam et scientiam.
Z rtęcią reaguje dusza...

Obrazek

Eksperyment prowadzi do poznania. Teoria do wiedzy. Synteza tej pary - mądrością staje się w głowach najwytrwalszych.


17 gru 2008, o 09:36
Zobacz profil
*****

Dołączył(a): 9 mar 2006, o 13:13
Posty: 234
Lokalizacja: Wrocław
Post 
Sugerowałbym raczej, że może to silnie rozwinięta powierzchnia powoduje pochłanianie i rozpraszanie światła podobnie jak czerń platynowa


17 gru 2008, o 11:07
Zobacz profil
Nauczyciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2007, o 21:59
Posty: 963
Lokalizacja: Katowice
Post 
Ja roztwarzałem widelec ze stopu glinu w 20% NaOH i po przereagowaniu został czarny nalot, który łatwo dał się zetrzeć - stawiałbym też na węgiel, ewentualnie inny metal (nie Zn) w postaci bardzo drobnego proszku.

_________________
<wyk> Państwo się nie martwią że brakuje miejsc, tylko wykład wszyscy mają w jednej sali, konkurs będziecie pisać w warunkach normalnych.
<g>Wolałbym w standardowych, kurtkę zostawiłem w szatni.


17 gru 2008, o 16:21
Zobacz profil

Dołączył(a): 16 gru 2008, o 23:40
Posty: 3
Lokalizacja: Łódź
Post 
Przed reakcja powierzchnia została dokładnie przetarta papierem ściernym. Ja od razu zaproponowałem propozycję z rozwinięta powierzchnią, a po jej odrzuceniu wersję z zanieczyszczeniami :) Niestety pani wykonująca pokaz odrzuciła tą wersję też :/ Do laboratorium mam wejście dopiero w Sobotę.


17 gru 2008, o 16:39
Zobacz profil
*

Dołączył(a): 14 sty 2009, o 19:45
Posty: 492
Lokalizacja: Zgierz
Post 
Jeśli chodzi o reakcję Al z HCl, to ja roztwarzając glin (konkretnie folię aluminiową), nie miałem aż takiej sytuacji. Powstała wtedy tylko szarawa piana. Wiem, że folia Al nie jest w 100% czysta - zawiera kilka procent domieszek innych substancji (ten temat przewijał się gdzieś na forum). Tamten krążek z glinu, też pewnie nie był w 100% czysty. Miał pewnie jakieś zastosowanie techniczne i musiał być odpowiednio spreparowany innymi substancjami. Jeżeli chcesz mieć glin wysokiej czystości, to możesz używać drutów Al z przewodów elektrycznych. Metal ma tam wysoką czystość, żeby nie powodował nadmiernego oporu i strat w przesyle energii. Korzystając z tematu chciałbym jeszcze dodać, że roztwarzając Al (konkretnie stare polskie 1 zł) w H2SO4, otrzymałem szarawą pianę. Ale tej informacji nie jestem do końca pewien, ponieważ było to dość dawno. Ale kojarzy mi się, że tak właśnie było. Nie chcę też mieszać ;)
1 zł są czystości powyżej 99,5% z tego co pamiętam.


14 sty 2009, o 21:15
Zobacz profil

Dołączył(a): 16 gru 2008, o 23:40
Posty: 3
Lokalizacja: Łódź
Post 
Prowadząca przyjęła pracę w której napisałem, że to były dodatki do aluminium, takie jak np. Mangan które poprawiają jakość stopu :)

Dzięki za pomoc :D


14 sty 2009, o 21:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..