Słowem wstępu.
Hormon to substancja biologicznie czynna, wydzielana w malych ilościach przez odpowiednie struktury organizmu, wpływająca na funkcjonowanie innych jego elementów. (Najfajniejsze jest to że w niektórych przypadkach nawet nie wiadomo co uznać za hormon a co nie

)
Ze wzgledu na miejsce prdukcji możemy wyróżnić:

hormony gruczowłow (jak nie trudno sie domyśleć) powstają w gruczołach dokrewnych i rozprowadzane są przez krew, więc docierają do każdej komórki ciała. Gruczoły wydzielające hormony: przysadka, szyszynka, tarczyca, przytarczyce, grasica, nadnercza, trzustka, jądra/janiki.

hormony tkankowe wydzielane są przez narządy spełniające obok funkcji wydzielniczej inne istotne role; hormony te mają ograniczony zasięg działania np hormony wydzielane przez ukł. pokarmowy wpływają tylko na jego funkcjonowanie. Główne hormony tkankowe to: prostaglandyny, histamina i serotonina, renina, angiotensyna, gastryny sekretyny i cholecystokininy.
Ze względu na budowę (czyli to co nas interesuje najbardziej

):

h. białkowe zbudowane z aminokwasów lub ich pochodnych (taką budowę ma większość hormonów); nie są transportowane przez błonę komórkową i dlatego wymagają obecności receptorów na powierzchni komórki. Powstanie kompleksu hormon-receptor uaktywnia nieaktywny enzym, a ten z kolei zmienia metabolizm komórki.

h. sterydowe (steroidowe)- pochodne cholesterolu, należą do nich h. płciowe i h. kory nadnerczy (tzw. kortykoidy- nimi mamy się zająć

); łatwo przenikają przez błonę komórkową i we wnętrzu łączą się z odpowiednim receptorem. Efektem powstania kompleksu hormon-receptor jest uaktywnienie konkretnych genów i powstanie nowych białek, często o charakterze enzymatycznym, a te zmieniają metabolizm komórki.
To chyba tyle jeśli chodzi o ogólniki.
A teraz cytat który po prostu muszę wstawić (z pewnego katechizmu):