nie jestem specjalistą w tym zakresie, ale tak mniej-wiecej Ci powiem, na przykładzie badania aktywnosci przeciwbólowej substancj:
na początek wykonuje się doświadczenia na małych zwierzach, najczęsciej myszach lub szczurach, tej samej rasy, płci i w tym samym wieku, hodowanych w tych samych warunkach, ściśle okreslonych.
wybiera sie następnie metodę wytwarzania bólu, np. gorącą płytę, na którą zwierzak stawia łapkę, albo substancje wzorcową, co do której jest wiadome, jaka dawka powoduje efekt bólowy. Związek ten podaje sie w postaci roztworu o scisle okreslonym stężeniu, najczęściej dozylnie, ale moze byc też doustnie.
Wybiera sie substancję wzorcowa przeciwbólową, o znanym działaniu oraz substancje badane, tzn bada sie ich skuteczność
Po wywołaniu bólu u grupy zwierząt podaje się części zwierząt roztwór wzorcowej substancji przeciwbólowej, a części roztwór badanego związku potencjalnie przeciwbólowego.
Porównuje sie skutecznośc obu substancji, tzn. obserwuje sie zachowanie zwierzat po podaniu roztworu, albo np, zanik zaczerwienienia, albo bada sie stężenie rówznych substancji produkowanych przez organizm, poniewaz np. podczas powstania stanu zapalnego wywołanego podaniem okreslonej substancji xxx organizm produkuje jakies związki w okreslonym stężeniu. I stwierdza się, że podanie takiej samej ilości 3-metylofentanylu co morfiny powoduje 1000-krotnie mniejszą produkcje tych substancji powstajacych w czasie stanu zapalnego.