Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Hormony- toksykologia medyczna 
Autor Wiadomość
Post Hormony- toksykologia medyczna
Badania ostatnich lat nad właściwościami rożnych hormonów i ich zakresem leczniczego stosowania poczyniły znaczne postępy, poznano dokładnie nie tylko budowę chemiczną prawie wszystkich hormonów i sposoby ich otrzymywania w stanie chemicznie czystym ,ale również opracowano dla wielu metody syntezy częściowej lub całkowitej oraz uzyskano wiele nowych pochodnych oznaczających się niekiedy znacznie silniejszym działaniem w porównaniu z hormonami naturalnymi.
Hormony, jak wiadomo szczególnie niektóre z nich, odznaczają się wielka toksycznością i wprowadzenie do ustroju w większych dawkach mogą stanowić niebezpieczeństwo dla życia !!
pod wzgl. toksykologicznym szczególnej uwagi wymagają hormony sterydowe w związku z ich silnym działaniem na organizm i skutki trudne do osunięcia w tym celu powstał ten temat .
Temat rzeka wiem, jednak zawsze warto poczytać dobry temat nim sięgniemy po dopalę bez podstawowej wiedzy za radą kolegi z siłowni !!
oczekuję czystego tematu dotyczącego hormonów pod wzgl. toksykologii,
tabletki lub żele dowcipne pominiemy bo od tego są inne fora bardziej obeznane z racji wypowiedzi userek na temat stosowania :wink:
Temat dotyczy toksykologii i metabolizmu oraz wpływu na ustrój stosowanych w medycynie hormonów i skutków ubocznych stosowanej terapii hormonalnej , to nie body building to forum chemiczne tutaj uświadamiamy czym są hormony w gospodarce ustrojowej człowieka i jakie niesie skutki nadużywanie tego typu preparatów .
proszę o posty na temat
pzdr.
eko


21 cze 2009, o 02:09
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lut 2008, o 14:59
Posty: 14
Post 
A może coś konkretniej? jakieś wybrane hormony? bo tak pisać o wszystkich to niezły elaborat powstanie. Wystarczy wziąć pod uwagę że hormony są stosowane od wysypki na skórze (działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe) aż po kurację zmiany płci...


21 cze 2009, o 11:28
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lis 2005, o 12:55
Posty: 524
Lokalizacja: z daleka
Post 
Antykoncepcja hormonalna jest niezgodna z postanowieniami episkopatu i jest trucizną dla duszy :lol:

Co do steroidów to nie wiem jak z ostrą toksycznością, ale znam kilka przypadków z bliskiego otoczenia jak potrafią "rozregulować" organizm.
Deksametazon - krople do oczu DEXAMYTREX - po kilku tygodniach stosowania pogarszają akomodację oka i widzenie na odległość.
Prednizon - tabletki ENCORTON - dawek ani okresu stosowana niestety nie pamiętam, ale były stosowane u 80 letniej osoby w leczeniu półpaśca nerwu wzrokowego. Rozregulowane zostało ciśnienie, krzepliwość krwi, zatrzymywanie wody w organiźmie. Trudno powiedzieć co było sprawą leku a co wieku czy wirusa, ale problemy zaczęły się po terapii.

_________________
To nowa era robi ci z mózgu szlam,
Za swoje ruchy ty odpowiadasz sam


22 cze 2009, o 00:22
Zobacz profil
Post odp.
Trucizną dla duszy jest beznadziejne pitolenie brak wolnego wyboru i stanowienia o własnym losie, episkopat jest dla mnie pojęciem zupełnie obcym !! nie jest to tematem przewodnim tego topicu.

Hormony , jak wiadomo szczególnie niektóre z nich ,odznaczają się wielką toksycznością i wprowadzenie do ustroju w większych dawkach może stanowić nieodwracalne w skutkach powikłania lub niebezpieczeństwo dla życia /adrenalina,insulina/ inne znów stosowane nieodpowiednio w ciągu dłuższego czasu ,mogą wywoływać rozkojarzenie czynności poszczególnych narządów i układów powodując nadczynność.
Pod względem toksykologicznym na szczególna uwagę zasługują przede wszystkim hormony sterydowe /ACTH/insulina i tyroksyna ,obecnie powszechnie stosowane w związku z ich silnym działaniem bardzo często dają one objawy ,niekiedy trudne do osunięcia.
Temat ograniczymy do Hormonów kory nadnerczy , wprowadzając wydzielanie hormonów nadnerczy regulowane jest przez hormon polipeptydowy przedniego palta przysadki mózgowej ACTH/hormon adrenokortykotropowy/ .
Hormony kory nadnerczy wykazują wielokierunkowe działanie, podzielić je można zasadniczo na 2 grupy :

Minerałosterydy wpływające głownie na przemianę sodowo-potasową i wodna w ustroju ,
Glikosterydy wpływające na przemianę białek ,węglowodanów i tłuszczów.
W warunkach fizjologicznych w korze nadnerczy tworzą się ponadto w małych ilościach hormony płciowe męskie i nieznaczne ilości hormonów żeńskich.
Opisując różnice miedzy Minerałosterydami i Glikosterydami wyprodukowanymi przez korę nadnerczy otrzymywanymi obecnie na drodze syntezy chemicznej Glikokortykosterydy różnią się od Mineralokortykosterydow obecnością grupy hydroksylowej przy C17 , co ma rowież zasadnicze znaczenie dla ich działania biologicznego

Chętnie pociągnę temat opisując toksykologiczne dany Hormon podpierając się publikacjami poprzez znane prace naukowe, jednak preferuje wprowadzenie w temat w następnym poście jeśli jest zainteresowanie tematem
pozdrawiam
eko


22 cze 2009, o 01:52
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lut 2008, o 14:59
Posty: 14
Post 
Słowem wstępu.
Hormon to substancja biologicznie czynna, wydzielana w malych ilościach przez odpowiednie struktury organizmu, wpływająca na funkcjonowanie innych jego elementów. (Najfajniejsze jest to że w niektórych przypadkach nawet nie wiadomo co uznać za hormon a co nie :D )

Ze wzgledu na miejsce prdukcji możemy wyróżnić:
:arrow: hormony gruczowłow (jak nie trudno sie domyśleć) powstają w gruczołach dokrewnych i rozprowadzane są przez krew, więc docierają do każdej komórki ciała. Gruczoły wydzielające hormony: przysadka, szyszynka, tarczyca, przytarczyce, grasica, nadnercza, trzustka, jądra/janiki.

:arrow: hormony tkankowe wydzielane są przez narządy spełniające obok funkcji wydzielniczej inne istotne role; hormony te mają ograniczony zasięg działania np hormony wydzielane przez ukł. pokarmowy wpływają tylko na jego funkcjonowanie. Główne hormony tkankowe to: prostaglandyny, histamina i serotonina, renina, angiotensyna, gastryny sekretyny i cholecystokininy.

Ze względu na budowę (czyli to co nas interesuje najbardziej :D ):
:arrow: h. białkowe zbudowane z aminokwasów lub ich pochodnych (taką budowę ma większość hormonów); nie są transportowane przez błonę komórkową i dlatego wymagają obecności receptorów na powierzchni komórki. Powstanie kompleksu hormon-receptor uaktywnia nieaktywny enzym, a ten z kolei zmienia metabolizm komórki.

:arrow: h. sterydowe (steroidowe)- pochodne cholesterolu, należą do nich h. płciowe i h. kory nadnerczy (tzw. kortykoidy- nimi mamy się zająć :D); łatwo przenikają przez błonę komórkową i we wnętrzu łączą się z odpowiednim receptorem. Efektem powstania kompleksu hormon-receptor jest uaktywnienie konkretnych genów i powstanie nowych białek, często o charakterze enzymatycznym, a te zmieniają metabolizm komórki.

To chyba tyle jeśli chodzi o ogólniki.

A teraz cytat który po prostu muszę wstawić (z pewnego katechizmu):
Cytuj:
Istnieją medyczne dowody na potwierdzenie faktu, że rytm rocka jest sprzeczny z naturalnym rytmem ciała. Drgania gitary basowej o niskiej częstotliwości, oraz napędzające rytm bębny mają bezpośredni wpływ na gruczoł przysadki mózgowej, wytwarzającej hormon sterujący popędem płciowym. Kiedy na koncertach rockowych lub w dyskotekach dochodzi jeszcze manipulacja efektami świetlnymi - następuje zerwanie wszystkich więzi moralnych. Człowiek traci zdolność oceny i mimo woli narażony jest na wszelkie wpływy. Nie ma więc przesady w stwierdzeniu, że muzyka rockowa połączona z efektami świetlnymi powoduje "pogwałcenie świadomości". Obok czysto technicznego wpływu tej muzyki na słuchacza, niestety wielu twórców i całe zespoły reprezentują często światopogląd niezgodny z nauką Jezusa.


22 cze 2009, o 10:24
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2006, o 00:29
Posty: 703
Lokalizacja: behind enemy line
Post 
Jako, mam nadzieję, przyszłego farmaceutę temat mnie bardzo zainteresował i chętnie podzielę się swoją małą co prawda wiedzą na ten temat. Nie dalej jak pół roku temu miałem egzamin z patofizjologii, niestety próżno tam szukać czegokolwiek o metabolizmie czy toksykologii samych hormonów.

Aktualnie nie mam zbytnio czasu przez sesję i praktykę wakacyjną więc teraz nic nie napiszę. Na gorąco jedna uwaga. Insulina nie jest hormonem sterydowym tylko peptydowym. Aktualnie istnieje wiele biofarmaceutyków, analogów insuliny o zrekombinowanej sekwencji aminokwasów dzięki czemu nowo powstała insulina (np Humalog) ma dłuższe, szybsze działanie hipoglikemiczne.

Jako że przygotowuję się do egzaminu z farmakognozji mogę podać jako ciekawostkę, że oleogumożywice z drzewa mirrowego zawierają guggulsterony, które chyba wpływają na zwiększenie wydzielania hormonów tarczycy. Powoduje to między innymi zwiększenie metabolizmu i szybsze chudnięcie. Muszę jednak to dokładnie sprawdzić żeby nie wprowadzać w błąd.

_________________
Obrazek

Studentem jestem i nikt, kto ma wódkę, nie jest mi obcy.


24 cze 2009, o 00:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2008, o 20:55
Posty: 188
Lokalizacja: Bydgoszcz
Post 
A że się składa że również przygotowuję się do egzaminu z gnozji, to w ramach ciekawostki uzupełnię że wyciągi z żeń szenia Panax ginseng zawierające saponozydy (głwonie giinsenozydy) również wpływają na czynność wszystkich narządów wewnętrznych - w tym wydzielających hormony (kora nadnerczy, gruczoł tarczycowy, przysadka mózgowa).

A preparaty z morszczyna Fucus vesiculosis zawierające jod, wpływają na zwiększenie wydzielania hormonów tyroksyny i trójjodotyroniny i również przyspieszają metabolizm;)

blizz jaki Ty mądry z chemii leków :P


24 cze 2009, o 13:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..