To pisz, że chodzi Ci o rozdział kationów z poszczególnych grup
To tak - IV grupa (po oddzieleniu kationów grup I-III):
Rozpuszczasz węglany w kwasie octowym.
Bar wytrąca się w postaci chromianu(VI) w środowisku kwasu octowego (po zakwaszeniu węglanów). Po oddzieleniu baru strącasz ponownie węglany (węglan amonu) i oddzielasz osad od r-ru. Potem przemyte osady rozpuszczasz w kwasie octowym i dodajesz do części próbki wody gipsowej (nasycony r-r CaSO4) - lekkie zmętnienie pojawiające się po chwili oznacza obecność strontu. Jeśli obecny jest stront, dodajesz do całości r-ru nadmiar siarczanu amonu i oddzielasz wydzielone siarczany. Przesącz da osad ze szczawianem amonu, jeśli w próbce był wapń.
V grupa(po oddzieleniu kationów grup I-IV):
Odpędzić sole amonowe (wyprażenie) i pozostałość rozpuścić w wodzie. Jeśli powstanie biały osad z (NH4)2HPO4 w środowisku amoniakalnym, mamy magnez.
Tak samo przygotowany r-r jak poprzednio, zadać tetrafenyloboranem sodu - powstaje biały osad w obecności K+. Octan uranylu i magnezu (bądź cynku) strąci żółty krystaliczny osad w obecności sodu, jeśli potasu nie było zbyt dużo, a sodu zbyt mało. Sód wykryjemy też płomieniowo - żółty kolor płomienia. Patrząc na płomień przez szkło kobaltowe (niebieskie) możemy wykryć potas obok sodu - zobaczymy fiołkowy kolor.
Obecność kationu amonowego stwierdza się badając pierwotną próbkę w taki sposób, że alkalizuje się ją r-rem NaOH i podgrzewa - amoniak można wykryć węchem lub zwilżonym papierkiem pH albo papierkiem nasączonym odczynnikiem Nesslera